با حضور معاون وزیر علوم و مسئولین استانی؛

آیین تودیع و معارفه رئیس پیشین و سرپرست جدید دانشگاه هنر شیراز برگزار شد

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۰۹:۵۷ کد : ۶۹۰۵۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۸
با حضور معاون وزیر علوم و رئیس سازمان اموردانشجویان، مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان، مدیران استانی، روسای برخی دانشگاه‌های استان و تعدادی از اعضای هیئت‌علمی، طی مراسمی، تودیع رئیس پیشین دانشگاه هنر شیراز و معارفه سرپرست جدید این دانشگاه در سالن مجتمع رفاهی دانشگاه شیراز برگزار شد.
آیین تودیع و معارفه رئیس پیشین و سرپرست جدید دانشگاه هنر شیراز برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه هنر شیراز، دکتر داداش پور معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری با تقدیر و تشکر از دکتر عسکری و دکتر مغاره اظهار داشت: طبق آمار های رسمی سازمان سنجش کشور در کنکور سال ۱۳۹۰، حدود ۱۷/۴ درصد از شرکت کنندگان کنکور متقاضی حوزه های هنر بوده اند، این آمار بجز سال ۱۳۹۲ که کاهش ناچیزی داشته، سیر صعودی تا سال ۱۴۰۱ داشته که در این سال به بالای ۱۱ درصد رسیده است. که این آمارها نشان دهنده توجه هرچه بیشتر خانواده‌ها به حوزه هنر می‌باشد اما جای تأسف دارد که خدمات رسانی وزارت علوم به این حوزه در این ۱۰ سال رشد کمتری از تقاضای جامعه داشته است.
رئیس سازمان امور دانشجویان خاطر نشان کرد: دو سوم از هنر اسلامی جهان به صورت مستقیم و غیره مستقیم برگرفته از هنر ایران می‌باشد و دانشگاه‌های ایران در خاورمیانه در حوزه هنر منحصر به فرد هستند. لذا جا دارد دانشگاه‌های هنر ایران مورد توجه بیشتری قرار گیرند.
وی افزود: چند کلان شهر ایران از جمله شیراز از دیرباز دارای مکتب هنری خاص خود بوده‌اند که تمام زندگی و فرهنگ شهروندان را تحت تاثیر قرار می‌داده است و این روزها حیات این مکاتب قابل تأمل می‌باشد که از جمله وظایف دانشگاه‌های هنر محسوب می شود.
معاون وزیر علوم در پایان سخنانش بیان داشت: تبدیل استعدادها و ظرفیت‌های بالقوه هنری ایران و ایرانی به علم، رسالت اصلی دانشگاه‌های هنر می باشد که امید است با تلاش‌های خانواده دانشگاه هنر شیراز و حمایت وزارت علوم، این دانشگاه نه تنها در شیراز، بلکه در جنوب ایران بتواند رسالت خود را با موفقیت به انجام برساند.

دکتر مغاره رئیس پیشین دانشگاه نیز ضمن تقدیر و تشکر از برگزارکنندگان این مراسم و مسئولین دانشگاه هنر در خصوص سختی کار تأسیس هر واحد به ویژه راه‌اندازی مراکز تخصصی دانشگاه، از زحمات دکتر علیرضا عسکری موسس و رئیس پیشین دانشگاه هنر تقدیر و تشکر به عمل آورد و در مورد دستاوردهای ۴ ساله خود مواردی مانند حل مشکلات متعدد زمین‌های دانشگاه و شروع پروژه احداث دانشکده باستان‌شناسی و مرمت در زمین‌های مذگور، همچنین بکار گیری ۲۲ نفر عضو هیات علمی سخن گفت.
در ادامه دکتر خالدیان سرپرست جدید دانشگاه هنر ضمن تقدیر و تشکر از زحمات دکتر مغاره رئیس پیشین، به بیان برنامه‌های پیش روی پرداخت و اظهار داشت: دانشگاه هنر شیراز از مصوبات سفر پرخیر و برکت مقام معظم رهبری امام خامنه مد ظله العالی به استان فارس است و ایشان همواره جایگاه والایی برای دانشگاه و دانشگاهیان قائل هستند تا آنجا که ایشان دانشگاه را ضربان سنج حیات ملی جامعه می‌دانند و می‌فرمایند اگر امروز دانشگاه نداشته باشیم، فردا هیچ چیز نداریم.

دکتر خالدیان گفت: امام خامنه ای (مدظله العالی) دانشگاه را از یک سو مسئول ساخت و پرورش نیروهای ویژه کشور می‌دانند و برگزیدگان و موثران زندگی اجتماعی را پرورش میدهد و از سوی دیگر کانون اصلی علم، پژوهش است و جایگاه جامعه را در منظومه‌ی جهانی تعیین و تعریف می کند و ارتقای توسعه علمی را جهت می بخشد.
سرپرست جدید دانشگاه اظهار داشت: مقام معظم رهبری به مقوله هنر نیز توجه ویژه دارند و می فرمایند که هنر دقیق‌ترین و رسا‌ترین وسیله انعکاس اندیشه‌ها و آرمان‌های شریف است. اگر در جامعه درخشش هنر وجود داشته باشد اعضای جامعه درخشان می‌شوند. رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند هنر در جمهوری اسلامی یک وسیله و ابزار و از شمار بهترین‌هاست. اگر جمهوری اسلامی حرفی برای گفتن و یا ایده‌ای برای عرضه کردن دارد این عرضه باید با بهترین شیوه که همان هنر است انجام شود.
در ادامه دکتر خالدیان گفت: بر خود لازم میدانیم با تأسی از فرمایشات مقام معظم رهبری امام خامنه ای (مدظله العالی) رسالت اصلی دانشگاه هنر شیراز را ترویج ارزش‌های اسلامی و اهداف انقلابی و دستاوردهای مقدس جمهوری اسلامی به زبان هنر در سطح ملی و بین‌المللی قرار دهیم و با این وسیله یاری‌گر نظام اسلامی‌مان باشیم. تا آنجا که رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند هر کس نظام اسلامی را یاری کند خداوند را یاری داده است.

وی در ادامه از جمله برنامه‌های خود را بازگشایی رشته‌های هنری جدید با نگاه پاسخگویی به نیاز جامعه دانست که با استفاده از اساتید جوان و انقلابی نسبت به روزآمدی سرفصل‌های درسی مطابق با شرایط و نیاز کشور اقدام کنند. از دیگر محورهای مورد اشاره وی، حوزه پژوهش بود، وی برنامه دانشگاه در این زمینه را نگاه مسئله‌محور نسبت به شناسایی محورهای تحقیقاتی مورد نیاز جامعه دانست و گفت: برنامه‌ریزی برای امور پژوهشی در جهت پاسخگویی به آنها را فعال کند.

دکتر خالدیان سرپرست جدید دانشگاه با تأکید ویژه بر شعار سال; تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین;، اظهار داشت با تمام توان در دانشگاه به سوی فعالیت های عملیاتی در این حوزه با محوریت هنر پیش خواهیم رفت و بنا داریم از ظرفیت هنر و ترکیب آن با علوم و فنون روزامد استفاده کنیم و انشاالله بتوانیم زمینه ساز شکل‌گیری شرکت‌های هنربنیان و تجاری کردن دستاوردهای تحقیقاتی هنر باشیم.
وی در ادامه سخنان خود گفت: امیدواریم با برنامه‌های پیش رو شرایط برای تقویت کارآفرینی و تولید ثروت بر پایه کسب و کارهای هنر بنیان را مهیا کنیم. در این راستا به عنوان اولین گام در حال راه‌اندازی مرکز خلاقیت و نوآوری هنر در آینده‌ای نزدیک خواهیم بود.
از محورهای دیگر سخنان وی استفاده از ظرفیت خیرین در جهت تقویت زیرساخت‌های دانشگاه به ویژه سراهای دانشجویی بود. ادامه داد: در حال حاظر تفاهم اولیه با چندین خیر در این زمینه صورت گرفته است و بنا داریم از پتانسیل و سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه تحول آفرینی در زمینه علم و فناوری با توجه به ظرفیت اسناد بالادستی استفاده کنیم.
دکتر خالدیان در پایان سخنان خود اعلام داشت که برنامه‌ریزی جهت تقویت دیپلماسی علمی و هنری از جمله برنامه‌های دیگر دانشگاه است و هم اکنون نیز در حال زمینه سازی جهت آغاز طرح‌های علمی، تحقیقاتی و بنیادین در حوزه فرهنگ و تمدن اسلامی با دانشگاه بین‌المللی و انعقاد تفاهم‌نامه با دستگاه‌های استانی و ملی هستیم.
از دیگر برنامه‌های وی در جهت تقویت بنیان‌های فرهنگی و هنری، شکل گیری مجمع مشورتی هنرمندان و اساتید هنر در آینده‌ای نزدیک بود، وی در این خصوص گفت: دانشگاه هنر شیراز رسالت خود را در جهت ارتقاء آموزش هنر تولید و ترویج علم و تحقیقات با محوریت رشته‌های هنری و پاسخگویی به نیازهای جامعه دانش محور در سطح منطقه‌ای و فرامنطقه ای قرار داده است.
گفتنی است در این مراسم ضمن معرفی دکتر ستار خالدیان به عنوان سرپرست جدید دانشگاه هنر شیراز با اهدای لوح تقدیر و تشکر ازسوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از زحمات دکتر مغاره رئیس پیشین دانشگاه هنر شیراز توسط معاون وزیر قدردانی به عمل آمد.

 

کلید واژه ها: دانشگاه هنر شیراز معاون وزیر علوم و رئیس سازمان اموردانشجویان آیین تودیع و معارفه رئیس پیشین و سرپرست جدید دانشگاه