معاون اول رئیس جمهور در جلسه با روسای دانشگاه‌های کشور:

دانشگاه‌ها باید به کانون تعریف و حل مسائل در کشور تبدیل شوند

۲۸ آذر ۱۴۰۰ | ۲۰:۰۸ کد : ۶۵۶۷۵ اخبار برگزیده سرخط خبرها
تعداد بازدید:۲۱۱۶
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید تبدیل به کانون تعریف و حل مسائل کشور شوند، تصریح کرد: دانشگاه‌های ایران با وجود سرمایه بالای علمی و نخبگان با مسأله‌یابی و ارائه راه حل‌های علمی و عملی به دولت در مدیریت و اداره کشور کمک کنند.
دانشگاه‌ها باید به کانون تعریف و حل مسائل در کشور تبدیل شوند

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر محمد مخبر، در جلسه با رؤسای دانشگاه‌های کشور که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رؤسای دانشگاه‌های تهران و مراکز استان‌ها برگزار شد، با بیان اینکه اگر دانشگاه‌ها در جایگاه اصلی خود قرار گیرند می‌توانند به درآمدزایی و خلق ثروت در کشور کمک کنند، افزود: دولت کاملاً آمادگی دارد تا در صورت هر گونه تعریف پروژه منطقه‌ای و ملی از سوی دانشگاه‌ها برای حل مشکلات کلان کشور در حوزه‌های مختلف به ویژه آب، انرژی و محیط زیست از اساتید دانشگاه‌ها، نخبگان و دانشجویان حمایت و پشتیبانی کند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه تقویت ارتباط دولت و دانشگاه‌ها از اولویت‌های دولت است، خاطرنشان کرد: تاکنون نقش جامعه علمی با وجود بهره گیری از سرمایه علمی و فناورانه در حل مشکلات کمرنگ بوده، اما رویکرد دولت سیزدهم در هم افزایی، همفکری و همکاری با دانشگاه‌ها برای نیل به درآمدزایی، رشد اقتصادی و اشتغال پایدار در کشور است.

دکتر مخبر همچنین رفع مشکلات معیشتی جامعه علمی و نخبگان کشور و همچنین افزایش امکانات و تجهیزات در دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها را از دغدغه‌های دولت و وزارت علوم برشمرد و گفت: جامعه دانشگاهی و اساتید نباید به هیچ عنوان دچار مشکلات معیشتی باشند چرا که استاد دانشگاه باید با آرامش خاطر و بدون دغدغه‌های مالی، خود را برای رشد علمی دانشجویان همواره به روز نگه دارد.

وی تصریح کرد: دولت به دنبال این است که با فراهم آوردن امکانات آموزشی و رفاهی و حمایت‌های مالی لازم از خروج نخبگان از کشور جلوگیری کند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند محور فقرزدایی در کشور شوند، افزود: نخبگان علمی کشور با کمک گروه‌های جهادی می‌توانند در راستای فقرزدایی در مناطق محروم کشور برنامه ریزی و اقدامات عملی را انجام دهند.

همچنین در این جلسه رؤسای دانشگاه‌ها به طرح مطالبات، پیشنهادات و خواسته‌های خود در زمینه‌های مختلف اعم از لزوم توجه به مشکلات معیشتی اعضای هیئت علمی و بورسیه‌های تحصیلی، توجه بیش از پیش به ارتباط دانشگاه و صنعت، تغییر ساختاری و کاربردی دانشگاه‌ها در راستای کمک به تولید و رشد اقتصادی کشور، توجه به اقتصاد دانش‌بنیان به عنوان موتور محرک بخش‌های کشاورزی، اقتصادی و صنعتی، رفع مشکلات و کمبودهای آموزشی، آزمایشگاهی و خوابگاه‌های دانشجویی پرداختند.

کلید واژه ها: معاون اول رییس جمهور وزارت علوم مخبر


( ۱۱ )