معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم تأکید کرد:

ضرورت هدایت دانشگاه‌ها به سمت کارآفرینی و اشتغال

۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۱:۱۷ کد : ۶۸۵۶۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۵۹۶
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم در مراسم معارفه رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت: وزارت علوم در تلاش است دانشگاه‌های کشور را به سمت کارآفرینی و اشتغال، سوق دهد.
ضرورت هدایت دانشگاه‌ها به سمت کارآفرینی و اشتغال

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم در مراسم معارفه رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران که هم‌زمان با رونمایی از یک محصول دانش‌بنیان حوزه ساختمان بود، دانشگاه تهران را به عنوان نماد آموزش عالی کشور و پارک علم و فناوری این دانشگاه را نیز نماد پژوهش و فناوری در کشور معرفی کرد.

معاون فناوری و نوآوری وزارت عتف، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران را اولین پارک دانشگاهی دانست که در سال ۱۳۸۴ مجوز فعالیت دریافت کرد، اما فعالیت پژوهشی خود را از سال ۱۳۸۲ شروع و به عبارتی فعالیت پژوهشی و فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به ۲۰ سال می‌رسد.

دکتر خیرالدین با بیان اینکه هدف این پارک دانشگاهی فعال کردن ۲۰۰۰ واحد فناور و شرکت دانش‌بنیان است، اظهار داشت: این، هدف بزرگی است که سعی خواهد شد با کمک وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کنار دانشگاه تهران، محقق شود.

وی با اشاره به فرمان مقام معظم رهبری در سال پیش‌رو مبنی بر " تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین" و هدف‌گذاری دانشگاه تهران برای نائل آمدن به جرگه دانشگاه نسل چهارم؛ ضمن اهمیت و استقبال از این موضوع، سعی و تلاش همه نهادهای ذی‌ربط را برای دستیابی به این مهم که ویژگی بارز آن کارآفرینی و اشتغال‌زایی است را لازم دانست.

معاون فناوری و نوآوری وزارت عتف، افزود: حضور اعضای هیئت علمی و اساتید در پارک‌های علم و فناوری بسیار مهم و تاثیرگذار خواهد بود و از آنجا که در حال حاضر قریب به ۱۰ درصد از اعضای هیئت علمی در زمینه امور مرتبط با فناوری فعال هستند، می‌بایست بر دامنه این مشارکت بیفزاییم.

دکتر خیرالدین ضمن اشاره به آسیب‌شناسی های صورت گرفته و شناسایی مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان، بیان داشت: در همین خصوص طرح " دستیار فناوری" پیشنهاد و تصویب شد که در قالب آن، پارک های علم و فناوری میزبان دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا خواهند بود و از این طریق آنها می‌توانند با حضور در واحدهای فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان پارک علم و فناوری، در حوزه صنعت و فناوری یک ایده را ارائه و تبدیل به نمونه آزمایشگاهی کنند. در این زمینه برای دانشجویان مقطع کارشناسی یک میلیون، کارشناسی ارشد دو میلیون و مقطع دکتری سه میلیون تومان به مدت ۶ ماه حمایت مالی اختصاص داده می‌شود.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به طرح " گرنت فناوری" که در آن بین ۲۰ تا ۸۰ میلیون تومان به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا برای پیشرفت تحقیقات فناوری و استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی اعطاء می‌شود؛ راه اندازی " تور فناوری" را از دیگر برنامه‌های وزارت عتف عنوان کرد که آئین‌نامه مرتبط با آن در حال نهایی شدن است.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه " نان" (نظام ایده‌ها و نیازها) اعلام کرد: در سامانه "نان" از یک سو، تمام نیازهای فناوری کشور وارد می‌شود و از سوی دیگر پژوهشگران می‌توانند ایده‌های خود را در این سامانه ثبت کنند. در این میان، پارک‌های علم و فناوری به عنوان کارگزار، ایده‌های ارائه شده را بررسی و با صنعت پیوند خواهند داد.

رئیس دانشگاه تهران:

تمرکز بر دانش‌بنیان‌ها در اولویت کارهای ما قرار گرفته است

دکتر سیدمحمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران نیز با اشاره به شعار تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین گفت: با توجه به این ماموریت، تکلیف مشخص است و ظرفیت‌های دانشگاه تهران می بایست تماماً در این راستا قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه تمرکز بر دانش‌بنیان‌ها به خصوص پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به عنوان بستر دانش بنیان در کشور اولویت ما قرار گرفته است، اظهار داشت: در کل پارک های علم و فناوری کشور ۱۷۰۰ شرکت دانش بنیان مستقر هستند اما هدف‌گذاری دانشگاه تهران در سال ۱۴۰۱، استقرار ۲۰۰۰ شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است.

رئیس دانشگاه تهران در ادامه با بیان اینکه علاوه بر شرکت‌های دانش‌بنیان، انجمن‌های علمی دانشجویی نیز مشتاق به راه‌اندازی کسب وکار و شرکت در فرایندهای فناورانه هستند، تصریح کرد: مسائل مرتبط با تامین بودجه و موضوعات مربوط به زیرساخت از جمله مشکلاتی است که با آن مواجهیم و در تلاشیم آن را با حمایت معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین مشارکت سایر بخش‌های دانشگاه تهران حل کنیم.

وی با تاکید بر اهمیت دانش‌بنیان‌ها و اولویت دادن به آن، گفت: مطابق با برنامه‌ریزی‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی و غیردانشگاهی در ۵۰۰ هکتار زمین در پردیس کاسپین با همکاری مقامات محلی مستقر خواهند شد. مجموعه کاسپین با هدف ارتقای دانش‌بنیان‌ها راه‌اندازی شده و توسعه خواهد یافت.

دکتر مقیمی با بیان اینکه امروزه دانشجویان دریافته‌اند که آموزش کلاسیک صرف کافی نیست گفت: همین امر سبب شده تا دانشجویان در صدد راه‌اندازی کسب وکار شخصی و ارزش آفرینی برای دیگران باشند. فقدان مهارت‌های مرتبط با این موضوع با برگزاری کارگاه‌های مرتبط حل خواهد شد. با حمایت معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بستری برای دانشجویان مشتاق فراهم و پیشرفت در این حوزه محقق خواهد شد.

دکتر مقیمی با اشاره به ساختار جدید پارک و ریاست دکتر اسدی یادآور شد: با آسیب شناسی‌های انجام شده و شناسایی فرصت‌ها در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران می توان در راستای تحقق اهداف عالی کشور و دانشگاه گام برداشت.

کلید واژه ها: وزارت علوم معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم سال تولید دانش بنیان اشتغال آفرین


( ۱ )