قائم مقام رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی؛

دانشگاه جامع علمی کاربردی باید دنبال نیازآفرینی در حوزه مشاغل باشد

۲۱ دی ۱۴۰۰ | ۱۲:۴۴ کد : ۶۶۲۴۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۹۱
دکتر اصغر کشت‌کار قائم مقام رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در اولین همایش نقش دانشگاه جامع علمی کاربردی در توسعه و اشتغال کشور عنوان کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی باید دنبال نیازآفرینی باشد، باید مشاغل موردنیاز را پیش بینی کند و براین اساس نیرو پرورش دهد.
دانشگاه جامع علمی کاربردی باید دنبال نیازآفرینی در حوزه مشاغل باشد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر کشت کار گفت: بیکاران بسیاری در کشور وجود دارند، اما براساس آمار بیکاران زیر دیپلم بسیار کمتر هستند. آمار بیکاران با تحصیلات زیر دیپلم ۳۱ درصد، بیکاران بی سواد ۳ درصد، بیکار با تحصیلات عالی ۴۲ درصد و بیکار با تحصیلات دیپلم ۲۴ درصد است.

وی افزود: نتیجه این موضوع این است که ۵۲ درصد شرکت‌کنندگان در کنکور انتخاب رشته نمی کنند. یعنی درس نخواندن را ترجیح می‌دهند، در واقع آموزش عالی کشور نتوانسته است اعتماد جوانان را جلب کند.

معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: اگر آموزش در دانشگاه علمی کاربردی و فنی و حرفه‌ای با کیفیت انجام شود، مشکل اشتغال حل خواهد شد. شغل‌هایی که تازه ایجاد می‌شود تحصیلات عالی می‌خواهد. هیچ شغلی تصور نمی‌شود که نیاز به آموزش نداشته باشد.

دکترکشت‌کار ادامه داد: هر کس برای موفقیت باید مدرک آموزش عالی داشته باشد. پایه تمامی مشاغل در آموزش عالی است، بنابراین باید رشته‌های جدید ایجاد شود که شغل آنها تضمین شده باشد.

توانمندسازی نیروی انسانی ضروری است

همچنین مهدی حاجی سیاری مدیرکل آموزش صدا و سیما در این مراسم اظهار داشت: دانشجویان باید کار عملی در کارگاه‌های دانشگاه را تجربه کنند تا درآمد کسب کنند و کارآفرین شوند.

وی افزود: در ایران باید همه چیز از نوک مداد تا پیشرفته ترین صنایع را تولید کنیم. باید توانمندسازی نیروی انسانی و کسب مهارت را در دستور کار قرار داد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: باید زندگی را به صورت یک شبکه دید که سیستم و مدل و الگو در درون آنها وجود داشته باشد، شبکه اختصاصی را باید با کمک مراکزی مانند وزارت صمت ایجاد کنیم.

حمیدی زاده گفت: چرخ تمام فعالیت های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را باید با هم حرکت داد، اگر آموختن هدف قرار گیرد، همواره می‌توان به تحقق خواسته های خود امیدوار بود.

گسترش دوره بر مبنای برون داد نظام مهارتی

بهروز ریاحی رییس هیات موسس مرکز علمی کاربردی زاهدان نیز در این مراسم عنوان کرد: فردی که وارد نظام علمی کاربردی می‌شود، کاردان می‌شود. این افراد دوره گذرانده و آموزش دیده اند.

وی افزود: در این دانشگاه نسبت به نظام پودمانی غفلت شده است، نتوانستیم از این استفاده کنیم، برخی افراد علاقمند به تک درس هستند و نمی‌خواهند بطور کامل دوره را بگذرانند.

کلید واژه ها: دانشگاه جامع علمی کاربردی