چاپ کتاب “ژئوپارک” توسط پژوهشگران دانشگاه حکیم سبزواری

۲۶ مهر ۱۴۰۰ | ۰۹:۵۰ کد : ۶۴۲۴۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۳۰
کتاب “ژئوپارک” توسط پژوهشگران دانشکده جغرافیا و علوم محیطی توسط انتشارات دانشگاه حکیم سبزواری به چاپ رسید.
چاپ کتاب “ژئوپارک” توسط پژوهشگران دانشگاه حکیم سبزواری

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، این کتاب توسط دکترعلی اکبر شایان یگانه، دکتر محمدعلی زنگنه اسدی، دکتر ابوالقاسم امیر احمدی مدرسان دانشگاه حکیم سبزواری تالیف و توسط دکتر قلیچی پور و دکتر بهرامی ویراستاری شده است.

ژئوپارک” در لغت به معنی “پارک زمین شناسی” و در معنا عبارت است از منطقه‌ای با وسعت کافی که مرزهای آن به وضوح مشخص شده و چندین پدیده بارز زمین شناسی (میراث زمین شناسی) در محدوده آن قرار گرفته باشد. این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع پیرامون نقش موثری ایفا کند. ژئوپارک ممکن است علاوه بر پدیده های زمین شناسی از آثار تاریخی، بوم شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگر نیز برخوردار باشد. ژئوپارک ها زیر نظر یونسکو به مراکزی کارآمد برای آموزش محیط زیست، پژوهش و کارورزی در زمینه های مختلف علوم زمین تبدیل می شوند.

این کتاب با رویکرد علمی پژوهشی به تبیین اصول و کاربرد ژئوپارک در غرب خراسان رضوی با تکنیک ها و مدل های روزآمد و مورد نظر شبکه جهانی ژئوپارک در ارزیابی ژئوسایت ها با هدف الگو سازی مهارتی عملی کارشناسی ارشد رشته های ژئوتوریسم و مدیریت گردشگری می پردازد.

کتاب حاضر مشتمل بر دو بخش مفاهیم نظری ژئوپارک و نمونه موردی ارزیابی ژئودایورسیتی و ژئوپارک می باشد. در فصل اول مبانی نظری، تعاریف اصطلاحات گردشگری و زئوتوریسم، نظریه ها و مدل‌های روز دنیا، ژئوپارک و پیشینه وجودی آن و مدیریت و حفاظت آن بیان شده است. همچنین در فصل دوم کتاب، منطقه غرب خراسان رضوی به عنوان مطالعه موردی از حیث بررسی توانمندی‌ها و پتانسیل‌ ها، زمین شناسی و ویژگی های عمومی جغرافیایی طبیعی و انسانی، ارزیابی تنوع زمین شناختی و ژئوپارک برای ثبت ملی و بین المللی و نیز زیرساخت‌های منطقه مورد بررسی قرار گرفته شده است.

ل.س ۴۲/ س.ر ۶۲

کلید واژه ها: دانشگاه حکیم سبزواری