طراحی و تولید دستگاه‌های مورد نیاز صنعت نفت کشور در شرکت دانش‌بنیان ایرانی

تعداد بازدید:۷۶۳
شرکت صنعت نوآوران پیشگام مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران موفق به تامین صد درصدی نیاز داخل کشور در حوزه طراحی و تولید دستگاه‌های مورد نیاز در صنعت نفت و شرکت‌های تابع نفتی شد.
طراحی و تولید دستگاه‌های مورد نیاز صنعت نفت کشور در شرکت دانش‌بنیان ایرانی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، مهندس سهیل متینی تبار مدیرعامل شرکت صنعت نوآوران پیشگام، در گفت وگو با دهمین برنامه park talk در اتاق رسانه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در مورد مسیر شکل گیری شرکت گفت: شرکت ما در سال ۱۳۸۰ تاسیس شد و در سال ۱۳۹۵ در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر شدیم. ما چندین دستگاه در صنعت نفت را برای اولین بار در ایران تولید کرده ایم.

وی در ادامه به معرفی و شرح هشت محصول شرکت صنعت نوآوران پیشگام پرداخت.

سیستم ارتینک اتوماتیک بارگیری و تخلیه ضد انفجار

مهندس متینی تبار با اشاره به نصب این دستگاه در محل های بارگیری و تخلیه نفتکش‌ها گفت: در هنگام حرکت کامیون ها و مخزن دارها، الکتریسیته ساکن در اطراف نفتکش ها به وجود می‌آید و با کمک این دستگاه، الکتریسیته ساکن به زمین تخلیه و از آتش سوزی در انبارهای نفت جلوگیری می‌شود. ما در تولید این دستگاه به خودکفایی رسیده ایم.

شیر کنترل برقی ضدانفجار

وی با بیان اینکه این دستگاه برای اولین بار در ایران طراحی وساخته شده است، اظهار داشت: شیر کنترل برقی ضدانفجار نمونه مهندسی معکوس شده از شیر برقی شرکت آمریکایی است که بومی سازی شده است. این دستگاه به کنترل جریان فرآورده های نفتی می‌پردازد و بر روی ست استاپ ولوها نصب می‌شود.

سیستم فلومیتر جابه جایی مثبت

مدیرعامل شرکت صنعت نوآوران پیشگام سیستم فلومیتر جابه جایی مثبت را از محصولات پرمصرف و استراتژیک صنایع نفت دانست و گفت: این دستگاه به منظور اندازه گیری جریان فراورده‌های نفتی در خطوط لوله، پایانه های نفتی و انبارهای نفت استفاده می‌شود. نمونه خارجی این دستگاه از کشورهای آمریکایی و اروپایی وارد می‌شد و از طریق مهندسی معکوس و طراحی از پایه، توانستیم به این تکنولوژی بالا دست پیدا کنیم و به جرات می‌توانم بگویم که سومین یا چهارمین کشوری هستیم که به این تکنولوژی رسیده ایم.

فلومیتر توربینی

وی در شرح دستگاه فلومیتر توربینی عنوان کرد: این دستگاه نیز نوع دیگری از دستگاه‌های اندازه گیری است. به صورت پره توربینی و برای اندازه گیری فراورده‌های نفتی که در خطوط لوله و پایانه ها با سرعت زیاد حرکت می‌کنند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دنیا و مطابق با استانداردهای بین المللی API اگر دقت دستگاه ۰.۱۵ درصد و یا تکرارپذیری ۰.۰۲ درصد باشد می توانیم آن را در مبادی تحویل به مشتری استفاده کنیم که به اصطلاح در پایانه های صادراتی نیز استفاده می‌شود.

سیستم ترانسمیتر پالسر ضد انفجار

مهندس متینی تبار در معرفی سیستم ترانسمیتر پالسر ضد انفجار گفت: این سیستم حرکت دوّار میترهای جابه جایی مثبت را به پالس‌های الکتریکی تبدیل و سپس خروجی مربوطه را به فلوکامپیوتر یا شماره انداز دیجیتالی هدایت می‌کند. این پالس‌ها در دو کانال A و B تولید و در فاز نود درجه کنترل می‌شود. این دستگاه در محیط های انفجاری و پرخطر قابل نصب است. گفتنی است که ما موفق به اخذ گواهینامه بین المللی برای این سیستم شده ایم.

مستر میتر جابه جایی مثبت

وی با اشاره به اهمیت صحت سنجی از طراحی و تولید دستگاه مستر میتر جابه جایی مثبت یاد کرد و افزود: این دستگاه به منظور کالیبره کردن انواع فلومیترها قابل استفاده است. دقت این دستگاه باید بالاتر از سایر دستگاه‌ها باشد. مستر میتر جابه جایی مثبت با دقت تقریباً ۰.۱ درصد و تکرارپذیری ۰.۰۱ درصد به منظور صحت سنجی انواع میترها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طراحی و تولید قطعات یدکی فلومیترهای جابه جایی مثبت دستگاه اسمیت آمریکایی

مهندس متینی تبار ضمن اشاره به شرکت آمریکایی اسمیت که دستگاه قطعات یدکی را تولید می‌کند، اظهار داشت: ما از طریق مهندسی معکوس توانستیم این دستگاه با تکنولوژی بالا را طراحی و تولید کنیم. نزدیک به سه سال بر روی این پروژه کار کردیم. با توجه به تحریم های به وجود آمده و نداشتن واردات، قرارداد تولید این دستگاه با ما بسته شد و هم اکنون نیز این دستگاه ها در صنعت استفاده می‌شود و ما توانستیم قطعات مربوط را جایگزین نمونه های اصلی کنیم.

دستگاه فلو کامپیوتر دیجیتال یا شماره انداز دیجیتال

وی این دستگاه را یکی از پیشرفته ترین و به روزترین محصولات مورد استفاد در صنعت نفت دانست و گفت: مهمترین مشخصه دستگاه فلوکامپیوتر دیجیتال محاسبات جبران سازی دما بر روی فراورده‌های نفتی است که به منظور اندازه گیری مقدار دقیق حجم فراورده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهندس متینی تبار از مستر میتر به عنوان شاخص‌ترین محصول شرکت یاد کرد و گفت: این دستگاه تکنولوژی بالایی دارد و تلفیقی از سه دستگاه فلومیتر جابه جایی مثبت، فلوکامپیوتر و پالسر است و تقریباً می‌توان گفت به صورت یک پکیج است و در صنعت مورد استفاد قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر این نکته که طراحی و تولید دستگاه‌ها بر پایه تلفیقی از مهندسی معکوس و طراحی از پایه است، افزود: در فلومیتر توربینی، قطعه‌ای به نام پیکاپ کویل وجود داشت که قابل مهندسی معکوس نبود. در واقع به صورت یک پک ارائه شده بود و ما برای آنکه مقدار لیتراژ را از این دستگاه متوجه شویم از شیوه طراحی از پایه استفاده کردیم.

مدیرعامل شرکت صنعت نوآوران پیشگام در توضیح معرفی مشتریان و مخاطبان شرکت گفت: در صنعت نفت، از موقعی که نفت استخراج می‌شود تا زمانیکه به انبارهای نفت می‌رسد باید مقدار اندازه گیری فرآورده را داشته باشیم. از انبارهای نفت تا شبکه توزیع مانند شرکت ملی پالایش و پخش نفت و شرکت پتروشیمی از مخاطبان ما محسوب می‌شوند. می‌توانیم بگوییم که تمام شرکت های تابعه نفت مشتری سازمان ما به حساب می آیند.

مدیرعامل شرکت صنعت نوآوران پیشگام با اشاره به تامین صد درصدی نیاز داخل، این نکته را تصریح کرد که توانسته ایم جلوی خرید خارجی را بگیریم.

وی در ادامه افزود: درحال حاضر شرکت ما رقیب داخلی ندارد. زیرا اولین و تنهاترین شرکتی هستیم که توانسته ایم به این سطح از تکنولوژی دست پیدا کنیم. رقبای ما شرکت های بزرگ تولید کننده آمریکایی و اروپایی هستند.

مهندس متینی تبار به شعار حمایت از تولید داخل اشاره کرد و گفت عدم واردات این دستگاه و قطعات نیز به حمایت از تولیدات داخلی منجر شده است.

وی به موضوع صادرات نیز پرداخت و تشریح کرد: به صورت مستقیم صادرات نداریم. اما از طریق شرکت های واسطه توانسته ایم به شرکت‌های نفتی حاشیه دریای خزر و حاشیه دریای خلیج فارس یعنی به شرکت‌های همسایه صادرات داشته باشیم.

مهندس متینی تبار از وجود چالش های متعدد یاد کرد و افزود: خریدهای خارجی توسط کارفرما و عدم خرید داخلی از مهم ترین چالش‌های ما بود. وجود بوروکراسی های اداری می‌تواند دلیل این عدم اعتماد باشد. سیستم ها و دستگاه‌هایی که توسط شرکت ما ساخته شده، به شیوه مهندسی معکوس و طراحی از پایه است و با نمونه های آمریکایی برابری می‌کند.

وی استقرار در فضای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران را یک حمایت دانست و تشریح کرد: استقرار در پارک و بهره مندی از حمایت های صندوق پارک دانشگاه تهران انجام بسیاری از امور را تسهیل کرده است. برای مثال در گذشته ضمانت نامه ها را از بانک و با وثیقه های بسیار بالا تهیه می‌کردیم اما الان با اخذ چک می‌توانیم ضمانت نامه های شرکت در مناقصه را از صندوق پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تهیه کنیم.

مدیرعامل شرکت صنعت نوآوران پیشگام هدف امسال شرکتشان را طراحی و ساخت دستگاه جدیدی به نام کوریولیس فلومیتر دانست و گفت: درحال حاضر این دستگاه با سطح تکنولوژی فوق العاده بالایی که دارد، در دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. در ارتباط با طراحی و تولید این دستگاه، تقریباً ۵۰ درصد راه را رفته ایم. در ادامه مسیر به حمایت از جانب سایر شرکت‌های تابع نفت نیاز داریم. بزرگترین حمایت از تولید کننده و یک شرکت دانش بنیان، خرید از ایشان است. امیدواریم بتوانیم در سال جدید از این دستگاه رونمایی کنیم.

ل.س ۴۲/ س.ر ۶۲

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران