برای اولین بار، پیوند قلب از خوک به انسان با استفاده از فناوری CRISPR

۲۲ دی ۱۴۰۰ | ۰۵:۱۰ کد : ۶۶۲۵۸ ستاد سلامت
تعداد بازدید:۱۴۲
برای اولین بار، پیوند قلب از خوک به انسان با استفاده از فناوری CRISPR

بله این کار انجام شده و آقای بِنِت ۵۷ ساله، با بیماری قلبی تهدید کننده حیات، قلب اصلاح ژنتیکی شده از خوک را (توسط شرکت Revivicor) دریافت کرده است. این جراحی موفقیت آمیز هشت ساعته در همین جمعه در بالتیمور انجام شده و بر اساس گزارش جراحان حال عمومی بیمار تا دوشنبه خوب بوده است.

یک سری اصلاحات ژنتیکی روی قلب خوک صورت گرفته است. برای مثال چهار ژن از خوک از بین برده شده و یا غیر فعال شده اند. از جمله آنها، ژنی بوده که مسئول تولید پروتئینی بوده که منجر به پاسخ رد پیوند شدید در انسان می‌شده است. ژن دیگری که غیر فعال شده، مربوط به رشد قلب بعد از پیوند در انسان بوده، تا این رشد و‌ تکثیر صورت نگیرد.

از طرفی شش ژن انسانی هم در ژنوم خوک دهنده ی قلب قرار داده شده تا قلب خوک، در مقابل سیستم ایمنی انسانی بهتر تحمل شود.

از یک داروی جدید هم استفاده شده تا سیستم ایمنی سرکوب شود و از رد پیوند جلوگیری شود.

این اقدام، با مجوز اضطراری از سوی غذا و داروی آمریکا انجام شده است.

وقتی آقای بنت (گیرنده قلب) ابتدا موضوع را به پسرش گفته، پسر آقای بنت چنین چیزی را باور نکرده و فکر کرده به خاطر بستری طولانی مدت در بیمارستان دچار نوعی هذیان گویی شده است.

این برای اولین بار بوده و نمی‌دانیم فردا چه اتفاقی خواهد افتاد. اما این پیشرفت مهم ممکن است روزی تبدیل به روش جدیدی برای استفاده از اعضای حیوانات برای پیوند به بیماران انسان منجر شود.

 

این گزارش از نیچر را در سال ۲۰۱۵ در مورد اصلاح بیش از ۶۰ ژن که در تلاش برای مناسب ساختن ارگان ها برای پیوند است، می‌توانید مطالعه کنید.