دکتر زلفی‌گل در آیین معارفه سرپرست دانشگاه شیراز:

تأسیس خوابگاه برای دانشجویان متاهل مقطع تحصیلات تکمیلی در اولویت برنامه‌های وزارت علوم قرار دارد

۱۶ آذر ۱۴۰۰ | ۰۹:۰۳ کد : ۶۵۲۲۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۷۰۸
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین معارفه سرپرست دانشگاه شیراز با اشاره به اینکه دانشگاه شیراز جزء معدود دانشگاه‌هایی است که از گذشته، خوابگاه متأهلی در اختیار دانشجویان در مقطع دکتری قرار می‌دهد،گفت: تأسیس خوابگاه‌های متأهلی در دانشگاه‌هایی که مقاطع تحصیلات تکمیلی دارند، در اولویت برنامه‌های وزارت علوم قرار دارد.
تأسیس خوابگاه برای دانشجویان متاهل مقطع تحصیلات تکمیلی در اولویت برنامه‌های وزارت علوم قرار دارد

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، آئین تودیع و معارفه رئیس پیشین دانشگاه شیراز، دکتر حمید نادگران و سرپرست این دانشگاه، دکتر محمد مؤذنی، با حضور برخط وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حضور رئیس سازمان امور دانشجویان و جمعی از مسئولان استانی و دانشگاهیان دانشگاه شیراز، روز دوشنبه، ۱۵ آذرماه ۱۴۰۰، در تالار شهید دستغیب مجتمع فرهنگی رفاهی دانشگاه شیراز برگزار شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که به صورت برخط از طریق بستر مجازی، در مراسم تودیع و معارفه رؤسای سابق و جدید دانشگاه شیراز شرکت کرد، در آغاز این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، اظهار داشت: شهر شیراز، شهر شعر و شعور و فرهنگ و شهر ادب و محبت و مداراست و من بهترین دوران زندگی خود را در مسند شاگردی، در دانشگاه شیراز گذرانده‌ام و این موضوع را یکی از بزرگ‌ترین افتخارات خود می‌دانم.

پیشگامی دانشگاه شیراز در تأسیس دوره‌های دکتری

وی ضمن گرامیداشت روز دانشجو، این روز را به دانشجویان سراسر کشور تبریک گفت و افزود: دانشگاه بدون حضور دانشجویان مانند کالبدی فاقد روح است و بدون حضور دانشجویان شور و نشاط، معنا و مفهومی ندارد. امیدوارم خداوند متعال شرایطی را رقم بزند تا دوباره شاهد حضور بیشتر و شور و شعف دانشجویان در محیط دانشگاه باشیم‌.

دکتر زلفی‌گل ادامه داد: دانشگاه شیراز، دانشگاهی است که در تاریخ آموزش عالی، اساتیدش جسارت به خرج دادند و برای اولین بار در کشور دوره‌های دکتری را تأسیس کردند.

وی افزود: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ما از مقاطع دکتری در کشور بهره نمی‌بردیم و بهترین دانشجویان کشور برای تحصیل عازم کشورهای دیگر می‌شدند؛ گروهی از این دانشجویان به کشور بازمی‌گشتند و گروه دیگری در آنجا ماندگار می‌شدند؛ اما اساتید دانشگاه شیراز، گام بلندی در این عرصه برداشتند و دوره‌های دکتری را تأسیس کردند. پس از دانشگاه شیراز نیز، بسیاری از دانشگاه‌ها با تأسی از این دانشگاه، اقدام به راه‌اندازی دوره‌های دکتری کردند.

نهال تولید علم کشور در دانشگاه شیراز کاشته شد

دکتر زلفی‌گل بیان داشت: نهال تولید علم کشور در دانشگاه شیراز کاشته شد. به همین دلیل باید قدردان دانشگاه شیراز و جامعه‌ی دانشگاهی شیراز و کسانی که در تأسیس خوابگاه‌ها، دانشکده‌ها، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشگاه شیراز نقش‌آفرین بودند، باشیم.

وی اضافه کرد: دانشگاه شیراز جز معدود دانشگاه‌هایی بود که خوابگاه متأهلی در اختیار دانشجویان در مقطع دکتری قرار داد و ما درصدد هستیم با تأسی از دانشگاه شیراز نسبت به تأسیس خوابگاه‌های متأهلی در دانشگاه‌هایی که مقاطع تحصیلات تکمیلی دارند، اقدام کنیم.

وزیر علوم یادآوری کرد: دانشگاه شیراز در بسیاری از امور پیشتاز بوده و به‌عنوان الگو به شمار می‌رود. امیدوارم که نسل‌های جدید اساتید که در دانشگاه شیراز حضور پیدا می‌کنند، بدانند که پا جای چه اساتید و افراد بزرگی می‌گذارند و میراث‌دار چه انسان‌های بزرگی هستند.

دکتر زلفی‌گل افزود: جا دارد از دکتر حمید نادگران رئیس سابق دانشگاه شیراز به‌دلیل مدیریت بی‌حاشیه، عاقلانه و عالمانه‌ای که داشتند تشکر و قدردانی داشته باشم و از همه‌ی مدیرانی که با ایشان همکاری داشتند، تشکر نمایم.

وی ضمن تبریک به دکتر محمد مؤذنی به‌عنوان سرپرست جدید دانشگاه شیراز و قدردانی از او، افزود: از خداوند متعال عاجزانه و خالصانه می‌خواهم که توفیق موفقیت را به این استاد بزرگوار و تیم مدیریتی وی بدهد.

وزیر علوم اظهار کرد: یک مدیر شایسته مدیری است که آرامش را در دانشگاه ایجاد و شرایطی فراهم کند که همه احساس کنند دانشگاه خانه آن‌هاست و رئیس دانشگاه خادم همه است. جامعه‌ی دانشگاهی نباید چندقطبی شود؛ بلکه باید برای سایر اقشار الگو باشد و وحدت، دوستی، محبت و مدارا را سرلوحه کار خود قرار دهد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: یادمان باشد برای اینکه در کمال امنیت زندگی کنیم، انسان‌هایی جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند، از همین رو باید با تمام وجود از تمام ظرف‌های دانشگاه برای دوام و قوام نظام مقدس جمهوری اسلامی استفاده کنیم.
 

کلید واژه ها: وزیر علوم آیین معارفه سرپرست دانشگاه دانشگاه شیراز


( ۱ )