معاون فرهنگی و اجتماعی:

مسئولیت فرهنگی وزارت علوم در قبال دانشگاهیان بسیار سنگین است

۱۵ دی ۱۴۰۰ | ۱۵:۵۶ کد : ۶۶۱۲۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۱۶
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در جلسه معارفه مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: مسئولیت فرهنگی وزارت علوم در قبال دانشگاهیان بسیار سنگین است و پاسخگویی به انتظارات جامعه دانشگاهی، اسناد بالادستی و مسئولان در حوزه فرهنگی دانشگاه‌ها، عزم جدی می طلبد.
مسئولیت فرهنگی وزارت علوم در قبال دانشگاهیان بسیار سنگین است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، آیین معارفه دکتر محمدعلی اسلامی به عنوان مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی و قدردانی از خدمات مهندس هادی عسگری مدیرکل سابق این اداره‌کل، با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و جمعی از کارشناسان و کارکنان معاونت فرهنگی و اجتماعی این وزارت، برگزار شد.

دکتر عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم در این آیین با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه صلی الله علیها و بزرگداشت سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی گفت: باید طوری حرکت و فعالیت کنیم که در خط و مسیر حضرت فاطمه صلی الله علیها السلام باشیم و مانند شهید سردارسلیمانی در مکتب آن حضرت نقش آفرینی کنیم.

کلانتری مسئولیت معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم را در قبال دانشجویان کشور و جامعه دانشگاهی کشور بسیار سنگین توصیف کرد و تاکید کرد: برای ادای دین و انجام وظایف و مأموریت ها در قبال انتظارات فرهنگی جامعه دانشگاهی کشور باید با انگیزه و جدیت بالا عمل کنیم و با برنامه‌ریزی علمی و منسجم طرح‌های جدید فرهنگی را تدوین نماییم.

وی با قدردانی از مهندس هادی عسگری مدیر کل پیشین دفتر پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی گفت: بخش کثیری از وظایف معاونت فرهنگی و اجتماعی که در زمینه حمایت از تشکل ها سیاسی و اجتماعی، کانون‌های فرهنگی هنری و انجمن‌های علمی هست توسط این دفتر انجام می‌شود و این دفتر نقش پررنگی در اجرایی شدن اهداف فرهنگی وزارت علوم دارد.

وی با اشاره به اینکه دکتر محمدعلی اسلامی که از امروز سکان هدایت اداره کل پشتیبانی امور اجتماعی و فرهنگی وزارت علوم را برعهده می‌گیرد از فعالان دانشجویی سابق بوده و در تشکل‌ها و کانون‌های فرهنگی سابقه فعالیت دارند و و هم اکنون نیز به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه دارای دانش و بصیرت کافی هستند بتوانند با استفاده از ظرفیت کارشناسان معاونت فرهنگی و مدیران فرهنگی دانشگاه ها، برنامه های خوبی را به اجرا در بیاورد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به اینکه افراد توانمندی در بدنه کارشناسی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در حال فعالیت هستند گفت: اکثریت بدنه افراد شاغل در این معاونت از خانواده معظم شهدا و ایثارگران هستند که این خود امتیازی برای معاونت محسوب می شود.

دکتر کلانتری با اشاره به اینکه حدود نیمی از دانشجویان کشور و بدنه جامعه دانشگاهی را دختران و بانوان تشکیل می‌دهند گفت: در بعضی از ابعاد و مسائل دختران و بانوان نیاز به حمایت‌های ویژه دارند که در این زمینه در برخی از ضوابط و آیین نامه ها دچار خلا هستیم و در مجموع باید به‌گونه‌ای فعالیت کنیم که دختران دانشجو و بانوان ما امکان تحقق ظرفیت‌های حداکثری خود را در زمینه علم و دانش پژوهش و فرهنگ داشته باشند.

در ادامه این آیین مهندس هادی عسگری مدیر کل پیشین دفتر امور اجتماعی و فرهنگی وزارت علوم با اشاره به برنامه‌هایی که در مدت سه سال مسئولیت این اداره کل انجام شد: گفت محور برنامه‌های ما این بود که یک هسته نرم افزاری را با مولفه‌های جلب مشارکت حداکثری دانشجویان، پایبندی به قانون و اسناد بالادستی و فراهم کردن بستر فعالیت دانشجویان تدوین کنیم و بر همین اساس هم عمل نمودیم.

مهندس عسکری تاکید کرد: در تدوین برنامه‌های فرهنگی از نخبگان دانشگاهی و فعالان فرهنگی نظر خواهی شد و تلاش بر این بود برنامه‌ها و طرح‌هایی را در دانشگاه‌ها به اجرا بگذاریم که با ذائقه دانشجویان هماهنگ باشد روحیه امیدبخشی داشته و بتواند در بین دانشجویان کنش ایجاد کند.

وی آموزش را جزء لاینفک برنامه های جدید در دانشگاه ها دانست و گفت: بدون آموزش امکان خلق موقعیت های جدید و تبدیل به تهدیدها به فرصت‌ها فراهم نمی‌شود و در همین راستا برنامه های فرهنگی که انجام شد پیوست آموزشی آن به فعالان ارائه شد.

دکتر محمدعلی اسلامی مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی وزارت علوم نیز در این آیین با قدردانی از حسن نظر دکتر کلانتری معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم ابراز امیدواری کرد: بتواند بخشی از مطالبات و انتظاراتی را که خود در دوران دانشجویی و فعالیت در تشکل‌ها از وزارت علوم داشت عملی نماید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی تاکید کرد: علاوه بر بهبود و بهینه‌سازی برنامه‌هایی که در گذشته در معاونت فرهنگی انجام شد باید شرایط موجود را رصد کنیم و راهبردهای جدید را با نظرخواهی از نخبگان دانشگاهی و فعالان دانشجویی تدوین نمایم.

وی با توجه به اینکه دانشگاه در کلیت خود یک نهاد تخصصی است و انتظار کار تخصصی از آن می‌رود گفت: دانشگاه باید مسئولیت اجتماعی خودش را ایفا کند و در خصوص نیازهای اساسی کشور و انتظاراتی که از دانش از نهاد دانشگاه می‌رود به وظایف خود عمل کنند.

دکتر اسلامی اظهار داشت: انتظارات عمده‌ای که از دانشگاه‌ها وجود دارد، تولید علم در حد مرزهای دانش، گسترش گفتمان عدالت و ترویج فرهنگ کارآفرینی و حل نیازهای کشور است.

مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی اجتماعی وزارت علوم تاکید کرد بخش فرهنگی دانشگاه‌ها، فعالان فرهنگی مشغول فعالیت در تشکل‌ها و کانون‌های فرهنگی نیز باید هم‌راستا با کلیت دانشگاه بتواند نیازهایی که از نهاد دانشگاه می‌رود پاسخ دهند و در راستای انتظارات امروز جامعه از نهاد دانشگاه حرکت کنند.

 

کلید واژه ها: معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم


( ۲ )