رئیس شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان:

مهم‌ترین مزیت سامانه "نان "نهادینه شدن پژوهش کاربردی در کشور است

۲۴ دی ۱۴۰۰ | ۰۸:۴۲ کد : ۶۶۲۹۷ اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۸۴۷
رئیس شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان گفت: نهادینه شدن پژوهش کاربردی، تربیت دانش‌آموختگان ماهر و آشنا به حوزه کاربرد و تکمیل زنجیره ایده تا محصول از مزایای راه‌اندازی سامانه "نان" در وزارت علوم است.
مهم‌ترین مزیت سامانه "نان "نهادینه شدن پژوهش کاربردی در کشور است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر جعفر قیصری در گفت‌وگو با خبرنگار وزارت علوم با بیان اینکه برنامه وزیر علوم برای حضور جدی دانشگاهیان در حل مشکلات جامعه، راه‌اندازی سامانه نان است؛ گفت: راه اندازی این سامانه به نهادینه شدن پژوهش کاربردی و فرهنگ‌سازی در این موضوع کمک شایانی می‌کند، چرا که امروز در بسیاری از دانشگاه‌ها، حضور اعضای هیات علمی و دانشجویان در بخش صنعت و کشاورزی با انتظارات فاصله دارد.

وی با اشاره به اینکه تشکیل سامانه ایده‌ها و نیازها "نان" ایده بسیار ارزشمندیست و می‌تواند در به فعلیت رسیدن ظرفیت‌های علمی و تحقیقاتی کشور در رفع نیازهای جامعه کمک کند؛ گفت: سامانه نان حلقه مفقوده تبدیل "دانش به محصول" را پر می‌کند. چرا که در این سامانه جایگاه دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری برای تبدیل شدن ایده‌های فناورانه به محصولات قابل ارائه به بازار و همچنین تبدیل ایده‌ها به راهکارهایی برای حل مشکلات جامعه دیده شده است.

وی با اینکه هم اکنون نیز پارک‌های علم و فناوری در راستای تبدیل ایده‌های دانش و فناورانه به محصول تلاش می‌کنند گفت: با مکانیزم‌ها و راهکارهایی که در سامانه نان پیش‌بینی شده است، فرایندهای تجاری‌سازی محصولات به بهترین نحو انجام خواهد شد و مسیر تبدیل ایده به محصول و ارائه آن در بازار داخلی یا صادرات با کمترین ریسک پیش خواهد رفت.

رئیس شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان اظهار داشت: ایجاد سامانه‌هایی نظیر سامانه نان، علاوه بر اینکه فرصت حضور دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و دانشجویان را در مراکز صنعتی، خدماتی و کشاورزی فراهم می‌کند گفت: این امکان علاوه بر اینکه به تولید یک دانش یا محصول منجر خواهد شد، مزیت دیگری نیز دارد که آن پرورش دانش‌آموختگانی ماهر و آشنا به حوزه کار است که این ویژگی دوم اثری مهمتر از تولید محصول دارد. چرا که مشکل اصلی کشور کمبود اشتغال لست و پرورش دانشجویان و فارغ التحصیلانی آشنا به بازار کار به رفع مشکل اشتغال کمک شایانی می‌کند.

دکتر قیصری افزود: در بحث ضوابط و تشویق‌نامه‌ها و قوانین هدایت دانشجویان و اعضای هیئت علمی به بازار کار هم‌اکنون نیز پتانسیل‌های خوبی مانند آیین‌نامه ارتقای اعضای هیات علمی وجود دارد و با همین آیین‌نامه هم می‌شود زمینه حضور بیشتر اعضای هیئت علمی در صنعت و کشاورزی را فراهم کرد. در زمینه هدایت پایان‌نامه‌های تحصیلی و رساله‌های دکترا نیز وزارت علوم می‌تواند مشوق‌هایی را که برای خود دانشجویان اساتید راهنما و شرکت‌هایی که به نیازهای خود را به دانشگاه‌ها اعلام می‌کنند، در نظر بگیرد.

وی همچنین در پایان اظهار داشت: راه‌اندازی سامانه نان یک اثر بخشی مهم دیگر در جامعه دارد و آن گام برداشتن در مسیر فرهنگ‌سازی و نهادینه‌سازی پژوهش کاربردی در کشور است، چرا که کشور ما به لحاظ تولیدات علمی و پژوهشی در مرحله خوبی است و در دنیا جایگاه بالایی را کسب کرده است. لیکن در زمینه انجام پژوهش کاربردی و حضور بیشتر دانشجویان و اعضای هیئت علمی در بخش صنعت کشاورزی احتیاج به گام‌های بلندتری دارد و در این زمینه فرهنگ‌سازی بسیار ضروری است.

کلید واژه ها: سامانه نان شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان


( ۲ )