با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛

نشست هم‌اندیشی شورای مرکزی بسیج اساتید کشور برگزار شد

۰۷ آذر ۱۴۰۰ | ۱۴:۳۱ کد : ۶۴۹۹۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۱۶
معاونین و اعضای سازمان بسیج اساتید کشور نظرات و پیشنهادات خود را در نشست هم‌اندیشی شورای مرکزی بسیج اساتید کشور در حضور وزیر علوم مطرح کردند.
نشست هم‌اندیشی شورای مرکزی بسیج اساتید کشور برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست که در محل وزارت علوم و با حضور وزیر علوم، رئیس، معاونان و تعدادی از اعضای بسیج اساتید برگزار شد، مسئولین سازمان بسیج اساتید و تعدادی از اساتید بسیجی حاضر در این نشست، نظرات و پیشنهادات خود را در در خصوص مسائل آموزش عالی مطرح کردند.

نقش حمایتی بسیج از وزارت علوم

از جمله محورهای مورد اشاره توسط اساتید بسیجی حاضر در این نشست، تاکید برنقش حمایتگر بسیج از وزارت علوم بود.
مسئولان بسیج اساتید در این نشست تاکید کردند که بسیج اساتید یک تشکل انقلابی و علمی است که رویکرد اصلی آن حمایت است و این کمک گاهی در قالب حمایت از برنامه ها، گاهی در قالب نقد، گاهی در قالب مطالبه گری و گاهی در قالب پشتیبانی و اجرایی کردن اهداف مسئولان برای پیشرفت کشور نمود پیدا می‌کند.

آنان ضمن تاکید بر رویکرد حمایتی از وزارت علوم گفتند: باید نقاط تماس سازمان بسیج اساتید با وزارت علوم را بررسی کنیم که چگونه می توانیم به وزارت علوم کمک کنیم و وزارت علوم چگونه می تواند با حمایت از سازمان بسیج اساتید این سازمان را در جهت توانمندی و خدمت به نهاد علم یاری کند.

آمادگی بسیج اساتید برای ارائه مشورت های تخصصی به مسئولان وزارت علوم

اساتید بسیجی و مسئولان سازمان بسیج اساتید حاضر در این نشست، آمادگی خود را برای ارائه مشورت در مسایل آموزشی و پژوهشی و ارائه دیدگاه‌های مشورتی به مدیران آموزش عالی اعلام و بر در اختیار قرار دادن تمام ظرفیت‌های علمی و پژوهشی سازمان بسیج اساتید و اعضای هیات علمی بسیجی برای توفیق در جهاد علمی تاکید کردند.

استفاده از اندیشکده های سازمان بسیج برای ارتباط صنعت و دانشگاه

مسئولان سازمان بسیج اساتید در این نشست با اشاره به اینکه زنجیره ارتباط بین دانشگاه، صنعت و جامعه که خوب شکل نگرفته است؛ علت ان را مسئله محور نبودن این فعالیت‌ها دانستند که مقام معظم رهبری نیز در دیدار اخیرشان با نخبگان بر روی مسئله محوری تاکید داشتند و در همین راستا امادگی این سازمان را برای کمک به وزارت علوم در قالب اندیشکده‌ها و کارگروههای تخصصی زیربط اعلام کردند.

مسئولان سازمان بسیج اساتید با اشاره به نقش مطلوب اندیشکده های زیر مجموعه این سازمان، خواستار ارتباط نزدیک زیر مجموعه های متناسب با پژوهش و فناوری وزارت علوم با آنها شدند و با استقبال از تشکیل معاونت فناوری و نوآوری، بر هم افزایی بسیج جامعه علمی کشور و وزارت علوم برای رفع نیازهای عینی کشور تاکید نمودند.

توجه به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

یکی از اساتید بسیجی حاضر در این نشست بیان کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، نظریه‌ای مطرح می شود با عنوان نظریه نظام انقلابی. این نظریه بر پایه سه باور است، کارگزار انقلابی، فرآیند انقلابی و کارکرد انقلابی، که منتج به نتیجه انقلابی می‌شود. ما اعتقاد داریم دولت سیزدهم دولتی است که می تواند زمینه‌ساز دولت اسلامی شود و برای پیاده شدن مفاد این بیانیه به وزارت علوم کمک می کنیم.

توجه به تحول علوم انسانی و احیای معاونت فرهنگی

اساتید بسیجی در دیدار خود با وزیر علوم، تحول در علوم انسانی مطابق با شاخص اسلامی را بسیار مهم دانسته و احیای معاونت فرهنگی را اقدام ارزشمندی دانستند که هنوز در برخی از دانشگاه‌ها عملی نشده است و باید مورد توجه قرار بگیرد.

فراهم نمودن زمینه علمی تحقق اقتصاد مقاومتی

در ادامه این نشست، استادان بسیجی با اشاره به اینکه ما کشوری در حال جنگ هستیم و از لحظه پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون استکبار جهانی لحظه‌ای از دشمنی با ما غفلت نکرده و پیرو بیانات مقام معظم رهبری که فرموده اند اقتصاد ما باید اقتصاد مقاومتی باشد، بنابراین دانشگاه ما باید دانشگاه مقاومتی باشد و باید مشکلات و مسایل کشور اولویت اول باشد.

کمک به دیپلماسی علمی

استادان بسیجی در نشست مذکور با بیان اینکه ما در بحث سیاست خارجی و مراودات و مبادلات علمی بین المللی کم کاری داریم گفتند: استفاده از ظرفیت نخبگان بسیجی ما در حوزه مبادلات علمی می تواند وزارت علوم این دولت را از وزارت علوم دولت قبل متمایز کند. حمایت از رشته های تحصیلی علوم پایه همانند ریاضی، فیزیک، زیست شناسی و شیمی ضرورت دارد و باید برای این رشته ها جذابیت ایجاد کنیم.

ارائه گزارش رصد پیشرفت دانشگاه‌ها به وزارت علوم

مسئولان سازمان بسیج در این نشست اعلام کردند: ما یک سیستم آسیب شناسانه‌ای را در سازمان طراحی کرده‌ایم به این ترتیب که هر ماه یک دانشگاه را آسیب شناسی کنیم و گزارشات رصد را مورد بحث و بررسی قرار دهیم و آمادگی داریم نتیجه را به وزارت علوم اعلام کنیم.