برای دومین سال متوالی؛

دانشگاه شهرکرد در حوزه علوم کشاورزی در میان دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفت

۲۰ مهر ۱۴۰۰ | ۱۲:۲۳ کد : ۶۴۱۳۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۵۱
بر اساس رتبه بندی موضوعی موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری ( ISC ) دانشگاه شهرکرد در حوزه علوم کشاورزی برای دومین سال متوالی در میان دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفت.
دانشگاه شهرکرد در حوزه علوم کشاورزی در میان دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفت

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهرکرد، نتایج رتبه‌بندی موضوعی دانشگاه‌های جهان ۲۰۲۰_ ISC منتشر شد و بر این اساس دانشگاه شهرکرد در حوزه علوم کشاورزی(کشاورزی، جنگل داری و شیلات، علوم دام و لبنیات، علوم دامپزشکی و سایر علوم کشاورزی) برای دومین سال متوالی در بازه رتبه ۶۰۰-۵۰۱ دانشگاه ‎ های برتر جهان قرار گرفت.

گروه رتبه بندی مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری ( ISC ) پس از قریب به یک دهه، انجام موفق رتبه بندی ملی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور و نیز رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اسلام، با توجه به تجارب ارزنده در این زمینه و شناخته شدن به عنوان تنها مرجع رتبه بندی در کشور، در سال ۱۳۹۹ برای اولین بار رتبه بندی دانشگاه‌های جهان را بر اساس حوزه‌های موضوعی به انجام رسانده است. اولین نسخه این رتبه‌بندی، با نام ISC World University Rankings by Subject برای دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۹ منتشر شده است و امسال برای دومین سال پیاپی این رتبه بندی را با تغییراتی جزئی در روش‌شناسی انجام داده است.

در رتبه بندی جهانی ISC بر اساس موضوع، از طرح تقسیم بندی سلسله مراتبی OECD استفاده شده است. در این طرح، کلیه حوزه‌های موضوعی در شش رده اصلی و ۴۲ زیر رده قرار می‌گیرند (که در نهایت ۳ زیر رده کنار گذاشته می‌شوند). شش رده اصلی این طرح شامل؛ علوم طبیعی، مهندسی و فناوری، علوم پزشکی و بهداشت، علوم کشاورزی، علوم اجتماعی و علوم انسانی می‌باشند.

در رتبه بندی موضوعی ISC ، دانشگاه‌های هدف به منظور رتبه بندی در هر حوزه موضوعی، دانشگاه‌هایی هستند که به لحاظ تعداد انتشارات در آن حوزه جز ۷۰۰ دانشگاه اول جهان باشند و در بازه زمانی سه ساله، حداقل ۱۵۰ مدرک در آن حوزه موضوعی منتشر کرده و در پایگاه InCite ثبت کرده باشند.

رتبه بندی موضوعی ISC ، براساس سه معیار کلی پژوهش، فعالیت بین المللی و نوآوری انجام می‌گیرد که معیار پژوهش به دلیل اهمیتی که دارد، بیشترین وزن را به خود اختصاص داده است.

در رتبه بندی موضوعی ۲۰۲۰- ISC از ایران ۳۹ دانشگاه حضور دارند که در حوزه‌های مختلف موضوعی رتبه به دست آورده‌اند.

گفتنی است در رتبه بندی موضوعی ۲۰۱۹- ISC نیز دانشگاه شهرکرد در همین بازه رتبه‌ای قرار داشت و از ایران ۳۵ دانشگاه حضور داشتند.

ر. ا ۵۲/ س. ر ۶۲

کلید واژه ها: دانشگاه شهرکرد