پانزدهمین سمینار ملی مهندسی سطح درپژوهشگاه مواد و انرژی برگزار شد

۳۰ مهر ۱۳۹۳ | ۱۲:۲۸ کد : ۶۸۰۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۸۳
پانزدهمین سمینار ملی مهندسی سطح باحضور دکترسیدمحمدمهدی هادوی رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی، دکتر مهران نحوی رئیس هیئت مدیره انجمن علوم و تکنولوژی سطح ایران، صنعتگران، پژوهشگران و اندیشمندان مراکز پژوهشی ...
پانزدهمین سمینار ملی مهندسی سطح باحضور دکترسیدمحمدمهدی هادوی رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی، دکتر مهران نحوی رئیس هیئت مدیره انجمن علوم و تکنولوژی سطح ایران، صنعتگران، پژوهشگران و اندیشمندان مراکز پژوهشی و دانشگاهی کشور در پژوهشگاه مواد و انرژی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر هادوی در مراسم افتتاحیه این همایش گفت:از اینکه دراین سمینار علمی میزبان شما هستیم خوشحالیم و امیدواریم بتوانیم گامی در راه پیشرفت علم و تکنولوژی و مهندسی سیستم ها در کشور برداریم.
وی افزود: در همایش های علمی از دو جنبه می توان مستمع بود یکی اینکه موضوع چیست و چقدر پیشرفت در آن حاصل شده است و یکی اینکه نحوه نگرش به مسئله چگونه بوده است.
دکترهادوی گفت: گاهی اوقات ما دقتی در مرور بر منابع نداریم در حالیکه اگر بتوانیم در همایش ها این چنین به مسئله نگرش داشته باشیم می توانیم درمسائل جاری خود نیز تحلیل داشته باشیم و مسائل خود را حل کنیم.
رئیس پانزدهمین سمینار ملی مهندسی سطح درادامه گفت: تفاوت مهندسی سطح با دیگر بخش های علم مواد مانند ریخته گری، شکل دهی این است که مهندسی سطح یک مهندسی سیستمی است که باید کلی نگر باشد، باید مسئله را شناخت، موجودی را اشراف داشت و با علم به روش های مختلف حل مسئله، بهترین راه حل را دنبال کرد بگونه ای که خاصیت مغز قطعه را حفظ کرد و مشخصات سطحی آن را بهبود بخشید.
وی افزود: دراجتماع نیز ما سعی می کنیم توان خود را حفظ کرده و محدودیت ها را برطرف می کنیم.
رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی با بیان اینکه می بایست توان مسئله حل کردن را داشته باشیم،گفت: علم مهندسی سیستمی علمی است که بر اساس آن یک سیستم را بچینیم و بتوانیم مسائل را حل کنیم، در این راه در بعضی موارد نباید شیب تندی داشته باشیم و در بعضی موارد باید مرز ایجاد کنیم.
دکترهادوی گفت: می بایست توانمندی قطعه درمهندسی سطح را شناسایی کرده و اینکه چه چیزی هست و چه چیزی باید باشد را بررسی کنیم.
وی درادامه افزود: سپس براساس آن یک سیستم را محاسبه کرده تا بتوانیم قطعه ای زیبا و شفاف بسازیم.
گفتنی است این همایش با ارائه سخنرانی ها، ارائه مقالات و برگزاری کارگاه های آموزشی با همکاری پژوهشگاه مواد وانرژی و  انجمن علوم و تکنولوژی سطح ایران دراین پژوهشگاه برگزارشد .