معاون پژوهشی وزارت علوم در بازدید از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور؛

مرکز تحقیقات سیاست علمی، برای مرجعیت علمی کشور راهکار ارائه کند

۲۸ دی ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۶ کد : ۶۶۳۷۵ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۹۸
معاون پژوهشی وزارت علوم در بازدید از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، گفت: این مرکز برای تحقق مرجعیت علمی ایران در دنیا و تقویت دیپلماسی علم و فناوری راهکار ارائه کند.
مرکز تحقیقات سیاست علمی، برای مرجعیت علمی کشور راهکار ارائه کند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر پیمان صالحی، معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر محسن شریفی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری امور پژوهشی این وزارت، از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور بازدید کردند.

دکتر صالحی در نشستی که پس از این بازدید و با حضور مدیران و اعضای هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد؛ بر ضرورت تعامل پررنگ این مرکز و معاونت پژوهشی وزارت علوم تأکید کرد.

وی با تأکید بر ضرورت استمرار نشست‌های مشترک با اعضای هیات علمی و کارکنان مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: مطالعات و سیاست‌های تدوین شده در این مرکز می تواند به پیشبرد برنامه‌های وزارت علوم کمک شایانی کند.

معاون پژوهشی وزیر علوم اظهار داشت: در وزارت علوم سعی بر استفاده از ظرفیت پژهشگاه‌ها و مراکز در جهت اجرایی کردن اقدامات است و در این راستا ایجاد شبکه‌ای از موسسات پژوهشی و بخش اجرایی ضروری است.

دکتر صالحی از مدیران مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور خواست تا به عنوان کانون تفکر به رصد موضوعات علم و فناوری بپردازد و برای سیاست‌گذاری علم و فناوری به وزارت عتف کمک کند.

در ادامه این جلسه دکتر شریفی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری امور پژوهشی وزارت علوم نیز، مطالعه نظام بودجه‌ریزی و تخصیص اعتبار به امر پژوهش را در سطح کشور ضرروری دانست.

وی همچنین به کمبود پرداختن به مسئله اخلاق در پژوهش در اسناد بالادستی اشاره و اظهار امیدواری کرد: این مرکز بتواند به این امر مهم در کشور کمک کند.

در ادامه این نشست دکتر سروش قاضی نوری، رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: اگر چه سرمایه اصلی مرکز اعضاء هیات علمی و کارکنان مرکز هستند اما فعالیت‌های مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور محدود به اعضاء هیات علمی آن نیست و مرکز تلاش می‌کند با متخصصین حوزه سیاست‌گذاری علم و فناوری در تعامل باشد.

رئیس مرکز در ادامه ضمن بیان تاریخچه شکل‌گیری مرکز به معرفی اهداف و ماموریت‌های مرکز پرداخت.

دکتر سحر کوثری، سرپرست معاونت پژوهش و فناوری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور نیز در ادامه ضمن بیان اینکه اعضاء هیات علمی مرکز اکثراً نیروهای جوانی هستندکه از تخصص و انگیزه کافی در انجام امور پژوهشی برخوردار هستند گفت: مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور موسسه‌ای ماموریت گراست و این مهم در کنار بدنه جوان، متخصص و باانگیزه باعث شده است بستر لازم برای استفاده هر چه بهتر از نیروی موجود فراهم شود و این موضوع در تدوین شیوه نامه های داخلی مرکز نمود پیدا کرده است. وی در ادامه به تغییر عناوین گروه‌های پژوهشی مرکزبا هدف متناسب سازی آنها با اهداف و ماموریت های مرکز براساس اساسنامه و برنامه ریزی استراتژیک مرکز اشاره کرد.

مدیران گروه‌های پژوهشی مرکز نیز به معرفی گروه‌ها پرداخته و اعلام آمادگی کردند در مسیر ماموریت‌های ابلاغی گام بردارند.

دکتر ابوالفضل باقری، مدیر شبکه ملی سیاست‌پژوهی علم، فناوری و نوآوری نیز در ادامه ظرفیت‌های موجود در مرکز را شرح داد و گفت: مرکز می‌تواند به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تقویت نظام ملی نوآوری ایران کمک کند و با تعریف چند برنامه در عرصه نظام پژوهش تحول ایجاد کند.

وی تدوین اطلس پژوهش در زنجیره‌های کلیدی اقتصادی و صنعتی کشور، تدوین نقشه راه پژوهش‌های پرچم‌دار ملی، طراحی‌ساز و کارهای بهبود نظام تامین مالی پژوهشی کشور، باز طراحی دبیرخانه و کمسیون‌های شورای عتف، آینده‌نگاری نظام ملی پژوهش ایران و بازتعریف نقش و ماموریت پژوهشگاه‌های دولتی در زیست بوم‌های فناوری و صنعتی کشور و الزامات تحقق آن را پیشنهاد کرد.

کلید واژه ها: معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور


( ۱ )