رایزن علمی ایران در اروپا تأکید کرد:

اعزام اساتید زبان فارسی به دانشگاه‌های اروپایی؛ زمینه‌ساز تقویت ارتباطات علمی

۰۵ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۳ کد : ۶۶۴۹۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۴۸
دکتر قادر قربانی رایزن علمی ایران در اروپا در سیزدهمین نشست سراسری هم اندیشی معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، موسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری گفت: اعزام اساتید زبان فارسی به دانشگاه های اروپایی زمینه ای جهت تقویت ارتباطات علمی محسوب می شود.
اعزام اساتید زبان فارسی به دانشگاه‌های اروپایی؛ زمینه‌ساز تقویت ارتباطات علمی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر قربانی در این نشست که امروز (سه شنبه) با حضور دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر حسین سالار آملی رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین المللی به صورت حضوری و مجازی در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، گفت: در شرایط کنونی اتحادیه اروپا ۲ کمیسیون در دو بخش نوآوری و آموزش عالی گرنتهای پژوهشی را حمایت می کند.

وی به بودجه ۹۵.۵ بیلیون یورویی بین سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ که برای پروژه های تحقیقاتی کشورهای اروپایی لحاظ شده است اشاره کرد و افزود: کشورهای دیگر هم می توانند به عنوان میهمان در این پروژه های تحقیقاتی مشارکت داشته باشند که می تواند برای کشور ما نیز پتانسیل خوبی باشد.

رایزن علمی ایران در اروپا خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های کشورمان در این بخش در نظر داشته باشند که دو محور وجود دارد: نخست پروژه‌های ماری کوری و بخش دوم نیز همه رشته‌های فنی و حوزه سلامت، غذا و فرهنگ است که در این دو بخش حمایت‌های مالی بسیاری تدارک دیده شده است.

وی افزود: اکثر پروژه ها که اساتید apply می کنند برای دانشجویان دکترا در بخش اتحادیه اروپا است و تنها کاری که دانشگاه‌ها و اساتید باید انجام دهند ارتباط با دانشگاه‌های اروپایی است. خوشبختانه در سال‌های اخیر علی‌رغم تحریم‌های ظالمانه موجود، اتحادیه اروپا با حساب بانکی رایزنی ایران در اروپا همواره کار می‌کند و هزینه‌های پروژه‌های مربوط به ایران را پرداخت می نماید.

وی عنوان کرد: در سال‌های اخیر در زمینه تبادل استاد و دانشجو با تلاش دکتر سالارآملی رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم و تیم همراهشان موفق شدند ۶۰۰ بورس تحصیلی برای دانشجویان دکترا از اتحادیه اروپا دریافت کنند.

رایزن علمی ایران در اروپا در ادامه سخنان خود در خصوص تعاملات علمی به فرصت مطالعاتی ۶ ماهه اساتید و دانشجویان اشاره کرد و افزود: این امر فرصت مهمی تلقی می شود و نکته حائز اهمیت آن است که هر دانشجویی که به دانشگاه خارجی اعزام می‌شود باید با استاد راهنمای مقصد و مبدأ ارتباط نقطه به نقطه برقرار نماید تا پس از بازگشت نیز این ارتباط تداوم یابد.

وی بیان کرد: برقراری بورسیه‌های کوتاه مدت (۳ ماهه و ۶ ماهه) برای دانشجویان خارجی در رشته‌هایی مانند فلسفه ایران، معماری و هنر ایرانی را نیز باید در برنامه‌هایمان بگنجانیم.

به گفته دکتر قربانی اعزام اساتید زبان فارسی به دانشگاه های اروپایی زمینه ای جهت تقویت ارتباطات علمی محسوب می‌شود.

وی در خاتمه ایجاد میز زبان فارسی و ایران شناسی در دانشگاه های اروپایی و سایر کشورها را نقطه ای برای اتصال ایران با دانشگاه‌های خارجی دانست.

 

 

 

 

کلید واژه ها: رایزن علمی ایران در اروپا


( ۳ )