با همکاری موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی؛

اولین همایش بین المللی غذای طیب برگزار می شود

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۰۹:۳۳ کد : ۶۹۰۶۷ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۱۱۲
اولین همایش غذای طیب با همکاری موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی و موسسه کیفیت رضوی وابسته به آستان قدس رضوی ۱۸الی۱۹ آبان ماه ۱۴۰۱ در مشهد برگزار می‌شود.
اولین همایش بین المللی غذای طیب برگزار می شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی، اولین همایش بین‌المللی غذای طیب با هدف ارائه آخرین دستاوردهای علمی و راهکارهای عملی، تبادل آراء اندیشمندان، پژوهشگران و مدیران سازمان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی در داخل و خارج از کشور در محورهای مختلف برگزار خواهد شد.

دکتر حسین زمانی دبیر اجرایی همایش بین‌المللی غذای طیب و مدیرعامل موسسه کیفیت رضوی گفت: ایده اولیه تولید غذای طیب در موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی شکل گرفته است که به منظور اجرایی نمودن این طرح با همکاری آستان قدس رضوی، موسسه کیفیت رضوی تاسیس شد.

وی ادامه داد: جهت عملیاتی کردن این طرح، «نشان طیب» طراحی شد که هم اکنون علاوه بر ثبت در سازمان ثبت اختراعات و مالکیت فکری کشور، به ثبت بین‌المللی نیز رسیده است.

دکتر زمانی در پاسخ به بیان تفاوت غذای طیب و غذای حلال گفت: غذای حلال حداقل‌های شرعی را در تولید محصول مد نظر قرار داده اما در تهیه غذای طیب، حلال بودن یکی از اصول مد نظر محصول بوده و در تولید محصولات طیب صرفاً حلال شرعی مد نظر قرار نمی‌گیرد، بلکه علاوه بر رعایت اصول شرعی، تمام قوانین و استانداردهای مرتبط باید مدنظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: حدود ۷۰ سال طول کشید، تا غذای حلال با حمایت دولتمردان کشور مالزی به جایگاه فعلی رسیده است اما متاسفانه موارد بسیاری مشاهده شده که به دلیل سودجویی برخی افراد در دنیا نظارت لازم بر تولید آن وجود ندارد. این امر سبب متفاوت بودن لوگو حلال در کشورهای مختلف شده است و این موضوع از ضعف های برند حلال به شمار می رود. بر اساس استعلام از مراجع عظام به غیر از کشورهای اسلامی در سایر کشورها صرفاً وجود لوگوی حلال بر روی بسته بندی نمی تواند قابل استناد باشد چراکه موارد بسیاری مشاهده شده که به علت نبود نظارت، محصولات بدون رعایت استانداردهای حلال تولید شده اند.

عضو هیات علمی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با تاکید بر اینکه در تولید غذای طیب علاوه بر حلال بودن اصول دیگری مورد توجه قرار گرفته که در غذای حلال به آن توجه کافی نمی شود افزود: این اصول عبارتند از "اصل سلامت" که کلیه جنبه‌های بهداشتی، ارگانیک و استانداردها را در بر می‌گیرد، "اصل اصالت" که اصیل بودن و درست بودن گواهی ها، اصل بودن آن در مقابل تقلبی بودن، خلوص محصول در مقابل ناخالص بودن و مطابقت آن با ذائقه افراد را در بر می گیرد.

وی افزود: "اصل جذابیت" در تولید محصول شامل شکل ظاهری و بسته‌بندی و "اصل برکت"به تمامی ارزش‌های غذایی، اقتصادی، بهره وری، حقوق مشتریان و سایر موارد را شامل می شود.

دکتر زمانی در مورد خصوصیات نشان طیب بیان کرد: این نشان علاوه بر مباحث حلال، ارگانیک بودن محصولات، نظام آراستگی 5S، قوانین کوشر و سایر موارد را در بر می‌گیرد و باعث شده که طرفداران این محصولات صرفاً مسلمانان نباشند.

وی افزود: تاکنون به هیچ محصول، واحد صنفی و سازمانی نشان طیب اعطا نشده است بنابراین آنچه تاکنون در مورد طیب وجود دارد الگوی ارزیابی سه گانه است که شامل کالاها و خدمات از سه منظر ارزیابان تخصصی، تولید کنندگان یا ارائه دهندگان خدمت و مردم می‌شود.

دبیر اجرایی همایش افزود: تاکنون مراکز علمی و پژوهشی در کشورهای مالزی، سوئیس، کره جنوبی، پاکستان، قزاقستان و برونئی برای حضور و همکاری در این همایش اعلام آمادگی کرده اند. همچنین دانشگاه‌های معتبر کشور نیز حمایت خود را از همایش با ارسال لوگوی این دانشگاه‌ها اعلام کرده اند و تاکنون بیش از ۳۰ نشست با این دانشگاه ها برگزار شده است.

وی تاکید کرد: با توجه به رسمیت برگزاری این همایش، کلیه مقالات پذیرش شده در این همایش در پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) و سیویلیکا (CIVILICA) نمایه خواهند شد و لذا علاقه‌مندان به حضور می توانند مقالات خود را به دبیرخانه این همایش ارائه کرده و با دریافت گواهی، از امتیازات علمی ارائه مقاله برخوردار شوند. همچنین مقالات پژوهشی که کیفیت آنها مورد تایید کمیته داوری قرار گیرد در مجلات معتبر پژوهشی به چاپ خواهند رسید.

گفتنی است آخرین مهلت ارسال مقالات ۳۱ شهریور ماه می باشد که علاقه‌مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت همایش به آدرس http://conf.rifst.ac.ir مراجعه کنند.

کلید واژه ها: موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی اولین همایش بین المللی غذای طیب