توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر صورت گرفت؛

یون زدایی آب‌های لب شور با الکترودهای نوین بر پایه گرافن

۲۶ مهر ۱۴۰۰ | ۱۰:۳۵ کد : ۶۴۲۴۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۰۵
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند با الکترودهای نوین بر پایه گرافن، یون زدایی آب‌های لب شور را با کیفیت بهتری انجام دهند.
یون زدایی آب‌های لب شور با الکترودهای نوین بر پایه گرافن

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سارا مدنی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «الکترودهای نوین بر پایه ی گرافن جهت به کارگیری در فرایند یون زدایی خازنی» گفت: هدف از اجرای این پروژه، بررسی و کاربرد اکسید گرافن سایز بزرگ برای ذخیره سازی انرژی و همچنین نمک زدایی از آبهای لب شور بوده است.

وی با بیان اینکه حیطه ذخیره سازی انرژی موضوعی است که در کشور ما مغفول بوده، گفت: تحقیق در قسمت کاربرد ابرخازنی نتایج قابل توجهی را از خود نشان داد و تا این زمان عدد چگالی ظرفیت بدست آمده از آن برای یک سیستم ابرخازنی دو الکترودی و تماماً کربنی در قیاس با پژوهش های مشابه در کل دنیا عدد بسیار قابل توجه و منحصر به فردی بود.

مدنی با بیان اینکه در ابرخازن ساخته شده از هیچ افزودنی یا اتصال دهنده‌ای استفاده نکردیم، گفت: در دسترس بودن مواد مورد استفاده در الکترولیت این سیستم ها، از نقاط قوت این تحقیق است. در قسمت یون زدایی از آب نیز این ماده در تلفیق با موادی مانند نانولوله‌های کربنی و کربن فعال، نتایج قابل قبولی داد. گرم پایین استفاده از مواد فوق‌الذکر و تاثیر آن با همین میزان اندک می تواند پتانسیل خوبی برای تجاری سازی این سیستم ‌ها با استفاده از اکسید گرافن سایز بزرگ فراهم کند.

وی با اشاره به مزیت های رقابتی طرح افزود: دوستدار محیط زیست، سهولت دسترسی به عمده مواد و امکانات در داخل کشور، اقتصادی و به صرفه بودن پروژه از مزیت های طرح به شمار می رود.

به گفته این محقق، یون زدایی خازنی در صورت تجاری‌سازی از آب های لب شور یا زیرزمینی یا در بازیافت آب‌های کشاورزی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. از سیستم های ابرخازنی نیز به عنوان مثال می ‌توان برای بازیابی انرژی برای وسایل نقلیه برقی و آسانسورها (قطارها و ترن ها مترو) بهره برد.

گفتنی است، اساتید راهنمای این پروژه دکترکاووس فلامکی و دکترسید حامد ابوطالبی به ترتیب اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مرکز پژوهش های دانش های بنیادین می باشند.

ل.س ۴۲/ س.ر ۶۲

کلید واژه ها: دانشگاه صنعتی امیرکبیر