رئیس مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی خبر داد:

رونمایی از کوادکوپتر شناساگر افراد گمشده و آسیب‌دیده در طبیعت

۰۱ آذر ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۳ کد : ۶۴۸۸۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۶۰
رئیس مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی از طراحی و ساخت کوادکوپتر شناساگر افراد گمشده و آسیب دیده در طبیعت توسط یکی از واحدهای فناور مستقر در این مرکز خبر داد.
رونمایی از کوادکوپتر شناساگر افراد گمشده و آسیب‌دیده در طبیعت

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه محقق اردبیلی، دکتر برومند صلاحی از طراحی و ساخت کوادکوپتر شناساگر افراد گمشده و آسیب‌دیده در طبیعت توسط یکی از واحدهای فناور مستقر در این مرکز خبر داد و گفت: این دستگاه توسط شرکت نیک پی الکترونیک صنعت آرتا از واحدهای فناور مستقر در آن مرکز طراحی و ساخته شده است.

وی افزود: رونمایی از این دستگاه با حضور استاندار اردبیل در نمایشگاه جنبی جشنواره جهادگران علم و فناوری استان اردبیل صورت گرفت.

مهندس میلاد نعمتی سازنده این دستگاه گفت: این سیستم، مبتنی بر هوش مصنوعی بوده و با استفاده از شبکه یادگیری و افزایش توانایی دوربین‌های حرارتی سنتی، شناسایی افراد گمشده و آسیب‌دیده در طبیعت را در مناطق صعب‌العبور و به ویژه جنگل‌های انبوه آسان‌تر می‌کند.

دانشجوی رشته مهندسی برق الکترونیک دانشگاه محقق اردبیلی گفت: تیم های امداد و نجات معمولاً برای پیدا کردن افراد گم شده در جنگل‌ها از هلیکوپتر استفاده می‌کنند و با استفاده از دوربین های دوچشمی و حرارتی، محیط جنگل را اسکن کرده و به دنبال افراد گمشده می‌گردند، درحالیکه دوربین های حرارتی با تشخیص گرمای بدن، عملیات شناسایی را آسان‌‌تر می‌‌کنند و در برخی موارد به خاطر پوشش گیاهی گسترده یا تابش نور خورشید، خطا در تشخیص دارند که این نقیصه با استفاده از هوش مصنوعی تا حد زیادی برطرف شده است.

مهندس نعمتی گفت: در این روش، دوربین نصب شده بر روی کوادکوپتر، چند تصویر حرارتی از منطقه می‌گیرد، سپس هوش مصنوعی با حذف نسبی برگ‌های درختان، افزایش عمق میدان و سایر اصلاحات، با ایجاد تصویری واضح‌تر، شناسایی افراد را آسان‌تر می‌کند؛ بطوری‌که دقت این سیستم در شناسایی افراد، بین ۸۷ تا ۹۵ درصد است که در مقایسه با دقت ۲۵ درصدی دوربین های حرارتی سنتی، مزیتی مناسب به شمار می‌رود.

مدیرعامل شرکت نیک پی الکترونیک صنعت آرتا سرعت بالا، پایداری در باد شدید، زمان راه اندازی کمتر، مداومت پروازی بالا با باتری کمتر، برد بالا (۲ تا ۳۰ کیلومتر)، حفظ تعادل در حالت خاموش شدن دو موتور و امنیت پروازی را از مزایای این سیستم نسبت به سایر کوادکوپترها برشمرد و تصریح کرد: این سیستم برای اهداف تیم‌های امداد و نجات، نیروهای اعمال قانون و تیم‌های کنترل جمعیت حیوانات قابل استفاده است.

ل. س ۴۲/ س. ر ۶۲

کلید واژه ها: دانشگاه محقق اردبیلی