رئیس سازمان امور دانشجویان:

باید مرکز ثقل جذب دانشجویان کشورهای اسلامی و منطقه باشیم

۱۴ دی ۱۴۰۰ | ۱۰:۵۰ کد : ۶۶۰۸۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۳۲
معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان در دومین همایش ادارات کنسولی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور گفت: باید تلاش کنیم با یک برنامه‌ریزی منسجم و پشتیبانی و همراهی کامل دولت و مجلس شورای اسلامی و تمام دستگاه‌های مرتبط جزو کشورهای برتر در جذب دانشجویان بین‌المللی و مرکز ثقل جذب دانشجویان اسلامی و منطقه باشیم.
باید مرکز ثقل جذب دانشجویان کشورهای اسلامی و منطقه باشیم

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان امور دانشجویان، دکتر هاشم داداش پور در همایش روسای ادارات کنسولی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که با حضور سردار ذوالقدر رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا و مسئولان کنسولی دانشگاه‌ها به صورت حضوری و برخط در محل این سازمان برگزار شد، گفت: یک از مهمترین مسائلی که از اول حضورم در سازمان با آن در گیر شدم مشکلات مربوط به دانشجویان بین المللی بود که در همین راستا، تلاش کردیم مشکلات را با کمک همکاران شناسایی و برای رفع آنها تلاش کنیم.

وی افزود: با توجه به تحصیل حدود ۹۳ هزار دانشجو بین المللی در کشور باید امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری متناسب با این جمعیت را فراهم و قوانین و ضوابط تسهیل کننده حضور این دانشجویان را در کشور فراهم کنیم.

دکتر داداش‌پور گفت: تا وقتی این دانشجویان پس از فراغت تحصیل به کشور خودشان برگشتند سفیر خوبی‌های کشورمان باشند و این کار مستلزم رفع مسائل و مشکلات ریز و درشت آنها در دوران تحصیل توسط دانشگاه‌ها و دستگاه‌های مختلف کشور است.

معاون وزیر علوم گفت: در زمینه رفت و آمد دانشجویان بین المللی، جلسات خوبی با همکاران نهادهای مرتبط انتظامی و امنیتی صورت گرفت تا به یک مفاهمه مشترک در این زمینه برسیم.

وی در ادامه افزود: خوش‌وقتم که اعلام کنم در این مدت کوتاه اقدامات خوبی توسط نهادهای مرتبط در خصوص مشکلات دانشجویان صورت گرفت و نتیجه مذاکرات بسیار امیدوار کننده بود و با عملکرد سریعی که توسط پلیس گذرنامه انجام شد بخشی از مسائل حل شد اما ادامه این کار مستلزم انجام گام‌های اساسی است که باید توسط دستگاه‌های مختلف برداشته شود.

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: ضرورت دارد این سازمان یک سری اقدامات برای آسان شدن پذیرش دانشجویان بین‌المللی انجام دهد که از جمله آنها راه‌اندازی سامانه جذب دانشجویان غیرایرانی است. کارهای اولیه برای همین منظور شروع شده است و امیدواریم در آینده کل فرآیندهای مربوطه از طریق سامانه صورت بگیرد.

دکتر داداش پور گفت: در سال‌های گذشته یکی دو بخشنامه خوب در هیات دولت مبنی بر تسهیل ورود دانشجویان غیرایرانی تصویب شد اما متأسفانه اقدام خاصی در سطح دستگاهی صورت نگرفت. از همین رو، در مدت کوتاهی با همکاری نهادهای مرتبط با موضوع مذاکرات خوبی صورت گرفت و شیوه نامه‌ای تهیه شد تا رفت و آمد دانشجویان تسهیل و برای مدت اقامت دانشجویان ویزا صادر شود.

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: برخی از مشکلات دانشجویان مربوط به زیرساخت‌های قانونی است؛ مانند امکان اشتغال در حین تحصیل، امور مربوط به بیمه و بانک که این موارد باید از طریق تمامی دستگاه‌های مربوطه حل شود.

دکتر داداش‌پور با بیان اینکه جذب دانشجوی بین المللی از ابعاد مختلف برای کشور فرصت ایجاد می‌کند، گفت: حضور دانشجویان غیرایرانی در کشور از همه ابعاد اقتصادی و سیاسی، فرهنگی و اجتماعی فرصت‌ساز است و غفلت از آن از سوی هر کسی اعم از کارشناسان و کارمندان تا مجلس و دولت جبران ناپذیر است، لذا باید زمینه جذب علاقه‌مندان به تحصیل در ایران را افزایش دهیم و برای این کار باید همه دانشگاه‌های کشور زیرساخت های بین‌المللی شدن را فراهم کنند و کسانی که مرتبط با این بخش هستند به یک فهم بین المللی برسند تا مشکلات شناختی از این موضوع به حداقل ممکن برسد.

معاون وزیر علوم در ادامه گفت: یکی از دلایلی که دانشجویان کشورهای مختلف ایران را برای تحصیل انتخاب می‌کنند علاوه بر داشتن ظرفیت‌های علمی شکل گرفته در دانشگاه‌ها، به خاطر احترام و نگاه خاصی هست که به جمهوری اسلامی ایران دارند و ما در اینجا باید تلاش کنیم تا این دانشجویان راضی به کشور شان برگردند و سفیران خوب کشور ما در کشور خودشان باشند و بستر ساز هم پیوندی‌های گوناگون قرار بگیرند.

دکتر داداش پور اظهار داشت: باید تلاش کنیم در عرصه‌های بین‌المللی ظرفیت دانشگاه‌های کشور را معرفی کنیم و جزو کشورهای برتر دنیا در زمینه جذب دانشجویان بین المللی باشیم. بدانید هرچه قدر دانشجوی بیشتری از کشورهای مختلف جذب دانشگاه‌های ایران شوند به همان اندازه پنجره‌های فرصت بیشتری برای کشور ایجاد خواهد شد و این کار به تلاش من و شما در این حوزه بر می‌گردد.

در ادامه سردار ذوالقدر رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا گفت: ما از هرگونه تعامل که منجر به تسهیل روند جذب دانشجویان غیرایرانی شود استقبال می‌کنیم.

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا گفت: باید به سمت سیستمی شدن برای تسریع در روند امور مربوط به دانشجویان بین المللی برویم و این روند در استان‌ها هم به تمامی روسای پلیس مهاجرت ابلاغ خواهد شد که این تعاملات و همکاری‌ها بیش ار پیش فراهم شود.

سردار ذوالقدر گفت: در گذشته ما شاهد بودیم که تقاضا برای مداوی پزشکی برای رفتن به خارج کشور بسیار زیاد بود اما الان کشور ما به جایی رسیده که علاوه بر اینکه از لحاظ تخصص پزشکی و مهندسی پزشکی در جایی قرار گرفتیم که از کشورهای منطقه برای مداوا به ایران می‌آیند و ما باید در تمامی حوزه‌ها این کار را انجام بدهیم.

وی افزود: ما باید با تعامل صحیح کلیه دستگاه‌های اجرایی، بیش از پیش در جذب دانشجویان بین المللی اقدام کنیم که برای کشور ما آورده خوبی به همراه خواهد داشت، و هر دانشجویی که در کشور ما حضور پیدا می‌کند یک سفیر فرهنگی خوبی برای کشور ما خواهد بود.

سردار ذوالقدر اظهار داشت باید در بحث فضای مجازی هم برنامه خوبی در تولید محتوا برای دانشجویان داشته باشیم و هدف ما ارتقای نظام جمهوری اسلامی ایران است.

در این جلسه دکتر محمدجواد سلمانپور سرپرست معاونت بورس و امور دانشجویان خارج سازمان امور دانشجویان گفت: افرایش دانشجویان بین المللی برای کشور مهم است و دستگاه‌های مختلف برای تحقق این هدف همکاری می‌کنند.

دکتر سلمان پور گفت: دیپلماسی علمی و همچنین افزایش دانشجویان بین المللی برای کشور مهم است و پیامدهای و نتایج مختلف فرهنگی و اجتماعی برای کشور دارد.

معاون بورس و امور دانشجویان خارج سازمان امور دانشجویان ادامه داد: دانشجویان بین المللی برای کشور خودشان یک سرمایه هستند و می‌توانند برای ما هم یک سرمایه و قدرت نرم باشند به شرطی که با یک ذهنیت مثبت و تعلق قلبی از کشور خارج شوند.

همچنین در این نشست در خصوص بیان اهداف و سیاست‌‌های سازمان امور دانشجویان و چشم انداز نظام آموزش عالی در حوزه دانشجویان بین‌الملل، انتظارات متقابل پلیس و امور کنسولی سازمان امور دانشجویان بحث و تبادل نظر شده و کارگاه آموزشی تخصصی در حوزه کنسولی برای شرکت‌کنندگان برگزار شد.

گفتنی است در این نشست دکتر جعفر رازقی سرپرست اداره کل دانشجویان غیرایرانی و دکتر رحیمی رئیس امور کنسولی سازمان امور دانشجویان و مسئولان اداره‌های کنسولی دانشگاه‌های سراسر کشور نیز حضور داشتند.

کلید واژه ها: سازمان امور دانشجویان


( ۱ )