وزیر علوم در اصفهان:

افق‌های جدیدی از علم، در اقتصاد دانش‌بنیان خودنمایی می‌کند/ ضرورت بازنگری در آئین‌نامه مدیریت دانشگاه‌ها

۱۴ دی ۱۴۰۰ | ۱۳:۱۲ کد : ۶۶۰۹۷ اخبار برگزیده سرخط خبرها
تعداد بازدید:۲۳۸۲
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در اقتصاد دانش‌بنیان عرصه‌ها و افق‌های جدیدی از علم خودنمایی می‌کند؛ بنابراین باید آئین‌نامه مدیریت دانشگاه‌ها مورد بازنگری قرار گیرد.
افق‌های جدیدی از علم، در اقتصاد دانش‌بنیان خودنمایی می‌کند/ ضرورت بازنگری در آئین‌نامه مدیریت دانشگاه‌ها

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی اصفهان، آئین تکریم و معارفه رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان صبح امروز سه شنبه ۱۴ دی ماه با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رؤسای دانشگاه های استان، رئیس شهرک علمی وتحقیقاتی اصفهان، مسئولین و دانشگاهیان دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم خود با گرامی داشت یاد و خاطره شهدا خاطر نشان کرد: شهدا بزرگترین سرمایه زندگی خود را فدای این ملت کردند؛ گرامی می‌داریم یاد شهید سلیمانی را که انسان کم‌نظیری بود. زندگی او می‌تواند روش و منشی برای مسؤولان نظام و هرکس که دل در گرو نظام دارد، باشد.

دکتر محمدعلی زلفی گل ادامه داد: نوع نگاه سردار سلیمانی فارغ از هرنوع نگاه سیاسی بود و هرکس با هر زبان، رنگ و نژاد که دل در گروه نظام داشت را از خود می‌دانست و همین باعث شد که در میان قلوب مردم جای گیرد و این موضوع را در مراسم تشییع پیکر وی مشاهده کردید؛ هرکس برای مردم حرکت کنند اینچنین نزد خداوند متعال و مردم عزیز خواهد شد.

وی اضافه کرد: از خداوند می‌خواهیم اگر مسؤولیتی به ما می‌دهد، ظرفیت پذیرش آن مسؤولیت را نیز بدهد؛ شرایط کشور نیاز به وحدت و همدلی بیشتری دارد و ما باید در این راه استوارانه گام برداریم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این‌که افتخار شاگردی در دانشگاه صنعتی اصفهان را داشته‌ام؛ تصریح کرد: دانشگاه صنعتی سرآمد آموزش عالی در ابعاد مختلف آموزشی، فرهنگی، پژوهشی و فناوری است وآرزوی جوانان بسیاری است که در این دانشگاه تحصیل کنند.

زلفی گل بیان کرد: البته انتظار ما از این دانشگاه نیز متفاوت است؛ در طول ۴۰ سال گذشته نیز کارنامه دانشگاه پرافتخار بوده است و امیدواریم در آینده نیز اینچنین باشد.

وی، از اقدامات اخیر این وزارتخانه در جهت توسعه فناوری و ارتباط دانشگاه ها با صنعت و جامعه یاد کرد و افزود: راه اندازی صندوق علوم، تحقیقات و فناوری که در بودجه سال آینده نیز منظور شده است می تواند یک اهرم برای این وزارتخانه باشد تا اهداف خود را بهتر مدیریت کند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اقدام اثر بخش دیگر این وزارتخانه را ایجاد معاونت فناوری دانست و تصریح کرد: قرار است نظام نمایه به منظور انجام کارهای پژوهشی روی مسائل مهم مردم و بخش‌های مختلف طراحی شود و دولت اعلام کرده شرط استفاده دستگاه‌ها از سهم یک درصد بودجه پژوهش حرکت به سمت این نظام است و اساتید هم اگر پژوهش‌ها را در این زمینه دنبال کنند امتیاز خواهند داشت.

زلفی‌گل با بیان این‌که نگاه به دانش عوض شده، بیان کرد: حاکمانی که دانش‌پذیر باشند مردمان خود را نجات می‌دهند؛ با دنیایی روبرو شدیم که علوم و فناوری حرف اول می‌زند و نیاز است که پارک‌های علمی و فناوری در همه دانشگاه‌ها استقرار یابد.

وی با بیان اینکه بهترین مکان برای سرمایه گذاری در کشور دانشگاه است؛ ادامه داد: امروز دو متغیر سرمایه و نیروی کار دو عامل اصلی در اقتصاد است و اگر فناوری کنار این دو نباشد اثربخشی خود را نخواهد داشت. اگر در زمینه علم و فناوری سرمایه گذاری نکنیم دیگران سرمایه گذاری می کنند و باعث تغییر فرهنگ می‌شوند.

شایان ذکر است: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز پیش از شرکت در آیین معارفه سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان با اساتید دانشکده شیمی دیدار کرد و از مقام دو استاد پیشکسوت این دانشکده که نقش استادی وی را در دوره تحصیل بر عهده داشتند تجلیل به عمل آورد.
همچنین وزیر علوم با حضور بر سر مزار دو شهید گمنام و شهید شکرائیان به مقام والای شهدای دانشگاه نیز ادای احترام کرد.

 


( ۲۸ )