بیست و یکمین کنفرانس شیمی تجزیه ایران در دانشگاه شهید چمران اهواز

۲۴ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۲:۵۱ کد : ۶۷۵۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۴۶
دکترعباس ترسلی رئیس شورای عالی انجمن شیمی ایران گفت: علم شیمی می تواند با کارآفرینی و ایجاد شرکت های دانش بنیان دراین حوزه، در رونق اقتصادی کشور بسیار موثرباشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترترس...
دکترعباس ترسلی رئیس شورای عالی انجمن شیمی ایران گفت: علم شیمی می تواند با کارآفرینی و ایجاد شرکت های دانش بنیان دراین حوزه، در رونق اقتصادی کشور بسیار موثرباشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترترسلی درآیین افتتاحیه بیست و یکمین کنفرانس شیمی تجزیه ایران، گفت: شیمی با زیرشاخه های مختلف آن در صنایع و شرکت های دانش بنیان می تواند افزایش درآمد سرانه کشور را محقق و رونق اقتصادی را امکان پذیر کند و این می طلبد که ما در شیمی سرمایه گذاری کنیم.
وی به جایگاه تاریخی شیمی در کیمیاگری و شیمیدان های معروف اشاره کرد و افزود: وجود تعداد قابل توجهی شیمیست برجسته جهانی درایران، معادن خدادادی نفت و پتروشیمی که منابع اولیه شیمیدان هاست، ظرفیت ها و پتانسیل های بالقوه کشورمان دراین علم به شمار می رود و با وجود این فرصت ها، جای تاسف است که هنوز در حوزه نفت و صنایع وابسته به آن، خام فروشی کنیم.
عضو هیئت علمی دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران اهواز برگزاری کنفرانس های این چنینی را فرصتی برای آشنایی دانشجویان با اساتید مختلف و امکانات دانشگاه ها و گسترش علم و تولید علمی با ارائه مقالات مختلف دانست و گفت: برخی از این کنفرانس ها، به ایجاد شرکت های دانش بنیان و بنگاه های کارآفرینی در حوزه شیمی منجر شده است.
دکترترسلی با بیان اینکه دانشگاه ها به سمت فناوری و کارآفرینی پیش می روند، موفقیت در این حوزه را مشروط به آموزش و پژوهش قوی در دانشگاه ها دانست و گفت: اگر آموزش و پژوهش کم اهمیت تلقی شود، منجر به فناوری نخواهد شد و ما نباید تحقیقات معنی دار بنیادی را در دانشگاه ها فدای فناوری کنیم.
وی ادامه داد: 200 نفر مستقیما در انجمن شیمی فعالیت می کنند و 65 نفر از اساتید دانشگاه های مختلف کشور از سوی انجمن حکم دریافت کرده اند و نماینده انجمن در آن دانشگاه و موسسه هستند.
دکترترسلی ازاعضای جدید انجمن و به ویژه جوانان خواست عضویت خود را ادامه دهند و همکاری منسجم تری با انجمن شیمی داشته باشند.