همکاری پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران و پژوهشگاه فلز چین

تعداد بازدید:۴۴۱
دکتر مظفر شاکری عضو هیأت علمی پژوهشکده مهندسی نفت پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، موفق به دریافت گرنت پژوهشی مشترک ایران - چین شد که این گرنت در جهت اجرای پروژه پژوهشی مشترک در زمینه کاتالیست‌های زیست محیطی به تیم پژوهشی ایران و چین اعطا شده است.
همکاری پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران و پژوهشگاه فلز چین

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر شاکری در این راستا اظهار داشت: سالیانه حدود ۳۰۰ میلیون تن مواد پلاستیکی تولید و برای کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف و در زندگی روزمره بشر مورد استفاده قرار می گیرند که در حال حاضر، کسری از این مواد پلاستیکی مصرفی با روشهای مختلف بازیافت می شوند.

وی گفت: اما بیشتر مواد پلاستیکی مصرفی بعد از حدود ۶ ماه در طبیعت رها می شوند و متاسفانه، مواد پلاستیکی رها شده در طبیعت از طرق مختلف، از جمله آب های سطحی واقیانوس ها وارد چرخه غذایی بشر شده و بنابراین خطرات جدی برای سلامت زندگی انسانها ایجاد می کنند.

دکتر شاکری افزود: شاید قابل اطمینان‌ترین روش برای بازیافت پلاستیک‌ها، تبدیل کاتالیستی این پسماندها به مواد شیمیایی (مونومرها: واحد های اولیه تشکیل دهنده پلیمرها) باشند.

وی افزود: به دلیل اینکه، معضل پلاستیک‌ها یک معضل شیمیایی است و در این راستا، پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران با همکاری پژوهشگاه فلز چین، طرحی پژوهشی مشترک به منظور تبدیل کاتالیستی پسماند های پلاستیکی به مواد شیمیایی و سوخت به بنیاد علم ایران و بنیاد ملی علوم طبیعی چین ارائه کرده‌اند که امیدواریم با تلاش متخصصین و امکانات تکیملی، این دو پژوهشگاه، پروژه منجر به ارایه راه حل مناسب و نهایی برای تبدیل کاتالیستی پسماندهای پلاستیکی به مواد شیمیایی و سوخت شوند.

س. رستمیان


( ۱ )