دکتر طاهری‌نیا در نشست گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری:

جنس آسیب زنجیره تولید سرمایه اجتماعی از دانش، فرهنگی است

تعداد بازدید:۴۵۱
رئیس موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی در نشستی که به مناسبت گرامی‌داشت هفته پژوهش و فناوری در این موسسه برگزار شد، گفت: جنس آسیب زنجیره تولید سرمایه اجتماعی از دانش، فرهنگی است.
جنس آسیب زنجیره تولید سرمایه اجتماعی از دانش، فرهنگی است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، دکتر علی‌باقر طاهری نیا در این نشست ضمن تشکر از تلاش‌های چند ساله دکتر نورشاهی رئیس سابق موسسه و معاون پژوهشی و همکاران آن حوزه بیان کرد: باعث افتخار است که در دومین روز حضورم در موسسه در جمع اندیشمندان و فرهیختگان و همکاران موسسه در نشست علمی گرامی داشت هفته پژوهش حضور دارم و این موضوع را به فال نیک می گیرم.

وی اضافه کرد: با نگاه آسیب شناسانه به فضای عمومی تحقیقات کشور می بایست در حل آسیب تدبیر شود.

دکتر طاهری‌نیا آسیب‌های این حوزه را گسست میان حلقه های زنجیره تولید ثروت از دانش و زنجیره تولید سرمایه اجتماعی از تولید دانش دانست و ادامه داد: دست کم دو زنجیره بر اکو سیستم حوزه تحقیقات حاکم است. نخست؛ زنجیره تولید ثروت از دانش و دوم؛ زنجیره تولید سرمایه اجتماعی از دانش و به نظر می رسد زنجیره دوم از جامعیت بیشتری برخوردار است و با ماهیت علوم انسانی و اجتماعی سازگاری بیشتری دارد.

موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی گسست میان حلقه های زنجیره تولید ثروت از دانش را آسیب جدی اکوسیستم تحقیقات دانست و تصریح کرد: گسست میان حلقه ایده به مقاله و مقاله به پتنت و گسست میان تولید علم و ترویج علم از این قبیل است.

وی اضافه کرد: ارتباط سیستماتیک و نظام مند بر این زنجیره حاکم نیست و کاستی های مختلفی وجود دارد و جنس آسیب زنجیره های مذکور از جنس فرهنگ است و از جنس خلآ کار گروهی است؛ در عین حال راه حل نیز از باید از همین جنس باشد.

دکتر طاهری نیا ادامه داد: برای استخر دانش کشور اگر یک ورودی و خروجی تعریف شود ورودی استخر دانش کشور مطلوب است و قابل افتخار، در عرصه تولید علم در تراز قابل قبولی هستیم اما کاستی در خروجی استخر دانش است. در خروجی استخر دانش و حلقه مصرف دانش گسست حلقه ای مشاهده می شود، علم تولید شده در زمان مناسب به موقع و به جا مصرف نمی شود.

در ادامه این نشست دکتر فرجادی استاد موسسه عالی آموزش و پژوهش و مدیریت و برنامه ریزی سخنرانی خود را با موضوع "پژوهش؛ شکست سازوکار بازار و وظیفه دولت" ارائه و اعضای حاضر در جلسه نظرات خود را در این خصوص ارائه کردند.

ل.مولائی / ‏‬ س. رستمیان

کلید واژه ها: موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی


( ۲ )