برای اولین‌بار در کشور؛

طراحی و ساخت طیف‌سنجی تمام اتوماتیک امواج سطحی پلاسمونی در دانشگاه شهید بهشتی انجام شد

۲۲ دی ۱۴۰۰ | ۰۷:۴۳ کد : ۶۶۲۶۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۷۶
طیف‌سنجی تمام اتوماتیک امواج سطحی پلاسمونی، توسط گروه مگنتوپلاسمونیک، پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی طراحی و ساخته شد.
طراحی و ساخت طیف‌سنجی تمام اتوماتیک امواج سطحی پلاسمونی در دانشگاه شهید بهشتی انجام شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید بهشتی، دکترسیده مهری حمیدی سنگدهی سرپرست آزمایشگاه مگنتوپلاسمونیک پژوهشکده لیزر و پلاسما با اعلام خبر فوق گفت: برای اولین‌بار در کشور و با حمایت ستاد فوتونیک و مواد پیشرفته، سیستم طیف‌سنجی از حسگرهای پلاسمونی تمام اتومات، طراحی و ساخته شد. با توجه به دقت اندازه‌گیری و تکرارپذیری حسگرهایی که براساس تحریک پلاسمونیکی طراحی می‌شوند این سیستم جایگزینی براساس معادل آزمایشگاهی آن و به‌عنوان یک محصول صنعتی معرفی شده است. کاربر در ارتباط با این سیستم تنها نیاز به طراحی حسگر اپتیکی را دارد و آنالیزهای مورد نیاز در چیدمان فیزیکی که نیازمند تنظیم زاویه‌ای بازهای منبع نور و بازوهای بازتابش نور است، نمونه‌برداری طیفی در زوایای مختلف، تصویربرداری از لکه نوری، آنالیز داده برروی طیف گرفته شده، ذخیره‌سازی داده و انتقال داده به حافظه توسط این پلتفرم انجام می‌گیرد.

وی با اشاره به کاربرد طیف‌سنجی تمام اتوماتیک امواج سطحی پلاسمونی، تصریح کرد: از آنجا که کاربرد حسگرهای نوری مبتنی بر امواج سطحی پلاسمونیکی در حوزه‌های تشخیص طبی، فناوری نانو، تشخیص گاز، صنایع نفتی و علوم تحقیقاتی در حوزه فیزیک نور کاربرد بسیار دارد این سیستم نیز در انواع پروژه‌های مختلف صنعتی و تحقیقاتی می‌تواند به کار گرفته شود.

دکتر حمیدی، با برشمردن مشخصات این سیستم اظهار داشت: منبع نور مریی باند وسیع؛ دقت زاویه با رزولوشن ۱/۰ تا ۱ درجه؛ طیف‌سنجی در باند مریی و در محدوده ۳۵۰ تا ۸۰۰ نانو متر؛ جاروب زاویه‌ای از ۲۰ تا ۷۰ درجه؛ آنالیز داده بر روی داده‌طیفی و استخراج نمودار حساسیت زاویه‌ای بر حسب طول موج؛ آنالیز داده بر روی داده‌طیفی و استخراج نمودار سنسوگرام؛ استخراج طیف از پرتوتابشی برای بررسی پدیده امواج سطحی متمرکز شده و مدت زمان طیف‌سنجی ۳ تا ۱۰ دقیقه‌ای، مشخصات این سیستم هستند.

کلید واژه ها: دانشگاه شهید بهشتی