اختراع ظروف یکبار مصرف جلبکی (زیست تخریب پذیر) توسط دانشجوی دانشگاه الزهرا (س)

۲۴ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۳:۲۶ کد : ۶۳۷۴۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۵۶
ملیکا ابراهیمی سرخ آبادی، دبیر انجمن علمی دانشجویی محیط زیست دانشگاه الزهرا (س) با اختراع ماده‌ای زیست تخریب پذیر از جلبک Cladophora Glomerta ، توانست جایگزینی برای پلاستیک در صنعت ظروف یکبار مصرف تولید کند.
اختراع ظروف یکبار مصرف جلبکی (زیست تخریب پذیر) توسط دانشجوی دانشگاه الزهرا (س)

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه الزهرا (س)، ملیکا ابراهیمی با سه سال تحقیق و پژوهش توانست با الگوبرداری از دیواره سلولی گیاهی، محصولی را به ثبت رساند که بتواند جایگزین مناسبی برای پلاستیک در صنعت ظروف یکبار مصرف باشد.

زیست تخریب پذیری، مقاومت حرارتی بالا و استحکام مطلوب از ویژگی های بارز این محصول است. این اختراع که با استفاده از جلبک سبز رشته ای کلادوفورا گلومرتا و ترکیبات گیاهی دیگر ساخته شده است، می‌تواند ظرف مدت ۷۵ روز در خاک تخریب شود.

از جمله خواص فیزیکی و مکانیکی آن میتوان به نتایج آزمون‌های زیر (آزمایشات در پژوهشگاه علمی کابردی رازی انجام شده است)

* آزمون سختی (Hardness Shore D) : ASTM D ۲۲۴۰-۱۵

این خمیر دارای میزان سختی میانگین ۵۳ می‌باشد که مقاومتی بالاتر از چرخ های لاستیکی (۴۰) و کمتر از ۷۵ (کلاه ایمنی) دارد.

* آزمون آنالیز حرارتی : ASTM D ۳۴۱۸-۱۲

این ماده در دمای ۲۸۰ درجه سلسیوس تخریب میشود (ذوب نمیشود و آتش نمیگیرد)

* آزمون مقاومت به ضربه : (Falling) دستورالعمل متخصص

در این آزمایش به خمیر زیست‌تخریب‌پذیر قالب گیری شده به میانگین ۱ میلی‌متر وزنه ۳۰۰ گر‌می (با ۳ رنج کمتر طبق صلاح دید مختصص) و قطر تقریبی فرو رونده ۱۶ میلی‌متر از ارتفاع ۳۰ سانتی‌متری مورد آزمایش قرار گرفت و هیچ‌گونه تغییر حالت‌، تخریب و شکستگی مشاهده نشد.

* آزمون دانسیته : ASTM D ۷۹۲-۱۳ Method A

این خمیر با وجود مقاومت بالا و نتایج مطلوب این ازمایشات‌، دارای چگالی میانگین ۰.۹۵۸ گرم بر سانتی‌متر مربع بوده (تقریباً کمتر از چگالی آب) اشاره کرد.

اظهارنامه این اختراع در تاریخ ۲۰ فروردین ماه ۱۴۰۰ به اداره اختراع ارائه و با تایید مرجع داوری (پارک علم و فناوری پردیس) در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ موفق به دریافت شماره ثبتی ۱۰۵۱۱۶ از سازمان ثبت اسناد و املاک کل کشور شد

س.ر ۶۲/ ر.ب ۴۵.

‌‌‌‌‌‌‌


( ۵ )