به میزبانی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله:

چهارمین سمینار آمار فضایی و کاربردهای آن برگزار می شود

تعداد بازدید:۵۵۴
چهارمین سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن، در تاریخ‌های ۵ الی ۶ آبان ماه سال ۱۴۰۰ به میزبانی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و با همکاری دانشگاه تربیت مدرس و انجمن آمار ایران و حمایت بیش از ۱۵ دانشگاه و مراکز پژوهشی برگزار خواهد شد.
چهارمین سمینار آمار فضایی و کاربردهای آن برگزار می شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، یکی از اقدامات مهم در راستای توسعه و ارائه دستاوردهای علمی کشور برگزاری نشست‌ها و سمینارهای تخصصی است. به منظور فراهم آوردن فرصتی برای تبادل نظر متخصصان علوم مختلف مرتبط با آمار فضایی و کاربردهای آن، برگزاری سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن مدنظر قرار گرفت.

از تعداد کل ۶۰ مقاله ارسال شده به سمینار، بعد از داوری، تعداد ۵۱ مقاله برای ارائه در سمینار پذیرفته شد که از این تعداد ۳۵ مقاله به زبان فارسی و ۱۶ مقاله به زبان انگلیسی نگارش شده‌اند. همچنین ۶ سخنرانی کلیدی ارائه خواهد شد. علاوه بر متخصصان داخلی، استادان برجسته از کشورهای آمریکا، استرالیا، انگلیس، اسپانیا و کانادا در این سمینار به ارائه سخنرانی خواهند پرداخت.

با توجه به اینکه استفاده از ابزارهای به‌روز آماری در علوم دیگر، نقش مهمی در کاربردی شدن این ابزارها و ارتقای همکاری‌های بین رشته‌ای دارد. یکی از ابزارهای نسبتاً جدید و قدرتمند، موضوع آمار فضایی است که با تحلیل داده‌های مکانی و زمانی، به بررسی همبستگی‌های آنها می‌پردازد. با عنایت به همین ویژگی، آمار فضایی می‌تواند در طیف وسیعی از علوم کاربرد داشته باشد. از جمله در علوم و مهندسی زلزله، مهندسی ریسک سوانح طبیعی، مدیریت بحران، علوم جوی و هواشناسی، منابع آب، محیط زیست، زمین شناسی، معدن، برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای، زیرساخت‌های شهری، ترافیک، حمل و نقل، سنجش از دور، بهداشت و درمان، بیماری‌های همه‌گیر، علوم اجتماعی، علوم قضایی، حوزه نفت و گاز، اقتصاد و بیمه کاربردهای گسترده‌ای دارد. مقالات ارائه شده در سمینار قالب نشست های تخصصی و عمومی ارائه خواهند شد. از جمله این نشست ها می توان به نشست های تخصصی آمار فضایی و نشست های کاربرد آمار فضایی در زلزله و زمین شناسی، آب و محیط زیست، بهداشت و پزشکی، علوم اجتماعی و میزگرد زیرساخت اطلاعات مکانی در سرشماری ثبتی مبنا اشاره کرد.

این سمینار فرصتی منحصر به فرد در اختیار دانشگاهیان، متخصصان، سازمان‌های دولتی، بخش خصوصی و سایر نهادهای فعال در حوزه‌های مرتبط قرار می‌دهد تا با ارائه آخرین دستاوردها به تبادل نظر و کاربردی شدن نتایج پژوهش‌های خویش بپردازند.

گفتنی است سمینار به صورت مجازی (وبینار) برگزار می شود. علاقمندان می توانند جهت اطلاعات بیشتر به وبسایت سمینار به آدرس اینترنتی http://spatial4.iiees.ac.ir/fa / مراجعه کنند.

ل.س ۴۲/ س.ر ۶۲

کلید واژه ها: پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله