معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه‌ای خبر داد:

اجرای طرح جامع ملی مدارس تابستانه داغ مهارتی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی برای نخستین بار در کشور

۱۱ مهر ۱۴۰۰ | ۱۱:۵۷ کد : ۶۳۹۹۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۳۷
دانشگاه فنی حرفه ای برای نخستین بار در سراسر کشور در بزرگترین رویداد ترویج اشتغال زایی، ۴۶ ایده برتر سلسله مدارس تابستانه داغ مهارتی را برای ورود به مرحله تجاری سازی برگزید.
اجرای طرح جامع ملی مدارس تابستانه داغ مهارتی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی برای نخستین بار در کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فنی و حرفه ای، دکتر محسن جهانشاهی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه ای عنوان کرد: با توجه به وسعت دانشگاه فنی وحرفه‌ای و رسالت کارآفرینی این دانشگاه، سلسله مدارس تابستانه داغ مهارتی؛ با هدف ایجاد فرصت در سطح کشور برای اینکه مراکز کمی از امور آموزشی و پژوهشی متعارف، فاصله گرفته و تا اندازه‌ای به مشارکت در مسائل روز صنعت و فضای واقعی کسب و کار مشغول شوند، برنامه ریزی و برگزار شد.

وی افزود: یکی از مهمترین اهداف مدارس تابستانی این است که دانشجویان آشنایی و ارتباطی مؤثر با نوآوری، فناوری، کار آفرینی و صنعت برقرار کنند چراکه حوزه دانش را از محدوده دانشگاه فراتر برده و آن‌را به دایره‌ای از افراد و نخبگانِ غیر دانشگاهی نیز گسترش می دهد.

دکتر جهانشاهی تصریح کرد: همچنین این رویداد با تأکید بر واژه‌ی نوآوری وکارآفرینی، می تواند مهارت کسب و کار و کارآفرینی را نه به عنوان یک انتخاب، بلکه به عنوان یک ضرورت به دانشجویان آموزش دهد و نقش عمده‌ای در ترویج و اشاعه فرهنگ کارآفرینی علمی وفناوری در انقلاب سوم اطلاعاتی دنیا یعنی انقلاب کارآفرینی داشته باشد.

وی تأکید کرد: مبنای اصلی در برگزاری سلسله مدارس تابستانه مهارتی، بسترسازی مناسب به منظور ایجاد انگیزش در دانشجویان، اعضای هیأت علمی و مدرسین دانشگاه فنی و حرفه‌ای در زمینه تفکر سیستمی و استراتژیک، خلق ایده‌های نو و کاربردی جهت تبدیل به محصول و رفع نیازهای بخشهای مختلف جامعه اعم از حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه ای تصریح کرد: در این راستا سلسله مدارس تابستانه داغ مهارتی از مرداد ۱۴۰۰ مطابق با استانداردهای جهانی طراحی و تدوین و سپس دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌ها و فرم‌ها و… توسط حوزه‌ی رشد و نوآوری مراکز تابعه سراسر کشور ابلاغ گردید.

وی ادامه داد: در مراحل بعدی وبینار توجیهی و تشریح رویداد توسط معاونت پژوهش و فناوری کل دانشگاه فنی و حرفه‌ای، آقای دکتر جهانشاهی و مدیرکل مراکز رشد و نوآوری برگزار گردید و مدارس تابستانه مهارتی دانشگاه فنی و حرفه‌ای در ۳۱ استان و ۱۸۱ مرکز از اول شهریور ۱۴۰۰ در ده قطب و با محوریت استان های منتخب آغاز به‌کار کرد.در فراخوان اولیه بیش از ۴ هزار نفر ثبت نام نمودند و ۳۰۷۵ ایده اولیه ارسال گردید سپس با بررسی و کارشناسی‌های اولیه توسط شوراهای یکپارچه راهبردی مراکز رشد استان‌ها ایده‌ها و طرح‌های دارای شاخصه‌های فناورانه، نوآورانه و قابلیت تجاری‌سازی انتخاب و ۶۷۰ ایده به مرحله بعد راه یافتند. با حضور داوران تخصصیِ مهارتی، کارآزموده و آشنا به مسائل کسب و کار، ۱۳۷ ایده جهت داوری نهایی برگزیده شد.

جهانشاهی خاطرنشان کرد: این رویداد در سطح کشور و در بازه زمانی ۱ شهریور لغایت ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ و با هدف خروجی محور بودن و در جهت فرهنگ‌سازی در زمینه روند شکل‌گیری ایده‌های نو و کارآمد، و ارتقاء سطح کیفی آنها با قابلیت تجاری‌سازی وبا ۴۶ ایده برگزیده شکل گرفت.

وی در پایان اظهار داشت: توسعه فضای اشتغال و کسب و کار و کاهش بیکاری، شبیه سازی محیط کسب و کار و چالش‌های راه اندازی و کارکردن در محیط‌های استارتاپی، شبکه سازی بین افراد و مربیان و جامعه پویای هر منطقه، آموزش اصول اولیه و ادبیات حوزه‌ی نوآوری و فناوری علمی، آشنا سازی اولیه با تشکیل تیم و کارتیمی و تقسیم وظائف و انواع ارائه و تمرکز بر اجرا و اعتبار سنجی، شناسایی و هدایت صاحبان ایده، آشنایی و آموزش دانشجویان، اساتید، اعضای هیات علمی با نوآوری علمی و ایده‌پروری وتجاری‌سازی ایده‌ها و حمایت از ایده‌ها جهت رسیدن به بهره‌وری از جمله برنامه ها و مأموریت های دانشگاه برای برگزاری این رویداد ملی قلمداد می شود.

گفتنی است، مدرسه تابستانی یکی از برنامه‌های موفق و مؤثر در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی معتبر دنیاست که سالانه به منظور دانش افزایی و ارتقای مهارت‌های کاربردی افراد، علی الخصوص دانشجویانِ در حال تحصیل، قبل از ورود به بازار کار برگزار می‌شود، و می‌تواند با توجه به توان علمی و عملیاتی دانشگاه‌ها، بعنوان راهکاری اساسی جهت نیل به سوی دانشگاه‌های نسل سوم (دانشگاه‌های کارآفرین) تلقی گردد. شایان ذکر است که ۸۰۰ ایده از بیش از ۶۰ دانشگاه کشور از جمله صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، صنعتی نوشیروانی، تهران، صنعتی شریف، فردوسی، مشهد، شهیدچمران و تیم هایی از دانشگاه های فنی حرفه ای کشور و سایر دانشگاه ها به این رویداد ملی ارسال شد.

ر.ا ۵۲/ س.ر ۶۲

 

کلید واژه ها: دانشگاه فنی و حرفه‌ای