برنامه ویژه وزارت علوم برای حمایت از نمایه‌سازی بین‌المللی مجلات علمی، پژوهشی؛

سردبیران مجلات پژوهشی که موفق به اخذ نمایه بین‌المللی شوند، پایه تشویقی می‌گیرند

تشویق دو برابری برای مجلات فارسی زبان نمایه‌شده
۰۷ دی ۱۴۰۰ | ۱۴:۱۳ کد : ۶۵۹۳۰ اخبار برگزیده سرخط خبرها
تعداد بازدید:۳۲۸۹
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بخشنامه‌ای به روسای دانشگاه‌ها ابلاغ کرد: سردبیران و مدیران مسئول، مجلات علمی پژوهشی کشور که موفق به اخذ نمایه‌های معتبر بین المللی (Web of Science) ISI و Scopus شوند، پایه تشویقی دریافت می‌کنند.
سردبیران مجلات پژوهشی که موفق به اخذ نمایه بین‌المللی شوند، پایه تشویقی می‌گیرند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در بخشنامه دکتر محمدعلی زلفی‌گل خطاب به رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی آمده است: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و براساس بند ۱ سیاست‌های کلی ابلاغی در حوزۀ علم و فناوری مبنی بر کسب مرجعیت علمی در جهان، از آنجایی که یکی از روش‌های افزایش تأثیر و گسترش نفوذ علمی در سطح بین‌المللی نمایه‌سازی مجلات داخلی است به اطلاع می‌رساند که این وزارتخانه در نظر دارد، سیاست‌های تشویقی ویژه‌ای برای سردبیران اصلی و مدیران مسئول مجلاتی که موفق به اخذ نمایه‌های (Web of Science)ISI و Scopus شده‌اند به‌کار گیرد. بنابراین، کلیۀ واحدهای تابعۀ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌بایست نسبت به تخصیص یک پایۀ تشویقی به سردبیران و مدیران مسئول وقت چنین مجلاتی، افزون بر سقف تعیین‌شده برای پایه های تشویقی با اخذ مجوز از هیئت امنای ذی‌ربط اقدام نمایند.

در ادامه بخشنامه وزیر علوم آمده است: همچنین با توجه به بند ۱ از راهبرد کلان ۹ نقشۀ جامع علمی کشور درخصوص "توسعۀ زبان فارسی به عنوان یکی از زبان‌های علمی در سطح جهان" به سردبیران و مدیران مسئول وقت که برای مجلات فارسی موفق به اخذ نمایۀ بین‌المللی در پایگاه‌های اطلاعات علمی مذکور شده و یا می‌شوند دو پایه تشویقی افزون بر سقف تعیین‌شده برای پایه های تشویقی اختصاص می‌یابد.

وزیر علوم تاکید کرده است: به زودی علاوه بر موارد ذکر شده، از کلیه‌ی مجلات داخلی که موفق به اخذ نمایه‌های بین‌المللی فوق شده‌اند، برای تقویت زیرساخت‌ها و تسهیل در فرآیندها، بر اساس سطح چارک آنها، تا سقف یک‌صد میلیون تومان حمایت مادی به عمل خواهد آمد. از این رو، مقتضی است در اسرع وقت اقدامات لازم برای به اجرا درآمدن این موارد صورت گیرد.
 

کلید واژه ها: وزیر علوم حمایت از مجلات پژوهشی نمایه سازی


( ۲۸ )