از سوی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران اعلام شد؛

به بیش از یک میلیون درخواست جستجوی پیشینه پژوهش پاسخ داده شد

تعداد بازدید:۸۶۳
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران اعلام کرد: شمار پاسخ به درخواست های پیشینه پژوهش از یک میلیون پاسخ گذر کرد.
به بیش از  یک میلیون درخواست  جستجوی پیشینه پژوهش پاسخ داده شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در پاسخ به نیاز جامعه علمی کشور برای هدفمندسازی و افزایش کارایی و اثربخشی پژوهش های دانشگاهی به ویژه در پایان نامه ها و رساله های تحصیلات تکمیلی، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)، سامانه پیشینه پژوهش را با پشتوانه روزافزون نزدیک به ۷۰۰ هزار پایان نامه و رساله و ۲۱۲ هزار پیشنهاده در آبان ماه سال ۱۳۹۳ راه اندازی کرده و در دسترس همه پژوهشگران کشور گذارد.

این سامانه به دانشجویان تحصیلات تکمیلی و پژوهشگران کمک می کند تا از پیشینه موضوع پژوهش خود، به ویژه در پایان نامه ها و رساله های کشور آگاهی یابند و از کار دوباره پرهیز کنند و با منابع پژوهش خود نیز آشنا شوند.

بر اساس این گزارش، برای بهره مندی از این خدمت، کاربران می توانند در سامانه ای به نشانی pishineh.irandoc.ac.ir ثبت نام و سپس درخواست بررسی پیشینة یک موضوع را به همراه کلیدواژه های آن ثبت کنند.

پاسخ این درخواستها با بررسی کارشناسان ایرانداک در پایگاه اطلاعات علمی ایران «گنج» به نشانی ganj.irandoc.ac.i nv کوتاهترین زمان برای کاربر و نیز همه کسانی که کاربر بخواهد، فرستاده می شوند.

دستاورد این سامانه تا شهریور ۱۴۰۰، پاسخ به بیش از یک میلیون درخواست دانشجویان تحصیلات تکمیلی و پژوهشگران با میانگین ۶۴۵ درخواست در هر روز کاری بوده است.

کلید واژه ها: پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران