معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم:

ایده «علم نافع» در مراکز رشد عملیاتی می شود

۱۱ آبان ۱۴۰۰ | ۱۳:۲۹ کد : ۶۴۵۳۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۶۶
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: مراکز رشد و پارک‌های علم وفناوری بستری مناسبی هستند که در آن زنجیره از ایده تا محصول عملی می‌شود و «علم نافع» که همان کاربردی شدن دانش و تبدیل علم به ثروت است محقق می‌شود.
ایده «علم نافع» در مراکز رشد عملیاتی می شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامحسین رحیمی شعرباف در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور که با حضور وزیر علوم برگزار شد، اظهار داشت: در سال‌های اخیر تقاضای شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان برای استقرار در پارک‌های علم و فناوری کاهش داشته است که باید برای این موضوع چاره اندیشی کنیم.

وی با اشاره به اهمیت مراکز رشد در پیشرفت نظام فناوری کشور گفت: مراکز رشد بستری هستند که ایده های خلاقانه به محصولی دانش بنیان تبدیل می شوند و نمونه های آن ساخت و آزمایش می شود و سپس آماده تجاری سازی و ورود به بازار می شود.

وی پارک‌های علم و فناوری را نقطه اتصال فعالیت دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و موسسات علمی دانست که می توانند زیست بوم پیشرفت، فناوری و نوآوری را در استان‌ها شکل دهند و راهبری کنند.

معاون پژوهش و فناوری با تاکید بر ایجاد مراکز رشد در سراسر کشور گفت: هم اکنون حدود ۳۰۰ شهرستان، هیچ مرکز رشد و فناوری ندارند و ما باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که در یک افق کوتاه چند ساله، دیگر هیچ شهرستانی در کشور نداشته باشیم که مرکز رشد نداشته باشد.

وی اظهار داشت: وزارت علوم می تواند بر اساس وظایف قانونی خود، پرچمدار و پیشتاز ایجاد زیست بوم فناوری و نوآوری باشد اما این برنامه، ملی و فرابخشی است و حمایت همه جانبه دولت، مجلس و نهادهایی مانند سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی را نیاز دارد.

دکتر رحیمی تاکید کرد: در زیست بوم از علم تا عمل، پارک‌های علم و فناوری جایگاه ویژه و ممتازی را دارند و حفظ این جایگاه در گرو حفظ ارتباط با نهادهای علمی مانند دانشگاه‌ها و انجمن های علمی است.

وی برنامه ایجاد معاونت فناوری و نوآوری را یک گام اساسی برای ارتقای جایگاه پارک‌های علم و فناوری در کشور و تسهیل‌گری بیشتر برای رشد آنها در کشور دانست و از تلاش‌های دکتر زلفی‌گل وزیر علوم و دکتر خیر الدین مشاور وزیر علوم در امور علمی، تحقیقاتی و فناوری برای عملیاتی کردن این ایده قدردانی کرد.


( ۴ )