کارگروه اجرایی برنامه ملی گرنت فناوری استان لرستان تشکیل شد

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۴:۲۷ کد : ۶۹۱۰۶ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۱۵۴
در راستای اجرایی شدن برنامه ملی گرنت فناوری، کارگروه اجرایی این برنامه ملی به ریاست پارک علم و فناوری لرستان در این استان تشکیل شد.
کارگروه اجرایی برنامه ملی گرنت فناوری  استان لرستان تشکیل شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری لرستان، گرنت فناوری یک برنامه ملی است که منابع مالی مورد نیاز برای توسعه ایده‌ها و طرح‌های فناورانه را تامین می‌کند. این برنامه در گام اول در اسفندماه ۱۳۹۸ در ۵ استان به‌صورت پایلوت اجرا شد. از اهداف اصلی اجرای این برنامه جهت‌دهی تحقیقات دانشگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و فناوری به سوی تولید نمونه محصول، آماده‌شدن برای ایجاد شرکت و فروش فناوری است.

امسال نیز در جهت تحقق شعار سال و با توجه به نظر دبیرخانه ملی برنامه؛ همه پارک‌های علم و فناوری از جمله پارک علم و فناوری لرستان به‌عنوان مجری منطقه‌ای به این برنامه ملحق شده و در نظر است سومین فراخوان طرح جوانه اجرایی شود. کلیه فناوران استان (اعم از دانشجویان، اعضای هیات علمی، محققان و واحدهای فناور)، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی استان از جمله جامعه هدف این طرح هستند.

این برنامه در سه سرفصل تعریف شده است:

  1. طرح جوانه (حمایت مالی از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دارای ایده‌های فناورانه و بازارگرا)؛ ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی
  2. گرنت شکوفایی (حمایت از فعالیت‌های تحقیقاتی)؛ ویژه اعضای هیئت علمی و محققان آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی
  3. گرنت رشد (حمایت از فعالیت‌های شتاب‌دهی و رشد)؛ ویژه واحدهای فناور مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد

در این طرح درخواست عضو هیات علمی از طریق دانشگاه به پارک علم و فناوری استان ارسال می‌گردد. سپس شورای پذیرش (زیر نظر کارگروه استانی) طرح‌های واصله را بررسی و در صورت تایید، منابع مالی برای پروژه تخصیص می‌گردد.

رئیس پارک علم و فناوری لرستان در این خصوص گفت: اعتبارات گرنت فناوری جوانه بدون بازپرداخت و سقف اعتبار برای پایان‌نامه‌های مقطع کارشناسی‌ارشد ۲۰۰ میلیون ریال و مقطع دکتری ۴۰۰ میلیون ریال است.

وی افزود: اعتبار اولیه برای اجرای برنامه تأمین شده و تخصیص این اعتبارات به‌صورت مرحله‌ای و منوط به ارزیابی‌های میان‌دوره‌ای در راستای دستیابی به نمونه اولیه محصول یا خدمت است.

محمودرضا شاکرمی گفت: در حال حاضر کارگروه استانی برنامه متشکل از پارک علم و فناوری لرستان، صندوق پژوهش و فناوری لرستان و دانشگاه‌های لرستان و علوم پزشکی لرستان تشکیل گردیده و منتظر ابلاغ شیوه‌نامه نهایی و برنامه زمانبندی از سوی دبیرخانه برنامه ملی گرنت فناوری هستیم.

وی ابراز امیدواری کرد که با اجرایی شدن این طرح جریان کارآفرینی و نوآوری در دانشگاه‌ها و مراکزپژوهشی استان تقویت و کیفیت ورودی‌های پارک علم و فناوری لرستان (صاحبان ایده و شرکت‌های فناور) افزایش یابد.

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری لرستان گرنت فناوری استان لرستان


( ۲ )