دانشگاه کاشان عنوان دومین دانشگاه سبز ایران در نظام رتبه‌بندی بین المللی گرین‌متریک ۲۰۲۱ را کسب کرد

۲۲ دی ۱۴۰۰ | ۰۷:۵۴ کد : ۶۶۲۶۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۰۴
رئیس دانشگاه کاشان از کسب رتبه دوم این دانشگاه در نظام رتبه بندی بین المللی گرین متریک ۲۰۲۱ در بین دانشگاه های کشور خبر داد.
دانشگاه کاشان عنوان دومین دانشگاه سبز ایران در نظام رتبه‌بندی بین المللی گرین‌متریک ۲۰۲۱ را کسب کرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کاشان، دکتر عباس کتابی گفت: دانشگاه کاشان در سال ۲۰۲۱، جایگاه ۱۰۴ دانشگاه های جهان و در میان ۱۵۰ دانشگاه برتر جهان از بین ۱۰ هزار دانشگاه ارزیابی شده در این نظام رتبه‌بندی گرین‌متریک قرار گرفت.

وی " فضا و ساختار "، " انرژی (تولید و صرفه جویی) "، " پسماند "، " آب و فاضلاب"، "حمل ونقل"، "آموزش و پژوهش سبز " را از شاخص‌های این نظام رتبه‌بندی عنوان کرد و افزود: دانشگاه کاشان در این نظام رتبه‌بندی در بین این شاخص‌ها، امتیاز ۷۷۲۵ را کسب کرده است که در سال ۲۰۲۱، ۱۷۵ امتیاز نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش داشته است.

دکتر کتابی با بیان اینکه نظام رتبه‌بندی گرین متریک دانشگاه‌ها را با توجه با شاخص‌های مسئولیت اجتماعی در قبال محیط زیست و اقدامات اجرایی حوزه توسعه پایدار می سنجد، خاطر نشان کرد: دانشگاه کاشان در این نظام رتبه‌بندی، بر اساس رسالت مسئولیت اجتماعی در قبال شاخص‌های محیط زیست، انرژی، صرفه جویی و استفاده بهینه در مصرف آب و انرژی و مدیریت پسماند، رتبه ۱۰۴ جهان، در خاورمیانه رتبه ۸ و در ایران رتبه دوم را کسب کرده است.

شایان ذکر است، رتبه‌بندی جهانی دانشگاهی «گرین‌متریک» توسط دانشگاه دولتی اندونزی انجام می‌شود، این رتبه‌بندی با هدف ارائۀ چشم‌اندازی جامع از شرایط و سیاست‌های مرتبط با محیط زیست و توسعۀ پایدار در دانشگاه‌های کشورهای مختلف راه‌اندازی شده است.

گرین متریک ابزاری برای جلب توجه مدیران و سیاست‌گذاران در محیط‌های دانشگاهی فراهم آورده و سالانه بیش از ده هزار مؤسسه توسط این نظام رتبه‌بندی ارزیابی می‌شود که فهرست پانصد مؤسسه برتر بر روی سایت http://greenmetric.ui.ac.id منتشر می شود.

مشارکت در رتبه بندی گرین متریک گامی در جهت فعالیت‌های بین المللی‌سازی دانشگاه‌ها، معرفی آنها به سایر دانشگاه‌ها و برجسته کردن اهمیت موضوع پایداری، مسائل محیط زیستی و چالش‌هایی مانند فرایند گرم شدن زمین، بهره برداری بیش از حد از منابع، وابستگی به منابع نفتی و کمبود آب و غذا در سطح جهانی است.

گفتنی است، در این نشست از وب سایت و لوگو مدیریت سبز دانشگاه رونمایی و از خیرین و فعالان حوزه مدیریت سبز دانشگاه تجلیل شد.

کلید واژه ها: دانشگاه کاشان