پایان رویداد ملی کارآفرینی «چالش پویش درآمد ـ محیط زیست» در پارک علم و فناوری گیلان

۲۲ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۴:۱۷ کد : ۶۸۲۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۴۸
31 طرح و ایده کارآفرینی و متفاوت در همایش ملی کارآفرینی"چالش پویش درآمد محیط زیست" در رشت ارائه شد. پس از 10 روز تلاش و خلاقیت، آیین پایانی رویداد ملی کارآفرینی «چالش پویش درآمد ـ محیط زیست» در محل پ...
31 طرح و ایده کارآفرینی و متفاوت در همایش ملی کارآفرینی"چالش پویش درآمد محیط زیست" در رشت ارائه شد.

پس از 10 روز تلاش و خلاقیت، آیین پایانی رویداد ملی کارآفرینی «چالش پویش درآمد ـ محیط زیست» در محل پارک علم و فناوری گیلان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، رئیس پارک علم و فناوری گیلان در مراسم اختتامیه این رویداد ضمن ابراز خرسندی از انجام این رویداد اظهار کرد: به همه‌کسانی که در این روزها بودند و این رویداد را رقم زدند خداقوت می‌گویم و ما اینجا هستیم تا طرح‌ها و ایده‌های شما را بشنویم تا بتوانیم برای تجاری‌سازی آنها حمایت‌های لازم را انجام دهیم.

وی افزود: حضور میهمانانی همچون مهندس مهدوی فرماندار محترم رشت، جناب آقای عاقل‌منش، عضو محترم شورای شهر کلانشهر رشت و آقای مهندس توکلی مدیرکل محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان ، باعث دلگرمی و نشانه‌ حمایت ایشان از این سرمایه‌های فکر است.

وی در ادامه گفت: از حضور اصحاب رسانه و خبرنگاران محترم که طی این چند روز گذشته پیگیر اخبار این رویداد بودند تشکر می‌کنم به نوبه خودم از تلاش برای انعکاس این چنین رویدادهایی قدردانی می‌کنم.

رئیس پارک علم وفناوری گیلان نتیجه این رویداد را حائز اهمیت عنوان کرد و افزود: آمادگی پذیرش طرح‌های برگزیدگان این رویداد ملی کارآفرینی را داریم و تمام ایده‌هایی را که در چارچوب‌های تعیین شده باشد، بدون محدودیت پذیرش می‌کنیم.

مهندس توکلی به عنوان یکی از سخنرانان این رویداد گفت: دولت در حوزه توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات برنامه‌هایی دارد از جمله برنامه دولت الکترونیک که حداقل مزیت آن کاهش ترددهای درون شهری و به دنبال آن کاهش آلودگی محیط زیست می‌باشد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان با اشاره به برپایی چنین رویدادهایی گفت: برپایی چنین رویدادهایی آن هم با استاندارهای بالا بسیار مورد توجه است البته پیشنهاد می‌کنم که ما بتوانیم استارتآپ های بومی خود را طراحی و اجرا کنیم تا برخی از مشکلات اجرای این رویدادها را نداشته باشیم.

وی از راه‌اندازی مرکز توانمندسازی با کمک پارک علم و فناوری گیلان به منظور ارائه خدمات به گروه‌های ایده‌پرداز در استان خبر دادو گفت: این مرکز توانمندسازی در حوزه بازار و تجاری‌سازی آموزش‌های مورد نیاز را بصورت رایگان انجام خواهد داد و آمادگی دارد تا از طرح‌های قابل تجاری‌سازی حمایت کند.

وی در ادامه یادآور شد: موضوع اقتصاد کشاورزی از دیگر برنامه‌های اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان است و باید با حمایت از ایده‌های فناورانه برای پسماند محصولات کشاورزی و همچنین ضایعات صنعتی بتوانیم قسمتی از هزینه‌های این بخش را از طریق صنعت تامین کنیم.

مهندس مهدوی فرماندار کلانشهر رشت که در این رویداد حضور داشت ضمن ابراز خرسندی و امیدواری از حضور پرتلاش جوانان گفت: باید بتوانیم با ایجاد یک پیوند دانشگاه را به صنعت و صنعت را به بازار وصل کنیم که این یک ارتقا و راه توسعه ماست.

وی در ادامه گفت: باید به توسعه یافتن ادامه دهیم تا به تعریف دانش‌بنیان دست یابیم و ما بدون این نمی‌توانیم به افق و چشم اندازمان برسیم و اگر در یک فناوری، توسعه به پایداری برسد، راه را درست پیمودیم و می‌بینیم که درست تعریف کرده ایم. مثلا اگر محیط زیست پایدار نداشته باشیم نمی توانیم ادعا کنیم که اقتصاد پایدار خواهیم داشت.

در ادامه این مراسم طرح های برگزیده اعلام شد.

گفتنی است 75 نفر با ۳۱ ایده در این رویداد شرکت کردند و ۱۰ ایده برگزیده شده است که شامل گروه‌های «بلوک سبز»، «می بلاکا»، «سنجاقک»، «زردآلود»، «دیچین»، «زندگی سبز»، «ناجی»، «پساب»، «ایپکاما» و «وش» بودند که این ایده‌ها با موضوع‌ حفظ محیط زیست ارائه شدند.

ایده ساخت گلدان با استفاده از گیاه تالابی «آزولا» توسط گروه دانشجویی «ناجی» مقام برتر رویداد ملی کارآفرینی «چالش پویش درآمد ـ محیط زیست» را به خود اختصاص داد.

ایده «مبلمان شهری با استفاده از پسماند» توسط گروه «دیچین» رتبه دوم این رویداد را کسب کرد و ایده «جمع‌آوری باران با استفاده از سقف خانه‌ها» توسط گروه «وش» سوم شد.

 ​