در بیست و دومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری صورت گرفت؛

رونمایی از دستاورد فناورانه محققان پژوهشگاه مواد و انرژی

تعداد بازدید:۴۵۲
«دستگاه نظارت و اعلام حریق با استفاده از انرژی خورشیدی» که توسط دکتر نیما نادری عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی طراحی و ساخته شده، در آیین افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار کشور امسال با حضور دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و دکتر زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رونمایی شد.
رونمایی از دستاورد فناورانه محققان پژوهشگاه مواد و انرژی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه مواد و انرژی، این دستگاه با بهره مندی از ادوات دقیق و حساس و با کارایی بالا، آشکار سازی حریق با سرعت بسیار بالا و به روش اپتیکی را امکان پذیر می‌کند، به طوری که می‌تواند در همان ثانیه‌های ابتدایی و با صرف هزینه‌های جزئی از آتش سوزی‌های وسیع جلوگیری کند.

نصب و راه اندازی این فناوری نیازی به برق ندارد و این دستگاه با استفاده از انرژی خورشیدی جهت شناسایی و تعقیب شعله آتش می‌تواند به منظور اطفاء به موقع حریق در جنگل‌ها و مراتع مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین این دستگاه به وسیله سنسورهای تعبیه شده می‌تواند به محض مشاهده شعله آتش فرمان راه اندازی آلارم و فعال سازی دوربین مدار بسته را صادر کند و با جابجا شدن شعله مکان آن را تعقیب نماید، ناحیه آشکارسازی حسگر موجود در این دستگاه طوری انتخاب شده است که توانایی تشخیص سریع شعله را از سایر منابع نوری دارد.

استفاده از فناوری نیمه هادی‌ها در سیستم حسگری دستگاه نظارت و اعلام حریق با استفاده از انرژی خورشیدی

این دستگاه می‌تواند محرک‌های مختلف را بر حسب نیاز شناسایی کند، به طور مثال در احتراق‌های ناشی از گاز‌های مختلف که سبب انتشار نور با طول موج متفاوتی می‌شود بسیار کاربردی است.

استفاده از این دستگاه در مراتع و جنگل‌ها که به برق شهری متصل نیستند می‌تواند بسیار کاربردی باشد و از راه دور آتش سوزی را گزارش نماید و در نتیجه باعث جلوگیری از حریق‌های سنگین که در چند سال اخیر بسیاری از جنگل‌های را از بین برده است، گردد.

در آیین افتتاح بیست و دومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار کشور که با حضور ۱۹ دانشگاه، ۱۷ پژوهشگاه و ۳۲ پارک علم و فناوری برگزار شد از ۴۱ دستاورد دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد کشور رونمایی شد.

گفتنی است غرفه پژوهشگاه مواد و انرژی با ارائه دستاوردهای پژوهشی و فناورانه خود در سالن ۶ غرفه ۹ از ۲۳ تا ۲۶ آذرماه جاری آماده بازدید علاقمندان می‌باشد.

ل.مولائی

 

 

‌‌

کلید واژه ها: پژوهشگاه مواد و انرژی