با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم:

مجتمع فرهنگی و نمایشگاهی نگارستان پردیس دانشگاه فردوسی مشهد افتتاح شد

۰۵ آبان ۱۴۰۰ | ۱۱:۰۹ کد : ۶۴۴۱۷ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۸۹
در آیینی با حضور دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، مجتمع فرهنگی و نمایشگاهی نگارستان پردیس دانشگاه فردوسی مشهد به بهره برداری رسید.
مجتمع فرهنگی و نمایشگاهی نگارستان پردیس دانشگاه فردوسی مشهد افتتاح شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فردوسی مشهد، در این آیین دکتر غفاری با بیان اینکه در مطالعه تاریخ جامعه، دانشگاه و دانشجو جایگاه ویژه‌ای دارد، اظهار داشت:: دانشجویان باید در کنار فعالیت علمی و تحصیل خود که شرط لازم و اول حضور آنها در دانشگاه است باید یک کنشگر موضوعات اجتماعی هم باشند و این مهم در فضای دانشگاه آموخته می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به جایگاه ویژه دانشگاه فردوسی مشهد در میان دانشگاه‌های کشور، افزود: موقعیت اجتماعی، تاریخی، جغرافیایی و استادان دانشگاه در آن تاثیر دارند و قرار گرفتن این دانشگاه در کنار بارگاه معنوی امام رضا (ع) بر جایگاه ویژه این دانشگاه افزوده است.

وی درادامه گفت: دانشگاه بر مبنای سرمایه و امکانات مادی و معنوی که در اختیار خود دارد پیشرفت می‌کند و دانشجویان نیز از سرمایه های دانشگاه است و دانشگاه محل یادگیری، فکر کردن، ایده پردازی، به رسمیت شناختن دیگران و الترازم به هنجارها در دانشگاه به عنوان یک نهاد اجتماعی است.

دکتر غفاری با اشاره به افتخارات کسب شده کانون های فرهنگی هنری و دیگر تشکل های دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد در سطح ملی و بین المللی عنوان کرد: بیشترین ضربه ویروس کرونا از لحاظ تاثیر اجتماعی بر دانشگاه ها، بر محیط‌های مبتنی بر حضور دانشجویان وارد شده و امیدوار هستیم به زودی شاهد رونق گرفتن فعالیت های دانشجویی در دانشگاه ها باشیم.

دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این آیین با بیان اینکه این دانشگاه در حال حاضر ۳۰ هزار نفر جمعیت دانشجویی دارد، گفت: این جمعیت متشکل از ۲ هزار و ۶۰۰ دانشجوی بین‌الملل از ۲۰ کشور جهان و نقاط مختلف کشور است و دانشجویان در کنار علم آموزی باید راه و رسم زندگی کردن، دوست داشتن محیط زیست، استفاده درست از انرژی‌های فنا پذیر، مراقب از زیست بوم دانشگاه و فعالیت‌های مسالمت آمیز را فرا بگیرید.

وی افزود: دانشگاه فردوسی مشهد بزرگ ترین مرکز علمی در شرق کشور است و حتی در کشورهای همسایه شرقی ایران نیز مرکزعلمی با این وسعت وجود ندارد.

دکتر کافی با اشاره به اینکه دانشجویان توانمند و اساتید نخبه در دانشگاه فردوسی مشهد، فضایی ایجاد کرده اند تا دانشجویان در عرصه های مختلف کشوری و بین المللی افتخار آفرینی کنند، افزود: در خصوص عدم حضور دانشجویان به واسطه ویروس کرونا باید گفت که انتقال این تجربیات در فضای مجازی به سختی انجام می‌شود، البته از فواید حضوری بودن دانشگاه، کسب تجربه‌های اجتماعی و فرهنگی است و امیدواریم به زودی شاهد حضور دانشجویان در دانشگاه برای شادابی و فعالیت بیشتر این مجموعه باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی رئیس نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این آیین گفت: نگاه ما به دانشجویان به عنوان مدیران آینده این کشور است.

وی افزود: همه مدیران فعلی کشور در چند سال آینده بازنشسته خواهند شد و برای مدیریت کشور قرار نیست از خارج کشور مدیر انقلابی وارد شود، به همین دلیل شما باید بتوانید خود را به گونه‌ای پرورش دهید که با سبک زندگی این نظام متناسب باشد.

این مجتمع فرهنگی و نمایشگاهی با تلاش معاونت فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد و در مساحتی بالغ بر ۳۰۰۰ متر مربع برای اولین بار در دانشگاه های کشور با هدف بسترسازی فعالیت های داوطلبانه مرتبط با انجمن ها، کانون ها، تشکل های دانشجویی و نیز غنی سازی اوقات فراغت دانشجویان مقیم در سراهای دانشجویی صورت می گیرد که علاوه بر سالن نمایشگاهی، بازارچه صنایع دستی و محیط آسایش، دارای سالن اجتماعات و سینمای دیجیتال روباز مجهز به فناوری های بروز صوتی و تصویری با گنجایش بالغ بر ۵۰۰ نفر می باشد.

همچنین در این آیین، آمفی تئاتر روباز وحدت نیز که در فضای سبز و سایه گستر این دانشگاه است، به بهره برداری رسید.

‌‌‌‌‌‌‌


( ۱ )