با کمک تیم‌های دانشگاهی محقق شد؛

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره دانشجویی کوچک (SSS) اپسکو به فضا

۲۶ مهر ۱۴۰۰ | ۱۰:۵۵ کد : ۶۴۲۴۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۱۵
تیم آزمایشگاه تحقیقات فضایی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در پروژه بین‌المللی ماهواره دانشجویی کوچک(SSS) اپسکو مشارکت کرده و موفق به پرتاب این ماهواره شد.
پرتاب موفقیت آمیز ماهواره دانشجویی کوچک (SSS) اپسکو به فضا

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، سازمان همکاری فضایی آسیا و اقیانوسیه اپسکو (APSCO) با همکاری ۸ کشور ایران، چین، ترکیه، پاکستان، تایلند، بنگلادش، پرو و مغولستان با هدف توسعه علوم و فناوری فضایی در کشورهای عضو بیش از ده سال پیش تشکیل شد. این اتحادیه در سال ۲۰۱۵ پروژه ماهواره دانشجویی کوچک (SSS) را با هدف آموزش دانشجویان کشورهای عضو، در زمینه مطالعه فناوری فضایی و مهندسی ماهواره آغاز کرده است.

پروژه SSS شامل طراحی، ساخت و پرتاب ۳ ماهواره کوچک (۱ میکرو ماهواره به وزن ۳۰ کیلوگرم و ۲ ماهواره مکعبی هر یک به وزن ۱ کیلوگرم) است. آزمایشگاه تحقیقات فضایی دانشکده مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی مسئول طراحی، توسعه و تحویل زیر مجموعه پایداری و کنترل وضعیت ماهواره میکرو از مجموعه ماهواره های پروژه SSS بود.

گفتنی است در طول ۴ سال گذشته تیم‌های دانشگاهی و صنعتی از کشورهای عضو روی این پروژه به صورت مستمر کار‌کرده و نهایتاً در تاریخ ۲۲ مهرماه سال جاری پروژه sss اپسکو، با موفقیت پرتاب شده و در مدار کاری خود قرار گرفت.

ل.س ۴۲/ س.ر ۶۲

کلید واژه ها: خواجه نصیرالدین طوسی