با حضور معاون وزیر علوم؛

مرکز خانواده و ازدواج و مرکز مشاوره دانشگاه دامغان افتتاح شد

۲۹ آبان ۱۴۰۰ | ۱۱:۴۶ کد : ۶۴۸۳۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۲۷
مرکز خانواده و ازدواج و مرکز مشاوره دانشگاه دامغان با حضور دکتر علی خطیبی معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ریاست دانشگاه و جمعی از مسئولین شهرستان افتتاح شد.
مرکز خانواده و ازدواج و مرکز مشاوره دانشگاه دامغان افتتاح شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه دامغان، مرکز خانواده و ازدواج دانشگاه که در ساختمان اهدایی دکتر علی اصغر عالمی مستقر می‌باشد، با هدف ارائه مشاوره‌های خانوادگی، پیش از ازدواج و روان‌شناختی با همکاری شهرداری دامغان آماده ارائه خدمت به تمام شهروندان خواهد بود.

ضرورت تأمین زیرساخت‌ها برای ارتقای تولید / سهم صنعت از آب ۴.۵ درصد است

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با بیان اینکه برای ارتقای تولید و بهره‌وری باید زیرساخت‌هایی مانند آب را تأمین کرد، گفت: ۹۰ درصد آب کشور صرف کشاورزی و فقط ۴.۵ درصد آن در صنعت مصرف می‌شود.

دکتر علی خطیبی در حاشیه آغاز به کار هشتمین جشنواره پسته که در دانشگاه دامغان برگزار شد، با بیان اینکه همراهی و همکاری در توسعه داشته‌های مهمی مانند پسته که قابلیت صادرات دارند، دارای اهمیت است، بیان داشت: یکی از مهمترین مسائل در کشورمان بحران آب است که به خصوص مناطق کویری کشورمان از آن رنج می‌برند.

وی با بیان اینکه برای ارتقای بهره‌وری تولید باید زیرساخت‌هایی مانند آب تأمین شود، افزود: با تأمین آب می‌توان کشت محصولاتی مانند پسته را از لحاظ کیفی و کمی ارتقا بخشید.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه تنها راه استفاده از خدمات و داشته‌های قابل صادرات ما که پسته نیز شامل آن می‌شود، استفاده از فناوری و ارتقا و گسترش آن از طریق صنعت دانش بنیان و اتصال یافته‌های این حوزه به سطح زیر کشت کشاورزی است، تصریح کرد: بعد از تأمین آب نیاز داریم تا شاهد ارتقای فناوری و توسعه دانش‌بنیان‌ها نیز باشیم.

دکتر خطیبی با بیان اینکه اقتصاد ما باید دانش بنیان شود، بیان کرد: ما زمانی می‌توانیم در برابر تکانه‌های اقتصادی مقاومت کنیم که بتوانیم با ایده‌ها و طرح‌های فناورانه به کشاورزی و بخش تولیدمان کمک کنیم. امروز باید دانست که کشاورزی یک علم است و باید در راستای شکوفایی آن تلاش کرد.

وی با بیان اینکه تأمین آب می‌تواند در افزایش بهره‌وری نقش حیاتی داشته باشد، بیان کرد: می‌توان با تأمین آب سطح زیر کشت و کیفیت تولید پسته و محصولاتی از این دست که جنبه صادرات دارند را تقویت کرد.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با بیان اینکه ۶ درصد از آب کشور سهم شرب، ۴.۵ درصد سهم صنعت و ۹۰ درصد صرف کشاورزی می‌شود، گفت: استفاده از فناوری می‌تواند به کاهش سهم کشاورزی در مصرف آب نیز کمک شایانی کند.

دکتر خطیبی به راه اندازی مرکز نوآوری دانشگاه دامغان نیز اشاره کرد و بیان داشت: به واسطه قرار گرفتن کشورمان در کمربند خشک و کم آب می‌بایست با استفاده از ظرفیت چنین مراکزی به تولیدات را تقویت کرد و از ابزارهای نوآوری و فناوری در این راه بهره برد.

وی افزود: تحریم‌ها آن قدرها هم که بیان می‌شود نتوانسته برای ما مشکل ایجاد کند و در همین مدت که اقتصاد ما تحریم است توانسته‌ایم کارهای بزرگی را صورت دهیم. در نتیجه باید تلاش کنیم تا با خودباوری گام‌های اساسی را برای رشد اقتصادی کشورمان برداریم.

کلید واژه ها: دکتر خطیبی وزارت علوم


( ۳ )