معاون آموزشی وزارت علوم از مجوز وزارت علوم به دانشگاه‌ها برای ارائه رایگان دو درس اختیاری مازاد در مقاطع کاردانی و کارشناسی خبرداد

۲۴ آذر ۱۳۹۵ | ۱۱:۵۴ کد : ۶۸۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۴۸۳
دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به بخشنامه این معاونت گفت: بر اساس این بخشنامه، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی می‌توانند در مقاطع تحصیلی کاردانی و کارشناسی، مازاد بر واحدهای رسمی، حداکثر دو درس اختیاری را به صورت رایگان به دانشجویان ارائه کنند.
معاون آموزشی وزارت علوم از مجوز وزارت علوم به دانشگاه‌ها برای ارائه رایگان دو درس اختیاری مازاد در مقاطع کاردانی و کارشناسی خبرداد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر شریعتی نیاسر در حاشیه مراسم افتتاح ساختمان دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه یزد با بیان اینکه این دروس تاثیری در معدل دانشجویان نخواهد داشت، بیان کرد: چند درس از جمله مهارت‌های زندگی دانشجویی، کارآفرینی، ارزش‌های دوران دفاع مقدس، فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، شناخت محیط زیست، مدیریت بحران و استانداردسازی در اولویت هستند.
معاون آموزشی وزارت علوم، در بخش دیگری از سخنان خود از ابلاغ سطح‌بندی مراکز آموزش عالی غیردولتی خبر داد و یادآور شد: بر این اساس، موسسات آموزش عالی غیردولتی باید در قالب آیین‌نامه ابلاغی برای ارتقای کیفیت موسسه شان اقدام کنند.
دکتر شریعتی نیاسر همچنین با تأکید بر ارتقای کیفیت در مراکز آموزش عالی و اهتمام وزارت علوم بر این مقوله تصریح کرد: از جمله شاخص‌های مورد توجه در امر نظارت و ارزیابی، رعایت نسبت دانشجو به استاد و رعایت ضوابط و مقررات آموزشی از سوی مدیران است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در کل کشور حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند، عنوان کرد: ۱۳ درصد این دانشجویان در دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، هشت درصد در مراکز غیردولتی، ۳۵ درصد در مراکز آموزشی آزاد و بقیه در سایر زیرنظام‌ها نظیر دانشگاه‌های پیام‌نور، جامع علمی – کاربردی، فنی و حرفه‌ای و فرهنگیان مشغول به تحصیل هستند.
معاون آموزشی وزیر علوم در مورد پذیرش دانشجو از کشورهای دیگر نیز بیان کرد: در این راستا تعامل با کشورهای اسلامی و کشورهای همسایه در اولویت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار دارد.
وی تاکید کرد: برای حضور درخشان دانشگاه‌های ایران در عرصه بین‌المللی و رساندن آمار نیم درصدی فعلی به چهار درصد باید کیفیت و جاذبه‌های تحصیل در ایران را افزایش دهیم.


( ۳ )