به همت پژوهشگران مستقر درسازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران محقق شد؛

تولید محصولات بیوپلیمر از ضایعات مواد غذایی

۲۵ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۵:۰۴ کد : ۶۳۷۶۰ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۴۹۲
محصولات بیوپلیمر از ضایعات مواد غذایی و نشاسته در پارک علم و فناوری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران تولید شد.
تولید محصولات بیوپلیمر از ضایعات مواد غذایی

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، شرکت دانش بنیان شریف از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در حوزه پلیمرهای سبز از نشاسته و همچنین ضایعات مواد غذایی (مانند ضایعات پودر قهوه) محصولات بیوپلیمر تولید می‌کند. این محصولات برای تولید کیسه‌های پایه نشاسته (گیاهی) و محصولات بایوپلیمری استفاده می‌شود

شرکت دانش بنیان بسپار پیشرفته شریف در زمینه طراحی و تولید نانوکامپوزیت‌های پلیمری فعال یا وظیفه دار (active/functional) نیز در حال فعالیت است. این محصولات به صورت گرنول‌های پلیمری (مستربچ و کامپاند) در این شرکت تولید می‌شوند. یکی از حوزه های کاربردی این گرنول‌ها در صنعت بسته بندی مواد غذایی و کشاورزی می‌باشد. وظیفه اصلی این بسته بندی‌ها افزایش زمان ماندگاری محصولات غذایی و کشاورزی است.

در واقع می‌توان محصولات این شرکت در این زمینه را به دو گروه محصولات میانی شامل مستربچ و کامپاندهای پلیمری و هم‌چنین محصولات نهایی شامل کیسه‌های بسته بندی تقسیم بندی کرد.

مستربچ‌های عرضه شده توسط این شرکت شامل مستربچ آنتی باکتریال، مستربچ آنتی بلاک، مستربچ آنتی فاگ (ضد مه)، مستربچ هیدروفیل، مستربچ سپر / جاذب اکسیژن، مستربچ کنترل کننده ی رطوبت، مستربچ easy peel ، مستربچ ضد اشتعال و مستربچ لیزر پرینت را اشاره کرد.

علاوه بر این، کیسه های بسته بندی افزایش دهنده ماندگاری محصولات غذایی و کشاورزی نیز توسط این شرکت به بازار عرضه می‌شود. این کیسه‌ها با نام تجاری active packaging و به صادرکنندگان محصولات کشاورزی و انبارداری این محصولات، عرضه می‌شود.

با استفاده از این کیسه‌های اکتیو زمان ماندگاری محصولات کشاورزی حداقل دو برابر خواهد شد و این امکان را به صادرکنندگان این محصولات می‌دهد که محصول را به مسافت های دورتر ارسال کنند.

س.ر ۶۲/ ر.ب ۴۵