رئیس پارک علم و فناوری قزوین:

تنها راه نجات اقتصاد کشور، توسعه کسب و کارهای فناورانه است

تعداد بازدید:۱۰۵۲
رئیس پارک علم و فناوری قزوین گفت: تنها راه نجات اقتصاد کشور حمایت از توسعه کسب و کارهای فناورانه و خلاق محور است.
تنها راه نجات اقتصاد کشور، توسعه کسب و کارهای فناورانه است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری قزوین؛ مصطفی مافی به بهانه برگزاری رویداد «استان آپ» که آبان ماه امسال در قزوین برگزار خواهد شد، در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان در محل پارک علم و فناوری قزوین اظهارداشت: بسیار خوشحالیم که قزوین دومین مقصد برگزاری رویداد «استان آپ» در کشور است که می تواند به شرکت -های دانش بنیان در اجرای طرح‌های خلاقانه کمک کند.

مافی بیان کرد: در سال‌های گذشته معمولاً در پارک علم و فناوری در فصل پاییز با دادن فراخوان و برگزاری جشنواره ایده‌های برتر فقط ایده‌ها را شناسایی می کردیم تا در جشنواره شرکت کرده و بهترین -ها را انتخاب کنیم و در همان گام اول به فکر اعطای تسهیلات بودیم.

وی افزود: در کنار پرداخت تسهیلات، مکان مناسبی هم برای استقرار در اختیار شرکت‌ها قرار می گرفت اما امروز با حرکت در مسیر رشد و تعالی، سیاست‌ها و روش‌ها فرق کرده و با تنظیم پلتفرم پارک در ۵ سال آینده برای توسعه فعالیت‌ها برنامه‌ریزی شده است.

مافی تصریح کرد: در دوره جدید دنبال شناسایی نیا‌زهای استان و بومی‌سازی ایده‌ها برای پاسخگویی به مشکلات و نیا‌زها هستیم که فرآیندهای این کار مهیا شده و اولین برون داد آن، همین رویداد «استان آپ» است که در آبان ماه برگزار می شود.

رئیس پارک علم و فنآوری قزوین یادآورشد: اگر در گذشته فقط به دنبال شناسایی تیم‌های خلاق و کمک به رشد آنها بودیم امروز باید اکوسیستم فنآوری شکل بگیرد و فضای مناسبی برای کسب و کا‌رهای نوپا ایجاد شود که یکی از بازیگران آن نهادهای تامین کننده مالی هستند.

مافی گفت: با تاسیس صندوق نوآوری در پارک قزوین زمینه حمایت مالی از شرکت‌های دانش بنیان هم فراهم شده و تلاش کرده‌ایم نهادها هم راستا شده و در مسیر حمایت از ایده های برتر و قابل اجرا قرار گیرند.

وی اظهارداشت: گام بعدی برای حضور صندوق نوآوری در سرمایه گذاری، ایده‌های برتر است و امسال در کنار شناسایی و معرفی ایده‌های شاخص، زمینه سرمایه گذاری در اجرای طرح‌ها هم مهیا می شود تا استاندارد پارک قزوین بالا برود.

رئیس پارک علم و فنآوری قزوین تصریح کرد: از اینکه در زمینه میزبانی رویداد «استان آپ» دومین استان هستیم خوشحالیم و پیگیری می کنیم تا ایده‌های فنآوران در راستای نیازهای استان قزوین شکل بگیرد و این خلاقیت‌ها به رفع موانع و رشد و توسعه صنعت منجر شود.

وی گفت: در حال حاضر چون قزوین قطب صنایع شوینده است نیازهای فناورانه در این صنعت شناسایی شده و از سرمایه گذاران این بخش دعوت کرده‌ایم تا در کارها مشارکت کنند و در ادامه در رشته قطعه سازی با نیرو محرکه تفاهم نامه امضا کردیم و در رشته کاشی و سرامیک و صنایع دفاعی و فولادی هم هماهنگی لازم انجام شده تا بتوانیم به این صنایع هم کمک کنیم.

مافی افزود: با تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر منع واردات لوازم خانگی از برخی کشورها خوشبختانه زمینه پویایی و احیای شرکت‌های داخلی فراهم شده و ما نیز در این راستا زمینه اتصال و ارتباط چند شرکت دانش بنیان را با واحدهای تولید لوازم خانگی فراهم کرده‌ایم تا از این ظرفیت برای کیفی سازی محصولات استفاده شود.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین بیان کرد: در صنایع مشکل دار و بحرانی استان هم ورود کرده‌ایم و امیدواریم بتوانیم یک الگوی موفق در فعال شدن و افزایش بهره‌وری این گونه واحدها ارائه کرده و توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان را در حل چالش‌های این کارخانه‌ها نیز نشان دهیم.

وی اضافه کرد: اگر بتوانیم یک الگوی موفق در این عرصه را به مردم و صنعتگران معرفی کنیم بدون تردید موجب اعتمادسازی شده و با نگاه نوآورانه می توان کارهای بیشتری را عملیاتی کرد.

مافی اظهارداشت: برای رسیدن به هدف، نیازمند فرهنگ سازی و همراه کردن سرمایه گذاران و صاحبان صنایع هستیم و امیدواریم با کمک رسانه‌ها بتوانیم تامین منابع مالی جمعی را به فرهنگ تبدیل کرده و حتی سرمایه‌های خرد را وارد این طرح‌ها کرده و به سرمایه گذاران و ایده پردازان کمک کرد تا به سود مناسب دست پیدا کنند.

وی از رسانه‌ها خواست با اطلاع رسانی مناسب زمینه حضور سرمایه گذاران علاقه مند و صاحبان صنایع بزرگ استان در رویداد «استان آپ» را که در آبان ماه در قزوین برگزار می شود، مهیا کنند تا شاهد مشارکت افراد بیشتری در این حرکت علمی و فناورانه باشیم.

ر.ا ۵۲/ س.ر ۶۲

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری قزوین


( ۱ )