رونمایی از سامانه تشخیص هوشمند عیوب تجهیزات خطوط انتقال و فوق توزیع AFTL در دانشگاه شهید باهنر کرمان

۲۷ مهر ۱۴۰۰ | ۱۳:۲۴ کد : ۶۴۲۸۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۸۴
آیین رونمایی از پروژه ملی «توسعه سامانه نرم افزاری مبتنی بر وب تشخیص هوشمند عیوب تجهیزات خطوط انتقال و فوق توزیع با استفاده از تصاویر گرفته شده توسط پهباد» در سالن کنفرانس سازمان مرکزی دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد.
رونمایی از سامانه تشخیص هوشمند عیوب تجهیزات خطوط انتقال و فوق توزیع AFTL در دانشگاه شهید باهنر کرمان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید باهنر کرمان، دکتر حسین نظام آبادی‌پور در این آیین گفت: پروژه ملی توسعه سامانه نرم‌افزاری مبتنی بر وب تشخیص هوشمند عیوب تجهیزات خطوط انتقال و فوق توزیع با استفاده از تصاویر گرفته شده توسط پهپاد فاز دوم پروژه خطایابی هوشمند خطاهای مقره و یراق آلات خطوط انتقال برق است که در فاز اول با توجه به اعلام نیاز شرکت برق منطقه ای کرمان به عنوان کارفرما، توسط دانشگاه شهید باهنر کرمان مجری "دکتر اعظم کرمی" در سال ۱۳۹۶ آغاز شد و پس از موفقیت به عنوان پروژه برگزیده دو وزارتخانه نیرو و علوم و فناوری و با کسب TRL 8در فاز دوم به عنوان پروژه ملی فی‌مابین دانشگاه شهید باهنر کرمان و پژوهشگاه نیرو تعریف شد.

معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید باهنر کرمان افزود: ناظران پروژه ملی دکتر هاشم علیپور و دکتر ایمان احمدی جنیدی دفتر فنی و نظارت شبکه انتقال توانیر و مهندس مجتبی سالارنژاد از شرکت برق منطقه‌ای کرمان هستند.

در ادامه دکتر اعظم کرمی عضو هیأت علمی دانشکده فیزیک دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: پروژه ملی از سال ۱۳۹۸ در ۱۶ شرکت برق منطقه ای آغاز شده و مجموع ۵۵۶۵ دکل در استان‌های تهران، کرمان، فارس، خوزستان و هرمزگان توسط شرکت دانشبنیان داده کاویویرا ژرف کویر تصویربرداری شده است. جهت انجام این پروژه در مرحله نخست در قالب یک گروه ۱۲ نفره به بررسی و شناسه گذاری تصاویر پرداخته شد و سپس یک گروه ۵ نفره پردازش تصویر به سرپرستی مهندس میترا پیروحسینی نژاد پردازشهای لازم بر روی تصاویر پهپادی انجام دادند و درنهایت طراحی مورد نظر وبسایت به سرپرستی دکتر علی محمد حسین زاده طراحی شده است.

وی افزود: در حال حاضر بازدید سالیانه از خطوط انتقال و فوق توزیع برق توسط پهپادها در کشور در حال انجام است و این امر مزایای زیادی از جمله بازدید از راه دور در مناطق صعب العبور، عدم نیاز به قطع خطوط برق به ویژه در شرایط پرباری، امکان بازدید سریع در مواقع اضطراری و بلایای طبیعی، ایمنی بالا و کاهش خطرات جانی، دقت بسیار بالا در بازدید، کاهش نیروی انسانی، زمان کمتر بازدید نسبت به تکنسین، کاهش هزینه بازدید، تسلط و دید کامل بر زوایای مختلف دکل و قطعات آن در هنگام تصویربرداری داشته است.

عضو هیأت علمی دانشکده فیزیک دانشگاه شهیدباهنر کرمان خاطر نشان کرد: سامانه تشخیص هوشمند عیوب تجهیزات خطوط انتقال و فوق توزیع" "AFTL تحت وب است در این نرم افزار با بهره گیری از یادگیری عمیق و پایگاه داده گسترده فرآیند تشخیص اتوماتیک و هوشمند عیوب خطوط انتقال و فوق توزیع برق پیاده سازی شده و قادر به تعیین عیوب آنی و فوری است. تاکنون ۱۰۴ عیب آنی و ۴۳۱ عیب فوری گزارش شده است.

دکتر کرمی خاطر نشان کرد: با گزارش این عیوب میلیاردها ریال از خسارت به شبکه برق کشور جلوگیری شده است. بازگشت سرمایه پروژه قبل از اتمام انجام شده است.

وی افزود: این نرم افزار قابلیت بارگذاری تصاویر، ساخت گزارش سریع از عیوب خطوط انتقال در قالب pdf ، امکان دسترسی سریع به وضعیت خطوط انتقال و فوق توزیع برق را به همراه نمایش بر روی نقشه، تهیه اکسل آماری به همراه نمودار فراوانی از عیوب خطوط انتقال، امکان بررسی خطوط انتقال و فوق-توزیع برق در بازه زمانی، قابلیت ایجاد کاربر با سطح دسترسی لازم، امکان بررسی عیوب مورد نظر با فعالسازی مدلهای مربوطه، قابلیت دسترسی به وضعیت سیستم و غیره را دارا است.

دکتر کرمی گفت: جهت تست عملکرد سامانه AFTL چهار شرکت برق منطقه ای خراسان، اصفهان، مازندران و هرمزگان به ترتیب در تاریخهای ۱۰/‏۰۵/‏۱۴۰۰‬ ۱۰/۵/۱۴۰۰، ۱۵/۴/۱۴۰۰ و ۲/۶/۱۴۰۰ در مجموع ۶۱۱۳ تصویر بارگذاری نمودند. با توجه به تعداد خطاهای صحیح گزارش شده و میانگین دقت بدست آمده نتایج مورد قبول حاصل شد.

دکتر هاشم علیپور مدیرکل دفتر فنی و نظارت شبکه انتقال توانیر در ادامه اظهار داشت: خدا را شاکریم که در چنین جلسه‌ای حضور دارم جایی که تکنولوژی و علم از یک مرکز دانشگاهی به کمک صنعت آمده تا یکی از مشکلات بزرگ صنعت را حل کند یکی از وظایف مهم ما اسید منجمنت است حفظ دارای‌های فیزیکی که خطوط برق هم از این مقوله مستثا نیست.

وی در خصوص پروژه توسعه سامانه نرم افزاری مبتنی بر وب تشخیص هوشمند عیوب تجهیزات خطوط انتقال و فوق توزیع با استفاده از تصاویر گرفته شده توسط پهباد گفت: با وجود گستردگی و پیچیدگی خطوط و تجهیزات دکل‌های برق این پروژه یک پروژه کلیدی است که تکنولوژی کار را ساده و دقت و سرعت را بالاتر و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

ل. م ۵۴/‏‬ س. ر ۶۲


( ۱ )