حل مشکل فاضلاب شهری اهواز به دست جوانان دانش‌بنیان قزوینی

تعداد بازدید:۸۸۸
با تلاش جوانان شاغل درشرکت دانش بنیان تونل ساز ماشین، مستقر در پارک علم و فناوری قزوین، مشکل فاضلاب شهری اهواز حل می‌شود.
حل مشکل فاضلاب شهری اهواز به دست جوانان دانش‌بنیان قزوینی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری قزوین، سال‌های متوالی است که خیابان‌های شهر اهواز با بارش باران کمتر از ۵۰ میلیمتر غرق در آب می‌شود. بر همین اساس و با حمایت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء، شرکت دانش بنیان تونل ساز ماشین از واحد‌های فناور مستقر در پارک علم و فناوری قزوین، در راستای حل معضل جمع‌آوری آب‌های سطحی و فاضلاب شهری استان خوزستان که در سال‌های اخیر به‌عنوان یک چالش مهم در صنعت آب و فاضلاب کشور مطرح بوده است، موفق به بومی‌سازی و تولید دستگاه‌های میکروتونلینگ موردنیاز این پروژه، باکیفیت بالا و قیمت مناسب نسبت به نمونه‌های خارجی شده است.

این واحد فناور که از اواخر مرداد ماه برای رفع مشکل فاضلاب شهر اهواز در استان خوزستان مستقر شده، بخشی از عملیات احداث لوله فاضلاب در این طرح به طول حدود ۱۲ کیلومتر به روش میکروتونلینگ را انجام داده است.

سایز‌های لوله رانی مورد نظر طرح در این بخش هزار میلی‌متر، هزار و ۲۰۰ میلی‌متر و هزار و ۴۰۰ میلی‌متر است و شرکت تونل‌ساز ماشین در پروژه فاضلاب اهواز در بخش اول طراحی، ساخت و تأمین دستگاه و تجهیزات میکروتونلینگ و در بخش دوم عملیات اجرایی میکروتونلینگ به طول حفاری هزار متر را بر عهده دارد.

شایان ذکر است، در زمان اجرای این پروژه ۱۲۰ نفر به‌صورت مستقیم و ۲۵۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم مشارکت خواهند داشت و میزان صرفه‌جویی ارزی طرح، ۶۰ درصد نمونه‌های مشابه خارجی است.

همچنین به کمک فناوری بومی شده و. با استفاده از سامانه‌های جدید حفاری به روش میکروتونلینگ، فاضلاب اهواز پس از سال‌ها در مسیر خود قرار می‌گیرد و گره مشکل فاضلاب استان خوزستان حل خواهد شد.

‌‌‌‌‌‌

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری قزوین


( ۱ )