مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم:

خروجی پژوهش‌ها باید منجر به رفع مشکلات جامعه شود

۲۱ آذر ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۴ کد : ۶۵۴۱۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۷۰
مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ارتباط ویدئوکنفرانسی با جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری استان خراسان شمالی گفت: پژوهش و مطالعات زمانی ارزشمند است که به بهبود وضعیت جامعه، معیشت مردم و حل مشکلات بینجامد.
خروجی پژوهش‌ها باید منجر به رفع مشکلات جامعه شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بجنورد، محمدسعید سیف مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم در این مراسم اظهار داشت: باید تلاش شود تا با هم‌افزایی مدیران استان‌ها و با استفاده از ظرفیت مناطق به بهبود وضعیت معیشت مردم کمک شود. در این زمینه انجام پژوهش‌ها هم باید سبب باز شدن گره مشکلات باشد.

وی با تاکید بر اینکه دغدغه دانشگاه‌ها و دانشگاهیان باید حل مشکلات استان‌ها باشد افزود: حل مشکلات استان‌ها باید به دانشگاه‌ها گره بخورد.

مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، افزود: در این زمینه باید شاخص‌‌های جدید در انجام پژوهش‌ها مورد توجه قرار بگیرد همچنین پژوهش‌ها باید تقاضا محور باشد.

پژوهش ها باید تقاضا محور باشد

معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار خراسان شمالی هم در این آیین با تاکید بر اینکه پژوهش ها باید تقاضامحور و مسئله‌محور باشد گفت: یکی از خروجی‌های پژوهش باید ارتقای بهره وری و ارتقای سطح زندگی مردم در جامعه باشد.

علی بیگ زاده اظهار داشت: جامعه ما ظرفیت‌های بسیار خوب همچون ذخایر معدنی، منابع فیزیکی و منابع انسانی دارد مطابق با داشتن این ظرفیت‌ها انتظار می رود مردم ما زندگی بهتر داشته باشند اما بهره وری پایین است و این امر نشان از این دارد که هنوز نتوانسته‌ایم در سایه پژوهش از مواهب الهی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه پژوهش باید در خدمت زندگی بهتر در جامعه قرار گیرد و بهره وری ارتقا یابد افزود: در اسناد بالادستی کشور هم سهم عمده‌ای برای پژوهش و استفاده از آن در توسعه دیده شده است.

لزوم استفاده از بخش خصوصی در انجام پژوهش

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان شمالی هم در این مراسم گفت: با توجه به سرعت تحول علمی در دنیا، ضرورت دارد که ما هم همگام با این تحول حرکت کنیم و دانش را به روز نگاه داریم در این زمینه نیاز به پژوهش امری اجتناب ناپذیر است.

پارسی پور اظهار داشت: در شرایط کنونی که جامعه ما با مشکل اقتصادی، تحریم‌ها و محدودیت ها روبه رو است، ارزش کارهای پژوهشی بسیار بیشتر احساس می شود، البته پژوهش‌ها باید کاربردی و مسئله محور انجام شود.

وی افزود: در انجام پژوهش‌های مورد نیاز جامعه باید بتوانیم ارتباط خوب و موثری میان بخش دولتی و بخش خصوصی ایجاد کنیم تا نتیجه مورد انتظار حاصل شود که در این زمینه دانشگاه ها رسالت و نقش مهمی بر عهده دارند.

پارسی پور خاطرنشان کرد: در استان تلاش شده تا طرح‌های پژوهشی، مطالعات و تحقیقات بومی باشد و در این زمینه از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها و پژوهشگران استفاده کنیم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان شمالی با بیان اینکه نیازهای استان برای انجام پژوهش‌ها تعریف شده است گفت: انجام پژوهش ها باید به ارتقای سطح اجتماعی، اقتصادی و معیشت زندگی مردم در جامعه بینجامد.

گفتنی است در پایان این مراسم از ۲۱ پژوهشگر و فناور در خراسان شمالی تجلیل شد.

ر. افسری

 

کلید واژه ها: دانشگاه بجنورد