بهبود راندمان توربین‌های بادی با روش محققان دانشگاه صنعتی شریف

۲۴ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۲:۳۷ کد : ۶۵۱۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۷۶
محققان دانشگاه صنعتی شریف، طرحی را برای کاهش اثرات مخرب جریان‌ چرخشی در مبدل‌های موازی توربین‌های بادی توان بالا ارائه کردند. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، تمایل به استفاده از انرژی باد منجر به افز...
محققان دانشگاه صنعتی شریف، طرحی را برای کاهش اثرات مخرب جریان‌ چرخشی در مبدل‌های موازی توربین‌های بادی توان بالا ارائه کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، تمایل به استفاده از انرژی باد منجر به افزایش استفاده و افزایش ظرفیت سیستم‌های توربین بادی در محدوده‌ی مگاوات شده است به گونه‌ای که هم‌اکنون مهندسین مشغول کار بر روی توربین‌های بادی ۱۰ مگاواتی هستند.
نیما آموزگار آشتیانی، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف در پروژه پایانی خود تحت عنوان «ارائه ساختار ماژولار و روش تقسیم بار در مبدل‌های پشت به پشت موازی برای توربین‌های بادی» به معرفی یک ساختار موازی از مبدل‌ها پرداخته است که برای استفاده در محدوده توانی ۱.۵ تا ۳ مگاوات مناسب می‌باشد.
وی در این خصوص گفت: با طراحی مناسب کنترلرهای مبدل‌ها و همچنین انتخاب روش کلیدزنی و روش تقسیم بار مناسب برای مبدل‌ها، موفق شده ایم جریان چرخشی که از چالش‌های عملکرد مبدل‌های موازی می‌باشد را تا حد زیادی محدود کنیم. این موفقیت که می‌تواند موجب بهبود راندمان توربین‌های بادی با توان بالا شود راه را برای توسعه توربین‌های بادی بزرگ در کشور خواهد گشود.