توسط پژوهشگران پژوهشگاه مواد و انرژی صورت گرفت؛

ساخت کامپوزیت شیشه سرامیک میکا دار به عنوان بلوک عایق ساختمانی

تعداد بازدید:۴۹۰
کامپوزیت شیشه سرامیکی با استفاده از میکای منطقه ارومیه به روش مایکروویو، به عنوان بلوک عایق ساختمانی توسط دکتر آیدا فائقی نیا عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی سینتز و ساخته شد.
ساخت کامپوزیت شیشه سرامیک میکا دار به عنوان بلوک عایق ساختمانی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه مواد و انرژی، دکتر فائقی نیا مجری این طرح در این خصوص گفت: گاهی در صنایع معدن، میکا یا فلوگوپیت ریزدانه به عنوان ماده باطله مطرح می شود که باید برای ارزش آن و کاربردی نمودن آن تمهیدی اندیشه شود. فراوری ذرات نرمه و مشکلات زیستی محیطی از چالش های استفاده از این ماده است.

وی افزود: در این تحقیق کامپوزیت شیشه سرامیکی با استفاده از میکای منطقه ارومیه به روش میکروویو برای اولین بار در جهان سینتر شده و رفتار ماشین کاری شوندگی این کامپوزیت ها بررسی و نشان داده شد که به علت وجود فلوگوپیت در ساختار، کامپوزیت حاصله دارای چقرمگی است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی با اشاره به کاربرد این طرح، اظهار داشت: با توجه به خاصیت عایق حرارتی بودن میکا می توان از این کامپوزیت در لایه های عایق ساختمان سازی استفاده کرد.

وی در ادامه به مزیت های این طرح اشاره کرد و گفت: در این روش هیچ باطله ای ایجاد نمی شود و دقت ابعادی بالا است. کامپوزیت حاصل دارای کریستال های دایوپسایدی است که استحکام مکانیکی بالایی دارند و علاوه بر این دمای پخت این قطعات نیز به دلیل استفاده از شیشه پایین است. از سوی دیگر از خرده شیشه های باطله در این کامپوزیت استفاده شده است که به نوعی استفاده مجدد از مواد ضایعاتی ساختمانی در این پروژه را مطرح می سازد.

گفتنی است، نتایج این پروژه در دو مقاله ISI چاپ شده و همچنین یک اختراع داخلی از آن ثبت شده است.

ل.م ۵۴/ س. ر ۶۲

کلید واژه ها: پژوهشگاه مواد و انرژی