وزیر علوم در نامه‌های جداگانه به وزیر آموزش چین و سفیر فرانسه؛

توسعه همکاری‌های مشترک علمی، آموزشی، پژوهشی و فناوری بین المللی

۲۸ مهر ۱۴۰۰ | ۱۳:۴۸ کد : ۶۴۳۱۲ اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۱۱۰۲
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، طی نامه‌‌های جداگانه‌ای در پاسخ به پیام تبریک «هوای جین پنگ» وزیر آموزش جمهوری خلق چین، و «فیلیپ تیه بو» سفیر جمهوری فرانسه در ایران؛ بر توسعه همکاری‌های مشترک علمی، آموزشی، پژوهشی و فناوری بین دو کشور تاکید کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر زلفی‌گل در پاسخ به پیام تبریک هوای جین پنگ وزیر آموزش جمهوری خلق چین و آورده است: اکنون خواهان آغاز دوران جدیدی از روابط همه‌‌جانبه میان دو کشور، پنجاه سال پس از آغاز روابط دیپلماتیک میان ایران و چین، هستیم.

با توجه به انعقاد "سند جامع همکاری‌های ۲۵ سالۀ ایران و چین" در فروردین ماه ۱۴۰۰ و نیز، نقشۀ "یک کمربند یک راه" و برنامه‌های مورد نظر برای افزایش همکاری آموزشی و پژوهشی و فناوری فی‌مابین در زمینه‌هایی از جمله علوم پایه، فناوری‌های پیشرفتۀ صنعتی، دانشگاهی، پژوهشی، کاربردی، و با توجه به گستردگی و ضرورت برنامه‌ریزی و پیگیری کارها پیشنهاد می‌کنم "کمیسیون مشترک همکاری‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری ایران و چین" را پایه‌گذاری کنیم.

این کمیسیون به رهبری نمایندگان معرفی شده وزارت آموزش چین و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران به نمایندگی از سوی تمامی دانشگاه‌ها و دستگاه‌های آموزشی، پژوهشی، و فناوری ایران و چین، مسئولیت برنامه‌ریزی و پیگیری همکاری‌های علمی را بر عهده خواهد گرفت. امیدوارم این طرح راهکار مناسبی برای افزایش بیش از پیش همکاری‌های سازنده میان دو کشور در عرصۀ آموزش، پژوهش و فناوری باشد.

دکتر زلفی‌گل همچنین در پاسخ به نامه فیلیپ تیه بو سفیر فرانسه در ایران، ابراز امیدواری کرد؛ با تکیه بر سوابق مشترک سازنده علمی و فرهنگی دو کشور، شاهد توسعه همکاری‌های علمی، دانشگاهی و شکوفایی و گسترش روابط در تمامی زمینه‌ها میان دو کشور باشم.

کلید واژه ها: وزیر علوم دکتر زلفی‌گل چین فرانسه


( ۳ )