به مناسبت هفته زن؛ از بانوان نمونه دانشگاه تبریز تجلیل شد

۲۴ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۵:۱۶ کد : ۶۴۹۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۱۰
طی مراسمی به مناسبت هفته زن و بزرگداشت مقام زن و روز مادر، از 59 بانوی نمونه هیئت علمی و کارمند دانشگاه تبریز تجلیل شد .به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر محمد رضا پورمحمدی، رئیس دانشگاه تبریز در ...
به مناسبت هفته زن؛ از بانوان نمونه دانشگاه تبریز تجلیل شد
طی مراسمی به مناسبت هفته زن و بزرگداشت مقام زن و روز مادر، از 59 بانوی نمونه هیئت علمی و کارمند دانشگاه تبریز تجلیل شد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر محمد رضا پورمحمدی، رئیس دانشگاه تبریز در این آیین با تاکید بر اینکه این هفته بهترین فرصت برای قدردانی و تجلیل از این قشر مهم و موثر در جامعه است، گفت: جایگاه زن در جامعه اسلامی آن قدر پر ارزش است که در قرآن کریم و آموزه های دینی ما مسلمانان بر اهمیت این موضوع تاکید و سفارش فراوانی شده  است.
وی در ادامه با بیان اینکه در آموزه های دین اسلام به تمام ابعاد فردی و اجتماعی انسان توجه شده و بر همین اساس برای زنان نیز حق مشارکت در عرصه‏های سیاسی و اجتماعی قایل است، تصریح کرد: زنان از همان آغاز، همدوش با مردان در حفظ و صیانت از دین اسلام و پیامبر اکرم (ص) به‏پا خاستند و در عرصه‏های مهمی همچون بیعت، هجرت و جهاد توانایی خویش را اثبات کردند.
وی، با اشاره به سیره رفتار فاطمه زهرا (س) گفت: از مهم ترین ویژگی های زندگی بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا(س) دفاع ایشان از حریم ولایت امیرمومنان علی (ع) است،که سرانجام آن حضرت در راه دفاع از ولایت مجروح و به شهادت رسید.
رئیس دانشگاه تبریز، ساده زیستی و پرهیز از تجمل، همسرداری و تربیت مناسب و رفتار با فرزندان را از دیگر ویژگی های این بانوی اسلام بیان کرد و افزود: سبک زندگی حضرت زهرا(س)، باید در تمامی ابعاد الگوی دختران و زنان جامعه باشد.
دکتر پورمحمدی با اشاره به حضور زنان در عرصه های مختلف یادآور شد: یکی از تحولات مهمی که در پرتو انقلاب اسلامی در زنان ایران به وجود آمد، تحول روحی و فکری آنان بود و از این رو پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره شاهد حضور گسترده تر زنان در عرصه‌های مختلف همچون 8 سال دفاع مقدس، سازندگی و پیشرفت‌های علمی هستیم.
حجت الاسلام علی خدیوی، مسئول دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان آذربایجان شرقی نیز در این مراسم با اشاره به جایگاه زن در نظام های مختلف از جمله نظام های غرب و شرق در مقایسه با تمدن نوین اسلامی گفت: جامعه غرب به زنان نگاه ابزاری و تبعیض آمیز دارد و در نظام شرق نیز نگاه سنتی و افراطی به جایگاه زن می شود که هیچ کدام از این ها در تمدن نوین اسلامی مورد قبول نیست.
وی افزود: زنان در نظام اسلامی و به خصوص نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران همیشه و در همه حال مورد احترام بوده، بطوری که می توان نقش و اهیمت این جایگاه را در نظام اسلامی در عرصه های مختلف مشاهده کرد.
گفتنی است  در این مراسم از 13نفر عضو هیئت علمی و 46 کارمند بانوی نمونه دانشگاه تبریز با اهدای لوح تقدیر و جوایزی تجلیل شد.