در راستای رفع مشکلات دانشجویان عراقی مقیم ایران؛

رئیس سازمان امور دانشجویان با سفیر عراق در ایران دیدار و گفت‌وگو کرد

۰۱ آذر ۱۴۰۰ | ۱۱:۱۱ کد : ۶۴۸۸۳ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۰۹
رئیس سازمان امور دانشجویان در دیدار با نصیر عبدالمحسن عبدالله، سفیر عراق در ایران با اشاره به ارتباطات نزدیک بین ایران و عراق، گفت: امروزه ما در تمام زمینه‌ها این نزدیکی را احساس کرده و مسائل عراق را مسئله خودمان می‌دانیم و باورمان این است که ما برادر دینی هستیم و نسبت به برقراری ارتباط و رفع مشکلات متقابل آمادگی داریم.
رئیس سازمان امور دانشجویان با سفیر عراق در ایران دیدار و گفت‌وگو کرد

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان امور دانشجویان، دکتر هاشم داداش پور افزود: طی تماسی که از سوی وزارت خارجه در خصوص برخی مشکلات دانشجویان عراقی داشتم خود را موظف دانستم دیداری با جنابعالی داشته باشم و در خصوص مشکلات با همدیگر صحبت کنیم تا راه حلی برای بر طرف شدن آنها پیدا کنیم.

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: امروز شمار زیادی از دانشجویان بین المللی دانشگاه‌های ایران را دانشجویان عراقی تشکیل می‌دهند که بیشتر این دانشجویان در دو شهر قم و مشهد مشغول به تحصیل هستند.

وی افزود: در ادامه دیدار با دانشجویان بین المللی دانشگاهها، حتماً با دانشجویان عراقی، ملاقات خواهم کرد تا از نزدیک مشکلات موجود را بررسی کنیم و با کمک مدیران دانشگاه بر طرف نماییم.

دکتر داداش‌پور اظهار داشت: بخشی از مشکلات مربوط به دانشجویان عراقی به سازمان امور دانشجویان مربوط است در حوزه گذرنامه و ویزا است که با کمک نهادهای مرتبط در حال رفع آن هستیم.

وی ادامه داد: در حال الکترونیکی کردن ویزای دانشجویان هستیم و سعی می کنیم تا جایی که میتوانیم فرایند گرفتن ویزا را از حالت دستی خارج کنیم و تلاش کنیم ویزای تحصیلی متناسب با زمان تحصیل باشد.

رئیس سازمان امور دانشجویان در خصوص زمان تایید مدرک تحصیلی دانشجویان بین المللی گفت: در ارتباط با دانشگاهها تلاش خواهیم کرد تا این فرایند برای کلیه دانشجویان کوتاه شود.

وی همچنین در خصوص بورسیه کردن دانشجویان عراقی گفت: امیدواریم در این زمینه بتوانیم به دانشجویان بیشتری بورسیه بدهیم.

در ادامه، نصیر عبدالمحسن عبدالله، سفیر عراق در ایران، ضمن تشکر از برگزاری این جلسه گفت: روابط بین ایران و عراق، بسیار عمیق و ریشه دار است و با توجه به فرهنگ نزدیک دو ملت اکنون نیز این رابطه از حد همجواری فراتر رفته و شکلی برادرانه به خود گرفته است.

وی با تأکید بر اهمیت کشور ایران برای عراق، افزود: در حال حاضر بیشترین دانشجویان عراقی که در خارج از عراق تحصیل می‌کنند در دانشگاه‌های ایران شاغل به تحصیل هستند که این امر مصداق روابط مؤثر بین دو کشور است و باعث خوشحالی است که دانشجویان عراقی در ایران تحصیل می کنند.

وی گفت: حضور زیاد دانشجویان عراقی در ایران که روز به روز هم بیشتر می شود مستلزم توجه بیشتر سازمان به این دانشجویان است.

سفیر عراق گفت: امیدوارم در آینده نزدیک وزیر علوم کشور عراق دیداری را از جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

در پایان مقرر شد در جلسه مشترک با رایزن فرهنگی کشور عراق و با حضور معاون بورس و امور دانشجویان خارج، مدیر کل دانشجویان غیر ایرانی سازمان و مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان جلسات مشترکی برگزار شده و مشکلات بررسی و جمع بندی شود و نسبت به حل سریع تر آن اقدام شود.

لازم به ذکر است در این جلسه دکتر محمدجواد سلمانپور سرپرست معاونت بورس و امور دانشجویان خارج، دکتر جعفر رازقی سرپرست اداره کل دانشجویان غیر ایرانی سازمان، دکتر محمد محمدی مسعودی سرپرست اداره کل بورس و اعزام دانشجویان و دکتر محمد صالح لباف زاده سرپرست اداره کل امور دانش آموختگان حضور داشتند.
 

کلید واژه ها: رئیس سازمان امور دانشجویان سفیر عراق