اعطای جایزه پژوهشی جورج فورستر به رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی استان زنجان

۱۷ مهر ۱۴۰۰ | ۱۱:۲۷ کد : ۶۴۰۶۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۶۷
کمیته مستقل گزینش بنیاد الکساندر فون‌هامبولدت؛ جایزه پژوهشی جورج فورستر را به به دکتر بابک کریمی رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی استان زنجان اعطا می‌کند.
اعطای جایزه پژوهشی جورج فورستر به رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی استان زنجان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، بنیاد الکساندر فون‌هامبولدت در گردهمایی ماه آگوست هر سال، به افتخار دانشمند مردم‌شناس شهیر قرن هجدهم کشور آلمان بنام گئورگ (جورج) فورستر (۱۷۹۱-۱۷۵۴)، حداکثر شش جایزه پژوهشی جورج فورستر را به محققان برجسته بین‌المللی نامزد، از میان بیش از ۱۴۰ کشور در حال توسعه، به منظور ارج نهادن به دستاوردهای دانشگاهی آنها در طول دوره فعالیت شان، اعطا می‌کند. در نشست سال جاری، علاوه بر شش جایزه مرسوم، این افتخار به چهار اندیشمند با سابقه و تأثیرگذار از میان بانوان این کشورها نیز اعطا شده است.

نامزدان دریافت این جایزه از میان دانشگاهیانی که یافته‌های بنیادین و اکتشافات آنها تأثیری عمیق، ماندگار و پایدار در زمینه علمی خود و فراتر از حوزه تحقیقاتی آنها گذاشته و همچنان انتظار می‌رود بتوانند در رویکردهای مبتنی بر پژوهش‌های بنیادین در خصوص چالش‌های خاص کشورهای در حال توسعه نقش بازی کنند، انتخاب می‌شوند. علاوه بر این، اثربخشی دستاوردهای علمی و دانشگاهی دریافت‌کنندگان این جایزه از نظر بین‌المللی می‌بایست به تأیید اندیشمندان صاحب‌نظر از کشورهای مختلف در حوزه پژوهشی مورد نظر در بازه زمانی گسترده فعالیت دانشگاهی آنها رسیده باشد.

جایزه جورج فورستر توسط وزارت توسعه و همکاری‌های اقتصادی جمهوری فدرال آلمان تأمین مالی شده که در سمپوزیم سالانه بنیاد الکساندر فون هامبولدت که در شهر بمبرگ (Bamberg) با حضور اعضای کمیته گزینش بنیاد الکساندر فون‌هامبولدت، جمعی از اساتید برجسته دانشگاه‌های آلمان، توسط رئیس این بنیاد به‌طور رسمی به برندگان جایزه، اعطا می‌شود.

گفتنی است با برنامه‌ریزی انجام شده دکتر بابک کریمی رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی استان زنجان در ماه آوریل ۲۰۲۲ جایزه خود را به طور رسمی در این مراسم دریافت خواهد کرد.


( ۱۳ )