سرپرست دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری:

شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری در سال ۹۹ بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان فروش محصول داشتند

۱۱ آبان ۱۴۰۰ | ۱۲:۵۲ کد : ۶۴۵۲۸ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۶۹
سرپرست دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم از افزایش فروش شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری کشور خبر داد و گفت: در سال گذشته میزان فروش این شرکت‌ها به بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان رسید.
شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری در سال ۹۹ بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان فروش محصول داشتند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر بهنام طالبی سرپرست دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری که با حضور وزیر علوم برگزار شد گفت: از مجموع ۴۹ پارک علم و فناوری در کشور، ۲۸ پارک منطقه‌ای است که در قالب ۴ منطقه فناوری دسته‌بندی شده‌اند.

وی افزود: ۵ پارک علم و فناوری مربوط به دستگاه‌های اجرایی است که مجوزشان از وزارتخانه‌های مرتبط صادر شده، ۱ پارک خصوصی، ۱ پارک وابسته به ریاست جمهری (پارک پردیس)، ۳ پارک وابسته به جهاد دانشگاهی و ۱۱ پارک علم و فناوری دانشگاهی مشغول فعالیت هستند که ۹ پارک دانشگاهی با وزارت علوم مرتبط است، ۱ مورد با وزارت بهداشت و ۱ مورد هم وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی است.

سرپرست دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری اظهار داشت: طی ۲ دهه اخیر، تعداد پارک‌های علم و فناوری روند افزایشی داشته است و این افزایش، زمینه رشد واحدهای فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان را فراهم کرده است.

وی با اشاره به فعالیت ۲۰۰۰ شرکت دانش‌بنیان در سال ۱۳۹۹ گفت: حدود ۶۵ هزار شاغل در واحدهای فناور کشور وجود دارد و نکته حائز اهمیت این است که مدارک تحصیلی ۷۵ درصد این شاغلین، کارشناسی و بالاتر از کارشناسی است به طوریکه ۴۶ درصد دارای مدرک کارشناسی، ۲۳ درصد کارشناسی‌ارشد و ۸ درصد دارای مدرک دکتری هستند.

وی با اشاره به بحث درآمدزایی پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد افزود: فروش شرکت‌ها و مراکز رشد، در سال گذشته روند افزایشی داشته به طوریکه بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان فروش شرکت‌های مستقر در پارک‌های کشور بوده است.

دکتر طالبی ادامه داد: طی سال‌های اخیر در بحث صادرات به دلیل اعمال تحریم‌ها سیر نزولی داشته‌ایم. نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم تعداد متقاضیان پذیرش در پارک‌ها و مراکز رشد است که سیر نزولی داشته است، به همین دلیل باید در این خصوص چاره‌ا‌‌‌‌‌‌ی اندیشید و یکی از راه‌حل‌های پیش‌رو، تشکیل معاونت نوآوری و فناوری است.

وی یکی از وظایف اصلی پیش روی معاونت فناوری و نوآوری را رسیدگی به امور ایجاد و شکل‌گیری فناوری در نهادهای تحقیقاتی و آموزش‌عالی دانست که وزیر علوم در برنامه پیشنهادی خود به مجلس شورای اسلامی آن را مطرح کرده است.


( ۱ )